Симптоми і лікування харчового отруєння у дитини

772

Зміст:

  • Харчове отруєння у дитини
  • Класифікація і стадії харчового отруєння у дитини
  • Причини харчового отруєння у дитини
  • Симптоми хворобливого стану
  • Діагностика харчового отруєння у дитини
  • Лікування та усунення проявів інтоксикації
  • Профілактика харчового отруєння у дитини
  • Харчове отруєння у дитини може розвиватися через вживання неякісної їжі, що містить шкідливі хімічні речовини, або проявлятися при вживанні продуктів, заражених небезпечними бактеріями. Отруєння може важко переноситися, викликає порушення у внутрішніх органах і вимагає оперативного звернення за медичною допомогою.

    Харчове отруєння у дитини

    Процес обумовлений інтоксикацією організму, викликаної продуктами розпаду отруйних речовин або життєдіяльність патогенних мікроорганізмів. Захворювання діагностується найчастіше лікарем-інфекціоністом.

    Харчове отруєння у дитини зазвичай викликає болі в животі

    Патологія протікає у дітей у важкій формі на відміну від дорослих. Пов’язано це з тим, що дитяча імунна система ще незріла. Інші причини – знижена кислотність шлункового соку і не повністю сформовані здібності організму до фільтрації та видалення токсичних речовин.

    Один і той же вид продуктів може викликати у дорослого і дитини різні реакції. Так, у дорослої людини який-небудь продукт не провокує отруєння, а у дитини викликає виражену симптоматику.

    Основними збудниками хворобливого стану є різні мікроорганізми: стрептококи, стафілококи, ротавірус, кишкова паличка, клостридії, клебсієли.

    Харчове отруєння першим вражає ШЛУНКОВО-кишкового тракту. Цим воно відрізняється від ротавірусної інфекції, яка негативно впливає на дихальну систему і призводить до запалення носоглотки.

    Класифікація і стадії харчового отруєння у дитини

    Патологічний процес поділяється на кілька стадій, залежно від тяжкості та інших характерних особливостей протікання процесу.

    Стадії:

    • Латентна. Стан характеризується відсутністю симптомів, перші ознаки патології спостерігаються через кілька годин, рідше період затягується до доби. Починаються зовнішні прояви з підвищення температури. Тривалість стадії залежить від кількості спожитого продукту, абсорбуючих властивостей ШКТ і безпосередньо віку дитини. Стан вважається найбільш сприятливим для лікування патології з-за відсутності токсичних речовин у крові.
    • Токсикогенная. Процес супроводжується бурхливим розвитком симптомів. Стан вимагає негайного звернення до фахівця за допомогою.
    • Реконвалесценція. На даному етапі відбувається повне або часткове відновлення пошкоджених функцій внутрішніх органів.

    Токсикогенная форма процесу потребує негайної госпіталізації та промивання шлунка. У багатьох випадках потрібне проведення крапельниць, тому процедури виконуються тільки під наглядом лікаря в інфекційному відділенні.

    Причини харчового отруєння у дитини

    Недоброякісна продукція є основним джерелом харчового отруєння. Розвитку патогенної мікрофлори сприяє нехтування санітарно-гігієнічними нормами, відсутність необхідної термічної обробки.

    Провокаторами процесу зараження продуктів харчування може виступати людина, що має безпосередній контакт з їжею і є носієм кишкових інфекцій, гнійних захворювань.

    Перелік можливих причин:

    • випорожнення інфікованих тварин, що мешкали на місці вирощування фруктів, овочів;
    • некипяченая забруднена вода – викликає пориви блювоти;
    • інфікування молочних продуктів і яєць – сальмонельоз;
    • інфікована риба і морепродукти, м’ясні вироби.

    Весна і літо – найбільш сприятливий час для розмноження патогенної мікрофлори, яка сприяє накопиченню токсичних речовин.

    Неінфекційні форми отруєння пов’язані з вживанням в їжу отруйних продуктів: грибів, ягід, рослин. До цієї групи також відносяться продукти харчування, в складі яких містяться хімічні сполуки, небезпечні для організму: фунгіциди, інсектициди й інші.

    Симптоми хворобливого стану

    Незалежно від класифікації патологія має схожу симптоматику. Зазвичай латентний період становить від 2 до 6 годин. У деяких випадках час скорочується до півгодини або зростає до 1 доби.

    Симптомы

    Основний симптом харчового отруєння у дитини – нудота і блювота

    Симптоми:

    • гострі диспептичні розлади і порушення: нудота з блюванням, хворобливі відчуття в області шлунку, діарея, має нестандартний колір;
    • слабкість у м’язах;
    • головні болі з температурою;
    • втрата апетиту;
    • зневоднення організму з супутньою симптоматикою;
    • розвиток судомного синдрому;
    • ацидоз – сонливість, слабкість, судоми, задишка;
    • олигоанурия – різке зменшення кількості сечі.

    Прояви харчового отруєння проходять протягом 2-3 наступних діб. Больові синдроми з температурою зберігаються довше. При ураженні серцево-судинної системи спостерігається розвиток тахікардії, судом, зниження рівня артеріального тиску.

    При харчовому отруєнні у дитини нерідко спостерігається ураження центральної нервової системи. Стану сприяє розвитку ейфорії, загальмованості, зорових дисфункцій і супроводжується галюцинаціями. У рідкісних випадках або при несвоєчасній терапії стан може призвести до коми.

    Смертність від отруєння мухомором становить близько 1%.

    При вживанні отруйних грибів уражається ЦНС і печінку. Стан протікає в гострій формі та супроводжується кишковими коліками з блювотою, порушеннями дихальної системи. У 90% випадків отруєння блідою поганкою закінчується смертельним результатом.

    Діагностика харчового отруєння у дитини

    Обстеження та встановлення діагнозу проводять дитячі лікарі – педіатр або інфекціоніст. Вони ж визначають, що робити для повного одужання. При важких формах лікуючий лікар може направити додатково до гастроентеролога, хірурга і невролога.

    В якості біологічного матеріалу використовуються посіви блювотних мас і випорожнень, а також води, що застосовувалися для промивання ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

    Як відрізнити і визначити форму і вид токсикації: для оцінки стану і виявлення збудника патології досліджуються залишки їжі або блювотні маси.

    При ураженні декількох систем або внутрішніх органів здійснюється біохімічне дослідження крові.

    При масової епідемії в шкільних їдальнях або садах обстеженню підлягають кухонні працівники. При цьому відбувається забір матеріалу з носоглотки та рук за допомогою мазка.

    Лікування та усунення проявів інтоксикації

    Терапевтичні процедури при отруєнні спрямовані на термінове промивання шлунка і постановку клізми. Це дозволяє очистити шлунково-кишковий тракт від залишків токсичних речовин. У додатку призначаються ентеросорбенти.

    лечение

    Лікування харчового отруєння у дитини включає цілий ряд дій

    Лікування зневоднення організму направлено на вживання спеціальних сольових розчинів. Також необхідно дотримуватися особливий щадний режим харчування. Що можна їсти: супи, рідкі каші, компоти.

    До складу комплексного лікування для полегшення травлення призначаються ферменти.

    Профілактика харчового отруєння у дитини

    Профілактичні заходи спрямовані на правильне зберігання і обробку продуктів, дотримання правил особистої гігієни, вживання тільки очищеної води.

    Для надання самостійної першої допомоги в домашніх умовах застосовуються різні засоби з сорбуючі ефектом.

    Також рекомендується провести роз’яснювальну бесіду з дитиною про те, що можна і чого не можна. Необхідно розповісти про небезпечних і отруйних ягодах і грибах, вживання яких призводить до харчового отруєння.

    Харчове отруєння у дітей розрізняється в залежності від форми перебігу хвороби і збудника, що викликав розлад. При отруєнні необхідно негайно звернутися за допомогою в будь-який медичний заклад. Суворе дотримання правил профілактики дозволить запобігти отруєння.

    Також цікаво почитати: лактазна недостатність у немовлят