Планові аналізи при вагітності: які і коли здавати

1512

Зміст:

  • Графік обстеження
  • Загальний аналіз сечі (ОАМ)
  • Мазок на флору
  • Загальний аналіз крові
  • Коагулограма
  • Біохімічний аналіз крові
  • Група крові
  • Кров на ВІЛ, сифіліс, гепатит
  • TORCH-комплекс
  • Подвійний тест
  • Планові аналізи при вагітності – важлива частина медичного супроводу майбутньої матері. На підставі результатів лікар може оцінити стан вагітної, визначити відсутність патологій розвитку плоду і своєчасно вжити заходів у разі виявлення будь-яких відхилень.

    Графік обстеження

    Весь термін вагітності 40 тижнів, прийнято ділити на триместри. Всього три триместри: з 4 по 12 тиждень; з 13 по 20 тиждень; з 21 по 40 тиждень.

    Планові аналізи при вагітності призначаються лікарем і є обов’язковими.

    Для кожного триместру визначений свій список аналізів та обстежень:

    • I триместр (до 12 тижнів) – вагітної слід встати на гінекологічний облік. Лікар проводить очний огляд і опитування, при необхідності призначає ультразвукове дослідження, обов’язково направляє на аналізи, ЕКГ та консультацію до вузьких фахівців, вимірює тиск, зріст, вага жінки.
    • II триместр (до 28 тижнів) включає в себе обстеження і оцінку розвитку плода, ультразвукові дослідження, щомісячні аналізи, вимірювання висоти маточного дна, аналізи на можливі вроджені аномалії, допплерографію та інші необхідні процедури.
    • III триместр, завершальний, включає в себе оформлення необхідних документів для відпуску, аналізи крові, ультразвукове дослідження, допплерометрию, КТГ плода, оцінку стану плода та загальної готовності до пологів, заповнюється обмінна карта.

    Аналізи на протязі всієї вагітності здаються щомісяця, при необхідності – частіше. В разі індивідуальних особливостей, супутніх захворювань або ускладненого анамнезу може знадобитися складання індивідуального графіка обстежень.

    Загальний аналіз сечі (ОАМ)

    Обов’язкове дослідження, проводиться перед кожним прийомом лікаря-гінеколога. На підставі результатів аналізу фахівець проводить оцінку стану вагітної. За ОАМ можна судити про роботу органів сечостатевої системи, зокрема, нирок майбутньої матері, наявність тих чи інших ускладнень. Так систематична здача сечі на аналіз допомагає виявити на ранніх стадіях інфекційні захворювання, наприклад, пієлонефрит, а також такі розлади, як цукровий діабет або гестоз.

    До ознак ускладнень можна віднести занадто темний колір сечі, поява осаду або білка в сечі, набряки, підвищення тиску. Своєчасне виявлення відхилень дозволяє почати лікування на ранніх етапах і мінімізувати ризики для здоров’я жінки і плоду.

    Нормальна сеча має світлий колір, без муті і осаду. Зміна кольору – привід для позапланового відвідування спеціаліста і здачі аналізу.

    До здачі ОАМ необхідно підготуватися заздалегідь придбати стерильну ємність в аптеці. Збір проводять у ранкові години, відразу після пробудження.

    Мазок на флору

    Дослідження мазка на флору і цитологію в нормі проводять не більше трьох разів за весь період виношування дитини: при постановці на облік, 30 і 36 тижнів вагітності. Але при появі скарг на біль, виділення, неприємні відчуття в області піхви мазок беруть повторно на будь-якому терміні гестації.

    анализ мочи

    Аналіз сечі здається перед кожним походом до гінеколога.

    За результатами дослідження можна виявити наявність запального або інфекційного захворювання. Відхилення від норми – привід для призначення більш докладного дослідження.

    Деякі збудники інфекційних захворювань здатні проникати через плацентарний бар’єр і чинити негативний вплив на плід.

    Питання про доцільність лікування захворювань вирішує лікар. Вагітним призначають кошти місцевого впливу у формі свічок, вагінальних таблеток, мазей, спреїв. У більш складних випадках може бути прийнято рішення про прийом оральних антибактеріальних засобів.

    Загальний аналіз крові

    При нормально протікаючій вагітності та відсутності скарг ОАК здається тричі: при постановці на облік, у другому та третьому триместрах. Аналіз вкрай інформативний, дозволяє виявити безліч відхилень у функціонуванні органів і систем організму вагітної.

    Одними з головних показників ОАК є тромбоцити, лейкоцити, швидкість осідання еритроцитів, гемоглобін, нейтрофіли.

    За певних відхилень показників в результатах аналізу можна діагностувати запальне захворювання, анемію, тромбоцитоз, діабет, онкологія і багато іншого. Оскільки організм вагітної жінки знаходиться в нерозривному зв’язку з плодом, будь-яке відхилення від норми може негативно позначатися на малюка, призводити до гіпоксії, ризику передчасного старіння або відходження плаценти, передчасних пологів, викидня і навіть внутрішньоутробної загибелі.

    Коагулограма

    Надмірна згортання може призводити до гіпоксії, тромбозів плаценти і навіть загибелі плода. Показники під час вагітності значно підвищуються, але повинні перебувати під контролем. Аналіз слід складати не менше трьох разів за всю вагітність. Якщо виникне потреба – то частіше.

    Біохімічний аналіз крові

    Розширений аналіз, що дає уявлення про роботу органів вагітної. Дозволяє діагностувати проблеми з печінкою, нирками, підшлунковою залозою. Саме на ці органи припадає велике навантаження під час вагітності. Можуть проявлятися такі ускладнення, як гестаційний діабет, жовтяниця та ін Одними з головних показників аналізу є рівень цукру в крові, білірубін, креатинін, сечовина.

    Здається аналіз не більше трьох разів за вагітність в нормі, при наявності скарг або ускладнень – частіше.

    Група крові

    Аналіз на визначення групи крові матері робиться один раз, на самому початку вагітності, при постановці на облік. Це необхідно на випадок, коли вагітної може терміново знадобитися донорська кров. Одночасно визначають і резус-фактор. Якщо у вагітної він негативний, а у батька дитини позитивний, підвищується ризик ускладнення вагітності із-за резус-конфлікту між організмами матері і дитини. Материнський організм може сприйняти плід як чужорідне тіло і почати виробляти імунні антитіла проти нього.

    мазок на флору

    Мазок на флору здається планово і при будь-якій підозрі на інфекцію.

    Попередити таку реакцію організму неможливо. Можна лише відслідковувати динаміку появи антитіл і, в разі необхідності, вжити заходів щодо їх блокаді.

    Кров на ВІЛ, сифіліс, гепатит

    Аналіз здається двічі за вагітність, на початку і в кінці. Небезпека цих захворювань у тривалому інкубаційному періоді, протягом якого вони ніяк себе не видають і не діагностуються. При виявленні однієї з патологій лікар приймає рішення про доцільність лікування або про переривання вагітності на ранньому терміні.

    TORCH-комплекс

    Аналіз на такі небезпечні захворювання, як краснуха, герпес, токсоплазмоз, цитомегаловірус, здається в самому початку вагітності. Вони становлять велику небезпеку для плода і повинні бути діагностовані як можна раніше.

    Подвійний тест

    В кінці першого триместру вагітності жінці призначається скринінгове дослідження, яке включає в себе УЗД та дослідження крові. Воно потрібно для оцінки ризику розвитку вроджених хромосомних патологій. Подвійний тест надзвичайно важливий, на підставі його результатів може бути прийнято рішення про переривання вагітності на ранньому терміні.

    Всі результати аналізів, скринінгових досліджень, ЕКГ, КТГ, анамнез вагітної, супутні ускладнення та можливі ризики заносяться лікарем-гінекологом в обмінну карту. Починаючи з 30 тижня вагітності, жінці рекомендується завжди мати обмінну карту при собі на випадок передчасних пологів або виникнення непередбачених обставин. З неї лікарі дізнаються всю необхідну інформацію, оцінять ситуацію і зроблять необхідні заходи для рятування життя і здоров’я вагітної жінки та її малюка.

    Читайте в наступній статті: навіщо здавати аналіз на глюкозу при вагітності