Правильне харчування при вагітності по триместрах

1338

Зміст:

  • Правила організації дієтотерапії
  • Раціон по триместрах
  • Дієтотерапія в першому триместрі
  • Другий триместр
  • Третій триместр
  • Що не можна їсти
  • Потреба в рідині
  • Раціональне харчування під час вагітності має велике значення, так як знижує розвиток вад плоду, а також поява анемії, гіповітамінозу і дефіциту мікроелементів у матері. Правильне складання дієтотерапії дозволяє знизити ймовірність патологій вагітності, а саме токсикозів, викиднів, хронічного невиношування, слабкості і інших станів.

    Правила організації дієтотерапії

    Харчування при вагітності рекомендується складати відповідно до потреб жіночого організму. Вагітній треба адекватну кількість білків, жирів, вуглеводів. Білки виконують функцію будівельного матеріалу для ембріона. Також з них формується плацента, плідні оболонки, пуповина та інші допоміжні органи при вагітності. Білкові молекули беруть участь у ферментативних реакціях, утворенні гормональних речовин.

    Жири потрібні для формування плоду, плаценти, гормонів. Без них організм теж існувати не може. Вуглеводи є енергетичним матеріалом. Без енергії не відбуваються метаболічні реакції.

    Існують правила організації дієтотерапії під час виношування плоду. Вони дозволяють попередити ускладнення під час вагітності, а також сприяють нормальному розвитку ембріона.

    Правила при цьому наступні:

  • Включати дієтотерапію всі види корисної їжі. Обов’язково їсти м’ясо, рибу, молочні продукти, злакові, бобові, овочеві та фруктові культури, горіхи, олії, насіння.
  • Харчування на кожен день розраховувати так, щоб воно містило саму корисну та різноманітну їжу.
  • Ягоди і фрукти вживати сезонні. Є краще місцеві плоди.
  • У добу з’їдати 400-500 г овочевих і фруктових культур.
  • Молочні вироби вживати з жирністю до 3 %. Обов’язково є твердий сир. Солодкі, знежирені молочні вироби, плавлений сирок виключити.
  • Рибу їсти двічі на тиждень, краще жирних сортів.
  • Приймати їжу 5-6 разів на добу.
  • М’ясо вживати нежирних сортів – телятину, яловичину, грудинку, кури, індички, кролика.
  • Готувати їжу на пару, варити, тушкувати, запікати.
  • Масла вживати найкорисніші: соняшникова, оливкова, лляна, вершкове, але в помірних кількостях.
  • М’ясо, рибу, яйця ретельно готувати. Не їсти сирі тваринні продукти, так як вони провокують кишкові інфекції, глистні інвазії.
  • Не можна пропускати прийоми їжі. Якщо між трапезами виник голод, краще перекусити кефіром або яблуком. Переїдати не рекомендується. Це спровокує важкість у шлунку, печію.

    Ранковий прийом їжі здійснюється відразу після пробудження. У нього входять каші. Вони містять білки, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи. Каші налагоджують травлення, захищають слизову шлунка.

    Обмежити вживання солодких кондитерських виробів, пиріжків. Краще замінити їх медом, фруктами, горіхами, сухофруктами.

    У першу половину дня обов’язково вживати більше білкової їжі. В полудень і вечерю їсти овочі, молочні продукти. Обов’язково дотримуватися адекватного питного режиму. Пити до 2-2,5 літрів води і інших напоїв.

    Правильне харчування сприяє нормальному розвитку малюка, а також перешкоджає загострення хронічних хвороб і патологій вагітності. Збалансований раціон покриває всі витрати енергії і поживних речовин, що витрачаються на життєдіяльність організму плоду і вагітної пацієнтки.

    Раціон по триместрах

    В кожному триместрі потреба у вітамінах різна. На початку виношування плід тільки починає розвиватися. Адекватне харчування знижує ймовірність вад розвитку. У пацієнтки підвищується об’єм циркулюючої крові, збільшуються розміри матки, формуються плодові оболонки. Щитовидна залоза працює в посиленому режимі. Це вимагає нормального кількості вітамінів і мікроелементів.

    У 2 триместрі у плода продовжують дозрівати органи, прискорюється ріст. У матері з’являється плацента до 12 тижня виношування. На її формування теж потрібні живильні речовини. У пацієнтки збільшується вага, який вимагає додаткової енергії.

    Нирки в кінці вагітності працюють з навантаженням, з’являється набряклість, збільшується артеріальний тиск. Все це вимагає коректного складання меню.

    Дієтотерапія в першому триместрі

    На ранніх термінах виношування включають їжу, що містить йод, залізо. Достатню кількість фолієвої кислоти попереджає вади розвитку нервової трубки ембріона. Також вітамін бере участь у формуванні червоних клітин крові плода.

    Фолієва кислота міститься в зелених овочевих культурах: шпинаті, броколі, брюссельській капусті. Також вона є в яловичої печінки, бобових, буряках. Вітамін В9 руйнується під час термічної обробки їжі, тому по можливості овочі краще їсти в сирому вигляді. Також додають фолієву кислоту в таблетках по 400 мг. При патологіях вагітності дозу збільшують до 1000 мг.

    Велике значення має йод для вагітної пацієнтки.

    Йод необхідний для формування нервової системи ембріона, а також його щитовидної залози. Мікроелемент підтримує нормальну функцію тимуса матері, сприяє формуванню тиреоїдних гормонів. При нестачі йоду розвивається гіпотиреоз, який провокує неправильне розвиток щитовидної залози дитини.

    У дієтотерапію обов’язково додають їжу, багату йодом.

    Список продуктів, які мають у своєму складі йод:

    • морська риба;
    • морепродукти: мідії, восьминоги, креветки та інші;
    • ламінарія.

    У магазинах можна також купувати йодовану сіль, молоко. До меню обов’язково додають препарати йоду. Доза становить 200 мкг на добу. Якщо жінка приймає такі кошти, з харчування прибирають щоденне вживання морської капусти.

    На початку виношування часто виникає токсикоз. Щоб усунути неприємні симптоми, що включають в дієтотерапію їжу, що містить вітамін В6: яловичину, авокадо, тунець, бобові культури, вівсяну кашу, банани, картоплю.

    Для попередження анемії вживають м’ясні страви, рибу, печінку. Вони містять багато заліза, що дозволяє нормалізувати рівень гемоглобіну.

    Другий триместр

    У другому триместрі вагітності збільшується потреба в залозі. До дієтотерапії додають червоне м’ясо, а саме яловичину та телятину. Обов’язково вживають яловичу печінку, яєчний жовток.

    Їжу, що містить залізо, не можна поєднувати з молоком, кефіром, сиром, зеленим чаєм, кавою, цільнозерновими стравами. Вони уповільнюють засвоєння заліза. Вживають страви з кальцієм через 2 години після продуктів, багатих залізом.

    Якщо є анемія, до харчування додають препарати заліза. Комплекси вітамінів і кальцій приймають через 2 години після заліза.

    Нестача заліза в організмі вагітної пацієнтки загрожує розвитком анемического синдрому у самої жінки і у дитини після народження. Дефіцит гемоглобіну провокує гіпоксію плода, яка уповільнює зростання ембріона. Згодом у дитини з’являється гіперактивність, синдром дефіциту уваги, лабільність настрою.

    Крім заліза в середині виношування збільшується потреба кальцію, так як плід активно росте, формується скелет. Добова доза кальцію становить – 1000-1300 мг.

    Для засвоєння кальцію потрібно вітамін Д.

    У раціоні збільшують кількість молочних виробів. Багато кальцію в сирі, сметані, кефірі, йогурті, сирі. Вітамін Д міститься у вершковому маслі, молоці, печінці тріски, морепродуктах, риб’ячому жирі та іншої їжі.

    Низька концентрація кальцію в крові матері викликає крихкість і повільний ріст кісток. Якщо малюк народився від матері з гіпокальціємії, у нього погано заростає джерельце, частіше виникають рахіт та інші патології опорно-рухової системи.

    Третій триместр

    В кінці вагітності потрібно більше холіну. Це амінокислота, яка стабілізує клітинні мембрани, покращує проведення нервових імпульсів. Холін нормалізує пологову діяльність, прискорює дозрівання органів плода. В меню включають індичку, яєчний жовток, печінка, пшеничну крупу, рис, горох, арахіс та інші продукти.

    Дієтотерапія в третьому триместрі вимагає збільшення кількості їжі, багатої вітаміном С. Вагітної рекомендується вживати більше чорної смородини, шипшини, болгарського перцю, капусти, ківі, цитрусові.

    Не можна перевищувати добову калорійність 2400 ккал. Це небезпечно виникненням надмірної ваги, що провокує гіпертонію, пізній гестоз. Надлишок ваги під час вагітності підвищує ризик ожиріння у дитини після народження.

    Що не можна їсти

    Щоб зменшити кількість шкідливих речовин, що надходять до дитини, потрібно дотримуватися дієтотерапію. Існує ряд продуктів, які їсти не можна:

    • копчене м’ясо і риба;
    • шашлик;
    • їжа з вичерпаним терміном придатності;
    • не пастеризоване молоко;
    • сири м’якої консистенції з не пастеризованого молока;
    • сушена, в’ялена риба;
    • м’ясо, риба, яйця, які не пройшли термічну обробку.

    Якщо є алергія на цитрусові, рибу, шоколад, є їх не рекомендується, щоб не спровокувати алергічну реакцію у себе і у дитини.

    Допускається обмежене вживання солоних, кислих страв, але тільки у здорових жінок. Сіль обмежують при набряках.

    Смажена їжа заборонена пацієнткам з патологіями травного тракту, не рекомендується здоровим жінкам. Вживання кислої їжі обмежують при гастриті, виразці шлунка з підвищеною кислотністю.

    Потреба в рідині

    У добу вагітної пацієнтці потрібно 2-2,5 літра рідини. Сюди включаються рідкі страви, напої. Половину добового об’єму рідини займає вода. У 3 триместрі добовий об’єм води збільшують на 300 мл

    Якщо пити менше 1,5 л води, розвивається зневоднення, що небезпечно для жінки і плоду. Коли на вулиці спекотна погода, а у приміщення низька вологість, пити треба більше 2,5 л.

    В кінці виношування виникають набряки. Рідина затримується в тканинах, а саме в підшкірно-жировій клітковині. При набряках кількість споживаної води зменшують до 1,5 л.

    Під час виношування плоду обов’язково дотримуються дієтотерапію. В меню включають їжу, що містить білки, жири, вуглеводи, вітаміни. Обов’язково проводиться корекція харчування в кожному триместрі, щоб уникнути авітамінозів, анемії, дефіциту кальцію та інших мікроелементів.

    Читайте також: підготовка до пологів