Коронавірус і зір: як перенесене захворювання впливає на очі

448

Незважаючи на те, що повітряно-крапельний шлях вважається основним для передачі коронавірусу, нові дослідження підтверджують, що в сльозах деяких пацієнтів була виявлена рнк sars-cov-2, а значить, очі також можуть ставати «вхідним» каналом для проникнення інфекції. У тому числі, у ряду пацієнтів плр-тест з поверхні ока підтверджував захворювання.

З поширенням пандемії офтальмологи стали більш ретельно підходити до питання вивчення можливої передачі вірусу через зорові органи і можливі наслідки інфікування. Сьогодні є підстави припускати, що ураження слизової оболонки ока розвивається через наступні канали:

  • Безпосередньо через слизову очей;

  • Носослізний канал;

  • Носоглотку;

  • Слізну залозу.

Симптоматично зараження, як правило, проявляється запаленням слизової оболонки ока-кон’юнктивітом, для якого характерно почервоніння, набряклість повік, свербіж, світлобоязнь і больові відчуття. Захворювання може протікати в двох формах:

  1. Гострий фолікулярний кон’юнктивіт, симптоми якого купіруються антигістамінними препаратами і глюкокортикостероїдами.

  2. Загострення хронічного алергічного кон’юнктивіту, яке може одночасно протікати разом з синдромом сухого ока.

Існуючі дані говорять про те, що при коронавірусної інфекції запалення найчастіше відбувається за типом токсико-алергічного кон’юнктивіту без рубцевих змін кон’юнктиви, тому в більшості випадків протизапальна терапія працює ефективно.

В цілому, поки що ми можемо говорити про те, що на початку захворювання коронавірус швидше не викликає серйозних уражень зору. Однак, описані випадки порушення кровообігу сітківки і зорового нерва, які можуть бути асоційовані з перенесеним раніше захворюванням.

Так, в рамках одного з досліджень поверхні сітківки ока пацієнтів, які перехворіли covid-19, майже у третини учасників (27,7%) було діагностовано розширення вен і судин, а приблизно у 10% виявили крововиливи. При цьому, чим важче протікало захворювання, тим сильніше були розширені вени.

Що стосується негативних неврологічних проявах, то серед задокументованих випадків зустрічалися наступні: пацієнти після коронавірусу відчували гостру втрату зору, неврит зорового нерва, внутрішньочерепні невропатії. Крім того, коронавірусна інфекція може збільшувати ризик цереброваскулярних захворювань, пов’язаних з порушенням мозкового кровообігу і провокують ураження зору.

Універсальних рекомендацій по лікуванню в даний момент немає, а терапія призначається на основі реальних клінічних прикладів і, звичайно ж, в залежності від симптомів і тяжкості стану. Лікування може включати в себе протизапальну, протиалергічну, антибактеріальну, сльозозаместительную терапію.

Як запобігти розвитку очних захворювань при коронавірусі

Сьогодні дослідження впливу covid-19 на організм людини активно тривають, розробляються нові рекомендації з діагностики та лікування, але, на жаль, будь-яка універсальна терапія при інфікуванні, поки не затверджена. Основним завданням залишається попередження і профілактика захворюваності, яка включає в себе знайомі всім правила: дотримання соціальної дистанції, носіння захисних масок, дотримання заходів гігієни, ретельне миття рук, вакцинація. Фахівцями вітається носіння захисних окулярів – в якості додаткового захисту слизової оболонки очей від попадання інфекції.

При появі дискомфорту, свербіння, почервоніння або набряклості ні в якому разі не чіпайте очі брудними руками і не тріть їх, бажано на час захворювання відмовитися від контактних лінз. Після одужання важливо звернутися за консультацією до фахівця, який проведе обстеження, встановить діагноз і призначить грамотне лікування.

Таїсія ступіна