Що відбувається з маткою при вагітності на різних термінах

1298

Зміст:

  • Як виглядає матка – головний жіночий орган?
  • Як виглядає матка на ранніх термінах
  • Розміри матки у другому триместрі
  • Матка в останньому, третьому триместрі
  • Тонус матки – що це і чим загрожує?
  • Що відбувається з маткою після пологів
  • Під час вагітності жіночий організм зазнає значні фізіологічні зміни, всі органи і системи перебудовуються для виконання головного завдання – виношування дитини. Жінкам, які планують вагітність, слід знати, як зміниться матка, які процеси будуть відбуватися з нею. Це допоможе уникнути проблем зі здоров’ям як майбутній мамі, так і малюкові, який з’явиться на світ. Матка при вагітності збільшується в 5-7 разів

    Найбільш серйозні зміни відбуваються з маткою, так як у міру росту плода вона збільшується, а потім зменшується, повертаючись в початкове стан після пологів. Від 7-8 сантиметрів у звичайному стані розмір матки збільшується до 35-38 см під час вагітності. Фізично це зростання майже не відчувається, адже процес відбувається плавно і розмірено. Неприємні і навіть болючі відчуття можуть виникнути при дуже швидкому зростанні через багатоводдя або багатоплідної вагітності, а також при наявності рубців або спайок. Якщо підозрілі симптоми присутні, необхідно розповісти про них акушера-гінеколога.

    Як виглядає матка – головний жіночий орган?

    Матка, що нагадує за формою грушу, складається з трьох частин – дна, тіла і шийки. Дно – це верхня опукла частина, тіло – основна, шийка матки – нижня звужена.

    Стінки тіла матки мають три шари, кожен з яких виконує свою функцію. Верхній шар – периметр, являє собою продовження серозного покриву сечового міхура. Другий, найбільш товстий шар – міометрій, складається з м’язових волокон, які розростаються під час виношування дитини.

    Третій шар – ендометрій. Він вистилає внутрішню поверхню органу. Саме ендометрій під час менструального циклу готується до прийому ембріона, а якщо запліднення не відбувається, видаляється з організму під час менструації.

    Як виглядає матка на ранніх термінах

    У першому триместрі, який триває до тринадцятої тижня, матка змінює форму. З грушоподібної вона поступово перетворюється в кулясту, змінює щільність і збільшується в розмірах приблизно в 4 рази. На цьому терміні орган ще розміщується в малому тазі.

    На ранніх термінах нерідко спостерігається асиметрія матки, пов’язана з тим, що зростаючий плід ще не заповнив весь орган. По мірі росту ембріона в порожнину матки заповнюється і вирівнюється.

    Розміри матки у другому триместрі

    На терміні 13-14 тижнів матка вже не поміщається в межах малого тазу – саме в цей період гінеколог, провідний вагітність, починає контролювати і записувати висоту дна матки та окружності живота. Ці дані дають можливість оцінити динаміку зростання. У другому триместрі матку легко пропальпувати через передню черевну стінку.

    Висота дна органу на початку триместру становить приблизно 13 сантиметрів, а до 26-го тижня зростає до 25-27 сантиметрів.

    Матка в останньому, третьому триместрі

    В третьому триместрі вагітності, що триває до самих пологів, матка досягає свого максимального розміру. На 36-му тижні висота дна матки становить приблизно 34 см, а до моменту пологів, навпаки, опускається до 28-30 див.

    матка при беременностиТонус матки може призвести до ускладнень і навіть викидня

    Тонус матки – що це і чим загрожує?

    Під час вагітності у майбутніх мам нерідко підвищується тонус матки. Цей стан характеризується тим, що стінки органу стають твердими, напружуються і скорочуються. Ускладнення призводить до погіршення кровопостачання плода і плаценти з-за підвищеного тиску в порожнині матки. Гіпертонус м’язів матки акушер-гінеколог оцінює на дотик під час огляду.

    Гіпертонус може виникнути в будь-який період вагітності. Він загрожує негативними наслідками, зокрема, може викликати переривання вагітності.

    Причини підвищеного тонусу матки такі:

    • гормональні зміни в організмі;
    • збої в роботі щитовидної залози;
    • багатоводдя, маловоддя, багатоплідна вагітність;
    • захворювання статевих органів;
    • наявність рубців і спайок в органах малого тазу;
    • недостатність сну і відпочинку;
    • важкі фізичні навантаження;
    • нестабільний стан нервової системи;
    • гострі інфекційні захворювання.

    Тонус матки проявляється болями в нижній ділянці живота, паховій або поперековій зоні, тяжкістю в спині, почуттям напруги черевної порожнини, кров’янистими виділеннями. Наявність цих симптомів – привід звернутися до лікаря якомога швидше.

    Що відбувається з маткою після пологів

    Вже в перші години після пологів велика матка значно зменшується. В початковий стан головний жіночий орган приходить через 6-8 тижнів після народження дитини. У перші два тижні дно матки опускається приблизно на один сантиметр на день, у наступні дні – набагато повільніше.

    Швидкість відновлення матки залежить від багатьох факторів: загального фізичного стану жінки, особливостей перебігу вагітності, складності пологів, віку породіллі і т. д. Набагато швидше матка скорочується у годуючих жінок, оскільки під час годування груддю виробляється гормон, який сприяє відновленню матки.

    Читайте далі: гіпертонус матки