Сечогінні засоби при вагітності

2126

Зміст:

  • При яких захворюваннях необхідні сечогінні препарати
  • Дозволені сечогінні при вагітності
  • Заборонені сечогінні засоби
  • Народні засоби з сечогінним ефектом
  • Дієта при набряках для вагітних жінок
  • Набряки – поширена проблема, з якою стикаються майбутні мами. Найчастіше з’являється набряклість у 2-му чи 3-му триместрі вагітності. Зняти неприємний синдром можна за допомогою сечогінних засобів, які підбираються лікарем.

    Сечогінні при вагітності повинен підбирати лікар

    При яких захворюваннях необхідні сечогінні препарати

    За допомогою сечогінних ліків вагітна жінка може поліпшити роботу нирок і впоратися з набряклістю. Сечогінні препарати призначають у наступних випадках:

    • набряки;
    • варикозне розширення вен;
    • сечостатева інфекція;
    • надмірне навантаження на нирки.

    Набряки можуть з’явитися у будь-якої майбутньої мами. Першими зазвичай набрякають ноги. Це пов’язано з надмірним навантаженням на кінцівки з-за зайвої ваги, а також порушенням відтоку крові з здавлювання порожнистої вени. Ризик виникнення набряків у вагітної жінки підвищується, якщо вона веде малорухливий спосіб життя і не стежить за своїм харчуванням.

    Одне з найнебезпечніших ускладнень під час вагітності – гестоз. Вагітна жінка може зіткнутися з цією патологією в 3-му триместрі. Захворювання проявляється набряклістю, втратою білка і високим тиском. Набряки можуть бути як зовнішніми, так і внутрішніми. Найбільшу небезпеку являє собою набряки внутрішніх органів.

    При гестозу майбутня мама повинна знаходитися в стаціонарі і щодня здавати аналізи сечі на білок.

    Захворювання являє загрозу для життя як матері, так і дитини. Тому до прийому сечогінних засобів треба підходити з усією відповідальністю.

    мочегонные при беременности

    Гестоз на пізніх термінах небезпечний можливої гіпоксією плода

    Дозволені сечогінні при вагітності

    Сечогінні засоби (діуретики) часто призначаються вагітним жінкам на пізніх термінах. Ліки підбирається індивідуально, в залежності від причини поганого самопочуття й необхідної інтенсивності ефекту. Вагітні жінки можуть приймати діуретики на основі таких компонентів:

    • золототисячник;
    • любисток лікарський;
    • золотарник;
    • польовий хвощ;
    • етилендіамін.

    Чи можна пити сечогінні в перші місяці вагітності, залежить від стану жінки. Якщо до цього є свідчення, прийом препаратів на рослинній основі дозволено. Але незважаючи на те, що діуретики зі списку мають добру дію і рослинний, потрібно уважно ознайомитися з протипоказаннями.

    Етилендіамін не рекомендується приймати людям із зниженим артеріальним тиском. Препарати на основі золотушника і польового хвоща можна тільки в тому випадку, якщо лікар виключить запальні процеси в нирках. Краще всього вагітній жінці зупинитися на лікарський засіб на основі любистка і золотушника. Крім сечогінний, трави також мають протизапальну дію.

    Заборонені сечогінні засоби

    Всі сечогінні засоби можна застосовувати тільки після консультації з лікарем. Діуретики в залежності від типу можуть виводити калій, магній або кальцій з організму, погіршувати самопочуття майбутньої матері і негативно впливати на плід. Особливу небезпеку препарати представляють на ранніх термінах вагітності, коли відбувається активне формування ембріона. Прийом діуретиків у першому триместрі вагітності може викликати надмірну втрату необхідних для майбутньої дитини мікроелементів. Тому вживання сечогінних препаратів обов’язково повинно супроводжуватися прийомом вітамінно-мінерального комплексу, який підбере лікар за результатами аналізів.

    Не всі діуретики дозволені при вагітності. Варто уникати препаратів з наступними компонентами:

    • фуросемід (збільшує втрату мікроелементів в організмі матері, прийом можливий тільки з 2-го триместру);
    • гідрохлоротіазид (знижує артеріальний тиск і порушує функції печінки, можна призначати у другій половині вагітності);
    • теобромін (підвищує ризик тахікардії у плода, протипоказаний на весь період);
    • ксипамид (підвищує згортання крові, заборонений при вагітності);
    • натрієва сіль етакринової кислоти (погіршує кровопостачання матки, протипоказаний у всіх трьох триместрах).

    Це не весь перелік заборонених для вагітних жінок сечогінних ліків. Якщо майбутньої матері призначили один з даних препаратів, варто з результатами аналізів звернутися за консультацією ще до одного фахівця, щоб вірно оцінити ризики для здоров’я плоду.

    мочегонные при беременности

    Ягоди для приготування морсу заливають теплою водою, трави для відварів – окропом

    Народні засоби з сечогінним ефектом

    Відвари на основі трав і ягідні морси вже багато років використовуються в якості ефективних діуретиків. Завдяки натуральному складу їх можна приймати жінкам під час вагітності. Щоб позбутися від набряклості, п’ють морси з таких ягід:

    • Брусниця. Використовуються як ягоди, так і листя. Брусниця ефективно виводить рідину з організму. Для сечогінного ефекту необхідно випивати від півтора до трьох склянок морсу в день. Брусниця протипоказана людям з низьким тиском. Слід відмовитися від напою, якщо в сечі вагітної жінки знайшли солі сечової кислоти (урати).
    • Журавлина. Ягода не тільки володіє сечогінним ефектом, але також багата вітаміном С і підвищує імунітет. Гіпотонікам пити журавлинний морси слід з обережністю. Майбутнім мамам з проблемами шлунково-кишкового тракту слід відмовитися від напоїв на основі цієї ягоди.
    • Калина. Морси має тонізуючу дію і зміцнюють імунітет. Це ефективний сечогінний засіб. Утриматися від напоїв з калини потрібно в тих випадках, коли існує загроза викидня. Калина може підвищити тонус матки.
    • Шипшина. Виводить зайву рідину з організму і допомагає в боротьбі з простудними захворюваннями. Шипшина не рекомендується пити вагітним жінкам, які мають проблеми з серцево-судинною системою. Варто вибрати інше сечогінний, якщо майбутня мама страждає від закрепів.

    Не всі ягоди підійдуть як діуретика для вагітних. У число заборонених для вживання продуктів входить суниця.

    Сечогінні чаї дозволено пити тільки вагітним, які мають проблеми з нирками.

    Трави також активно використовуються для виведення зайвої рідини з організму вагітної жінки. Кращим сечогінним ефектом володіють:

    • мучниця;
    • польовий хвощ;
    • березові бруньки;
    • квітки ромашки.

    З особливою обережністю потрібно готувати сечогінний чай на основі насіння кропу. Це ефективний засіб, але від нього краще утриматися, якщо підвищений тонус матки. Трав’яні відвари необхідно наполягати перед вживанням, витримуючи мінімум чотири години. Максимальна добова доза – 5 склянок на день. При невеликих набряках досить випити одну склянку трав’яного збору вранці натщесерце.

    Дієта при набряках для вагітних жінок

    Сечогінні при вагітності можуть не знадобитися, якщо дотримуватися спеціальної дієти. Основою раціону повинні стати білкові продукти, щоб знизити ймовірність виникнення гестозу. Білка багато в м’ясі, рибі, яйцях і сирі. Також варто часто вживати в їжу овочі. Сечогінні властивості мають огірки, моркву і картоплю.

    Незважаючи на те, що основною причиною проблеми є вода, питного режиму потрібно дотримуватися. В день має бути випито не менше літра води. Варто пити невеликими порціями протягом усього дня. Завдяки тому, що вода буде рівномірно надходити в організм протягом доби, знизиться навантаження на нирки.

    Поки набряки не пройдуть, треба повністю відмовитися від солі. З-за вживання солоних продуктів відбувається затримка води в організмі, що і провокує набряки.

    Знизити ризик ускладнень, пов’язаних з набряком, можна завдяки прийому сечогінних при вагітності. Ліки, а також цілющі трав’яні збори та ягідні напої здатні не тільки поліпшити роботу нирок, але і впоратися із запальним процесом і активувати імунну систему майбутньої мами. Головне – помірність під час лікування та дотримання вказівок лікаря: тільки він вирішить, які можна призначати препарати та народні рецепти в конкретній ситуації.

    Читайте також: брусничний лист від набряків при вагітності