Чому виникають болі в кишечнику при вагітності

1785

Зміст:

  • Причини болю в кишечнику
  • Симптоми
  • Лікування
  • Лікувальна дієта
  • Можливі ускладнення
  • Болі в кишечнику при вагітності можуть турбувати жінку і на ранніх, і на пізніх термінах. В одних випадках потрібно всього лише відкоригувати харчування, в інших – детально обстежити весь організм. Закривати очі на проблему не можна – це може призвести до погіршення стану матері та плода.

    Болі в кишечнику при вагітності наздоганяють в будь-який час доби

    Причини болю в кишечнику

    Причини, які призводять до дискомфорту в животі при вагітності, можна розділити на кілька груп:

  • Фізіологічні причини. Тиск зростаючої матки на внутрішні органи. У 2 і 3 триместрі матка здавлює шлунок, кишечник, сечовий міхур. Виникає скупчення газів, запори. До фізіологічних причин можна віднести запори в 1 триместрі, але в цьому випадку вони викликані різким підвищенням рівня гормону прогестерону. Він перешкоджає можливого викидня і одночасно розслаблює гладку мускулатуру, сповільнюючи діяльність шлунково-кишкового тракту.
  • Інфекційні хвороби кишечника. Їх викликають потрапили всередину травної системи збудники інфекції: ротавіруси, сальмонели, стафілококи.
  • Неінфекційні хвороби кишечника. В період вагітності часто загострюються хронічні захворювання. Хвороба Крона, виразковий коліт, дивертикуліт. Ці патології виявляють себе в першу чергу болями в кишечнику.
  • Харчові отруєння внаслідок споживання зіпсованих, неякісних продуктів.
  • Також існують фактори ризику, які здатні спровокувати болю в черевній порожнині. Це прийом жирної важкої їжі, газованих напоїв і носіння надто тісного одягу, здавлює живіт і внутрішні органи.

    Болі в кишечнику при вагітності можуть бути не пов’язані безпосередньо з травним трактом. Можливі наступні патології:

  • Плацентарний відшарування. Так називається відділення плаценти від стінок матки, що почалося до народження плода. Цьому сприяють судинні порушення, травми живота, гестоз. Плацентарний відшарування – серйозна загроза вагітності, що вимагає негайної медичної допомоги.
  • Захворювання сечостатевої системи: цистит, уретрит, пієлонефрит.
  • Виражена загроза викидня в 1 триместрі або загроза передчасних пологів в 2 і 3 триместрі.
  • Існують і досить нешкідливі причини дискомфорту. Іноді болі в животі плутають з болем від розтягування маткових зв’язок, яка з’являється як природна реакція на швидке збільшення об’єму матки.

    Боли в кишечнике при беременности

    Болі в кишечнику при вагітності характерні і для ранніх, і для пізніх строків

    Симптоми

    Конкретні симптоми залежать від того, що саме викликало біль:

  • Коли травлення сповільнюється через здавлювання маткою кишечника, біль локалізується в центральній частині живота. З-за поганого виведення токсинів погіршується стан шкіри обличчя, з’являються прищі і запалення. Спостерігається загальна слабкість, втомлюваність.
  • Кишкові інфекції завжди мають яскраву симптоматику. Це нудота, часті напади блювоти, постійна спрага внаслідок зневоднення, діарея. Характер болю переймоподібний. Такі ж ознаки з’являються і при харчових отруєннях.
  • Частий симптом неінфекційних хвороб – порушення стільця. Запор чергується з діареєю. При виразковому коліті стілець може містити слиз і домішки гною. При дивертикуліті напади болю докучають по кілька днів. Пальпація ураженої ділянки кишечника через черевну стінку посилює дискомфорт.
  • Якщо біль спровокована акушерських патологіями, з’являться наступні симптоми:

    • кров’янисті виділення із статевих шляхів червоного або темно-коричневого кольору;
    • тягнуть болі внизу живота, що нагадують біль при менструації;
    • болі в попереку;
    • падіння артеріального тиску, загальна слабкість.

    При хворобах сечостатевої сфери до болю в кишечнику приєднуються болі в нижній частині спини, в області нирок, різі при сечовипусканні, часті позиви.

    При переїданні, зловживання важкою їжею, фаст-фудом, виникає важкість у животі, біль то затихає, то знову наростає. Може з’явитися печія, нудота.

    Лікування

    Для усунення болю в кишечнику при вагітності лікарі використовують наступні методи:

    • призначення вітрогінний препаратів для виведення скупчення газів;
    • призначення препаратів, спрямованих на розслаблення гладкої мускулатури ШКТ (вони усувають болі, спазми і дискомфорт, не затормаживая перистальтику кишечника);
    • для лікування кишкової інфекції і отруєнь необхідні адсорбенти – кошти, що поглинають шкідливі токсини і нейтралізують їх дії;
    • неінфекційні хвороби кишечника вимагають медикаментозної терапії, що включає прийом нестероїдних протизапальних, знеболюючих засобів.

    Щоб позбутися від дисбактеріозу, призначають препарати для відновлення мікрофлори. Особливо важливо приймати ці кошти, якщо з якої-небудь причини вагітної довелося вживати антибіотики. Прийом антибіотиків часто супроводжується збоями в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

    Можливо, будуть потрібні додаткові дослідження: загальний аналіз крові, бактеріологічне дослідження калу, УЗД кишечника.

    Для лікування загрози викидня і передчасних пологів використовуються засоби, що перешкоджають скорочення стінок матки. Жінці необхідний постільний режим. Також призначають заспокійливі препарати, вітамінні комплекси. При відшаруванні плаценти потрібна термінова госпіталізація з регулярним УЗД-контролем за станом дитини.

    Боли в кишечнике при беременности

    Болі в кишечнику при вагітності не можна ігнорувати

    Лікувальна дієта

    При вагітності важливо стежити за своїм харчуванням. Правильно організована дієта знизить навантаження на травний тракт. Харчових обмежень рекомендується дотримуватися практично при всіх захворюваннях ШКТ.

    Основні правила дієти:

    • необхідно прибрати з раціону смажену їжу, страви, приготовлені з великою кількістю рослинної олії або вершкового масла;
    • виключаються жирні сорти м’яса і риби, ковбасна продукція, м’ясні і рибні консерви;
    • фрукти потрібно їсти в помірних кількостях. Банани і виноград надмірно калорійні, а цитрусові дратують слизову оболонку шлунку і кишечника;
    • обмежується кількість здобної випічки з пшеничного борошна вищого сорту, хліб краще вибирати цільнозерновий;
    • цукерки, шоколад, тістечка і торти замінюються невеликою кількістю зефіру та мармеладу. Найкраща альтернатива солодкого – це сухофрукти.

    Варто спробувати зменшити кількість солі у раціоні, це допоможе вирішити проблему з набряками. З цією метою виключаються будь-які снеки, домашні соління, мариновані овочі. Готову їжу потрібно солити помірно. Також важливо максимально обмежити продукти, що ведуть до надмірного газоутворення. Це чорний хліб, всі сорти капусти, квасоля, горох, нут, газовані напої.

    Зі свіжими овочами краще бути обережним. Міститься в них клітковина корисна для кишечника, але на ранніх термінах велика кількість свіжих овочів і фруктів призводить до здуття живота.

    В день потрібно пити не менше півтора літри свіжої води. Соки, чай та інші напої не входять у цю кількість.

    Приймати їжу слід невеликими порціями, не більше ніж по 200-250 р. Не рекомендується їсти на ніч, вечеря має бути за 2-3 години до сну. Найбільш прийнятний спосіб приготування страв – гасіння у власному соку, відварювання, приготування на пару, запікання.

    Можливі ускладнення

    Болі в області живота, особливо виникли під час вагітності, ні в якому разі не можна ігнорувати. Це небезпечно розвитком ускладнень.

    Кишкова інфекція без належної терапії може призвести до того, що у жінки виникнуть гастроентерит – запалення шлунка і тонкого кишечника. Також ймовірний дисбактеріоз кишечника. Він характеризується стрімким розмноженням патогенної мікрофлори. Обидва захворювання вимагають обстеження у гастроентеролога з подальшим прийомом спеціальних препаратів. Запальний процес обов’язково потрібно лікувати.

    Відшарування плаценти, загроза викидня або передчасних пологів потребують негайної допомоги лікарів-гінекологів, найчастіше – в умовах стаціонару.

    Ці ускладнення небезпечні для життя плода, дитина може загинути.

    Неінфекційні патології кишечника небезпечні тим, що призводять до переходу хвороби в хронічну форму. Виразковий коліт може ускладнитися звуженням просвіту товстої кишки, кишковою кровотечею.

    Читайте далі: тяжкість в животі при вагітності