Порада дня: щоб дитина вас слухав, навчитеся правильно з ним розмовляти

905

«Я вже 10 разів повторила, а він не чує», «Кличу, кличу і ніяк не дозовусь», «Пояснюю, а вона не розуміє» – в подібній ситуації може опинитися кожна мама. В результаті виникає напруга: мама сердиться, дитина, в свою чергу, не розуміє – а що він зробив?

Читайте також:Якщо дитина не слухається батьків

Чи знаєте ви, що дитина може просто вас не чути? Ні, з його слухом все в порядку. Справа в тому, як ви доносите інформацію до маленького чоловічка. Психолог Катерина Якушева пояснює:

Основна причина того, що дитина не слухається – він вас не чує. А чому не чує? Тому, що ви не знаєте його модальності, а значить, не розумієте, як правильно доносити інформацію.

© Instagram @ekaterina.gogina

Експерт пояснює, як розмовляти на одній мові з дитиною. Справа в тому, що існує 3 основних модальності:

Кинестетична. Дитина сприймає інформацію через тактильний контакт. У спілкуванні з такою дитиною необхідні дотику, якщо хочете, щоб він зрозумів. Саме з такими дітьми працює контакт на рівні око і дотик, а якщо дитина не реагує, або, більш того, прибирає руку, 90% з 100 він просто на кінестетик.

У розвитку таких діток будь-який матеріал можна донести через контакт з об’єктом, Ви не показуєте цифри або літери, а даєте їх чіпати. Так він дійсно закріпить інформацію. Виростаючи, такі діти для запам’ятовування використовують механічні прийоми – записують інформацію і тільки потім вона відкладається в пам’яті. Поторкай, відчуй, відчую – це ті дієслова, з якими краще звертатися до таких дітей.⠀

Візуальна модальність. Діти сприймають інформацію візуально, тому їм важлива естетична складова, вони легко можуть відмовитися від їжі, якщо котлета, приміром, негарна або пюре неоднорідне, їм дійсно неприємно їсти таку їжу. Подивися, озирнися навколо, зверни увагу – ось ті дієслова, які допоможуть вам. При конфліктних ситуаціях дитини лякає не стільки мовний вплив батьків у вигляді крику, скільки змінюється міміка і жести, у свідомості дитини закріплюється образ «страшного батька»⠀

Аудіальна модальність. Дитина сприймає звернення саме через мовний вплив. Для таких дітей крик – це справжнє насильство, вони приймають сказане дуже близько до серця, постійно повертаюся до сказаного. І якщо у кінестетиків достатньо попросити вибачення і вибачитися, то аудіали можуть затаїти образу на довгий час і постійно повертатися до пережитим емоціям. Вони прекрасно розуміють зміна інтонації, можу по голосу зрозуміти ваше невдоволення.

© Instagram @a.s.morgunova

Експерт також пояснює, що у дітей можуть бути однаково розвинуті дві модальності, наприклад, кинестетична та аудіальна. А в перший рік життя дитина перебуває в адаптаційному періоді і може давати різні емоції і реакції навіть на одні і ті ж дії батьків. Тому психолог радить не сердитися на дитину і зрозуміти, який тип сприйняття характерний для нього.

А ви вже визначили хто ваш малюк: кінестетик, візуал або аудіал?