Причини і лікування вовчої пащі у дітей

1512

Зміст:

  • Опис дефекту
  • Чому виникає вовча паща?
  • Чим небезпечний дефект
  • Що робити батькам
  • Особливості догляду
  • Хірургічне лікування
  • Реабілітація
  • Профілактика
  • Вовча паща у дітей відноситься до вроджених дефектів, які можуть створити в майбутньому значні труднощі. Медичне назва – палатосхізис, або ущелина неба. Свою популярну назву порок отримав з-за зовнішнього вигляду – ротова порожнина здається збільшеною, «ненаситної, як у вовка».

    Як виглядає вовча паща у дітей

    Опис дефекту

    Тверде небо – це кісткова структура, яка відділяє ротову порожнину від носової. Вона формується з двох симетричних зачатків і одного непарного, які зростаються між собою ще у внутрішньоутробному періоді. Якщо цього не сталося, до моменту народження – виникає патологія, відома як вовча паща.

    Дефект має різні ступені вираженості. Найлегша з них – невелика щілина в передньому відділі піднебіння, найчастіше на межі середньої та правої або лівої третини. У важких випадках у новонародженого відсутній значний фрагмент неба або перегородка повністю не сформована.

    Вовча паща у дітей часто поєднується з іншими дефектами особи:

    • Заяча губа – розщеплення верхньої губи;
    • Подвоєння піднебінного язичка;
    • Відсутність зачатків зубів, часткове або повне;
    • Деформації щелеп, носа, кісток обличчя.

    Поширеність дефекту – 1:1000 дітей. Можливо поєднання і з більш глибокими порушеннями в роботі дихальної, травної та нервової системи.

    Чому виникає вовча паща?

    Причини виникнення дефекту комплексні. Найчастіше це генетична схильність – якщо у кого-небудь з родичів зустрічався такий порок, тобто ймовірність народження хворої дитини в цій же родині. Встановлено, що змінений ген, відповідальний за мутацію, знаходиться в Х-хромосомі.

    Важкі хромосомні аномалії також надають вплив, тому може зіграти роль не тільки спадковість, але і вік матері, перенесені їй захворювання статевих шляхів.

    операция

    Етапи операції

    Чому таке відбувається? В яйцеклітинах накопичуються мутації, і чим більше шкідливих факторів подіяло на жінку протягом життя, тим вище ризик.

    Серед причин, на які можна вплинути, то, що діють на матір і плід під час вагітності. До них належать шкідливі звички, несприятлива екологічна обстановка, лікування тератогенні препаратами, сильні стреси і травми. Встановлено, що навіть ожиріння матері може призвести до неправильного формування особи.

    Чим небезпечний дефект

    Проблема вовчої пащі у дітей – далеко не тільки естетична. У нормі ротова і носова порожнина ізольовані один від одного. Це робить можливим носове дихання, повноцінне ссання, а потім і пережовування їжі. Інфекція, яка потрапляє в одну з порожнин, не має доступу до іншої, що дозволяє обмежити її поширення. Механізм дитячого смоктання грудей заснований на герметичності ротової порожнини. Це дозволяє створити від’ємний тиск у роті, завдяки йому молоко надходить до малюка, і він має можливість харчуватися. При патології порожнини рота цей процес стає неможливим.

    Відразу ж після появи на світ малюка порок дає про себе знати. Дитина не може їсти – ротова порожнина не герметизується, і материнське молоко частково надходить в ніс. В результаті дитина харчується гірше і може вдавитися під час смоктання.

    Постійне надходження молока в ніс дратує його слизову, роблячи її більш сприйнятливою до інфекційних агентів.

    Проблеми з харчуванням стають причинами відставання у фізичному і розумовому розвитку. У грудному віці всі ці процеси тісно взаємопов’язані і малюки, які не можуть їсти повноцінно, повільно набирають масу, пізніше починають тримати голову, сидіти і виявляти інші рефлекси. Разом з постійними запальними процесами це створює додаткові умови для ослаблення організму.

    По мірі дорослішання дитини протягом патології тільки посилюється. Запальні процеси охоплюють не тільки носову порожнину, але і середнє вухо, євстахієві труби і нижні дихальні шляхи. Носове дихання утруднене із-за постійного запалення слизової оболонки, що призводить до потрапляння інфекції на мигдалини. Формуються стійкі мовні дефекти – від легкого носового призвуків до повністю нерозбірливої мови.

    Що робити батькам

    Дефект не здатний самоусунутися без лікування, тому обов’язково потрібно звернутися до фахівця. Вовча паща добре помітна візуально, тому діагностика здійснюється відразу після народження. Більш того, акушер-гінеколог зобов’язаний оглянути дитину на предмет розщілини піднебіння. Якщо дефект невеликий і його складно помітити візуально, він діагностується при першій же спробі годування дитина починає хлюпати носом під час годування, з ніздрів можуть виділятися краплі молока.

    Сам процес терапії тривалий, займає від декількох місяців до декількох років. При значному дефекті повне відновлення усіх функцій може бути закінчене тільки до шкільного віку. Терапія включає догляд за малюком, оперативне втручання і відновний період.

    причины

    Причини патології – захворювання матері, екологія і т. д.

    Особливості догляду

    Проведення операції відразу після народження малюка неможливо – занадто великий ризик додаткових ушкоджень. Щоб дочекатися сприятливого віку і запобігти проблеми, використовуються спеціальні пристосування – обтуратори. Їх поміщають в ротову порожнину перед годівлею, щоб замістити м’яке небо і зробити можливим нормальне харчування.

    Слід приділяти увагу гігієні ротової та носової порожнини. Малюку обов’язково регулярно промивати ніс спеціальними краплями, що не дозволяють розвинутися інфекції. Ротову порожнину обробляють спеціальними дитячими гігієнічними розчинами. Ці процедури також робиться з допомогою обтуратора.

    Хірургічне лікування

    Операція – єдиний спосіб повністю позбутися від пороку. Вона проводиться в декілька етапів залежно від тяжкості стану. Найбільш ранній з них рекомендований не раніше півроку. Дефект піднебіння закривається поступово, знімаючи необхідність користуватися обтураторами, дозволяючи нормально харчуватися та дихати. Найбільш поширений вид операції – уранопластика за Лімбергом. Вона дозволяє повністю відновити структуру всіх верств неба. Для цієї задачі використовуються штучні та донорські матеріали. Проблеми чутливості вирішуються поступово.

    Близько 5-6 років проводиться останній етап втручання – корекція косметичних дефектів. У цьому віці дитині вже не байдуже, як виглядає його обличчя, а незабаром належить школа, де нездоровий вигляд може стати причиною цькування. Раніше косметична корекція не має сенсу, оскільки відбувається активний ріст особи.

    Реабілітація

    Лікування вовчої пащі передбачає тривалий відновлювальний період. Безпосередньо після втручання дитині призначається дієта, що щадить, по мірі відновлення нормальної структури неба він може харчуватися все більш різноманітною їжею. Крім цього обов’язкові заняття з логопедом для корекції мовленнєвих дефектів.

    При успішному виконанні всіх етапів лікування до шкільного віку дитина нічим не відрізняється від своїх однолітків – він нормально харчується, має розвинену (іноді навіть більш розвинену, ніж у ровесників) мова, хворіє з тією ж частотою, як і його здорові однокласники і не має помітних косметичних дефектів. При легких формах реабілітація повністю закінчується раніше. Дефекти, які не усунені до шкільного віку, вкрай погано коригуються в подальшому.

    Профілактика

    З точністю передбачити, що вплине на народження дитини з дефектом, неможливо. Також неможливо виключити спадкові фактори. Тим не менш, корисно дотримуватися наступних правил:

    • На етапі планування вагітності потрібно виключити шкідливі звички, пройти рекомендоване лікарем обстеження, дотримуватися правил здорового способу життя;
    • Під час вагітності дотримуватися тих же правил, плюс уникати стресів і небезпечних для життя ситуацій;
    • Регулярно проходити обстеження, дотримуватися приписи лікаря, уникати препаратів, не рекомендованих вагітним.

    Виявити вовчу пащу на УЗД можна, але тільки на пізніх термінах і не завжди, тому більшість батьків дізнаються про дефект у своєї дитини після народження.

    Вовча паща – небезпечний, але завдає дефект. При правильному лікуванні він зникає безслідно, дозволяючи жити повноцінним життям. Залишений без уваги, він веде до важким і постійним ускладнень, які позначаються на фізичному і розумовому здоров’ї дитини, її самооцінки і впевненості в собі.

    Читайте також: синдром короткої шиї у немовлят