Симптоми і лікування полікістозу яєчників

1045

Зміст:

  • Провокуючі фактори
  • Симптоми
  • Особливі моменти
  • Діагностика недуги
  • Лікування
  • Можна жінці завагітніти?
  • Порушення звичайного менструального циклу багато жінок вважають нормальним явищем і рідко надають цьому належного значення. Але насправді, якщо місячні не приходять вчасно, їх обсяг стає більше або менше звичайного, порушуються циклічність і тривалість цих днів, необхідно з’ясувати точні причини такого стану. Найчастіше таке порушення пов’язане з дуже поширеним захворюванням – полікістозом яєчників.

    Провокуючі фактори

    Хвороба відноситься до порушень роботи ендокринної системи і в більшості випадків виникає із-за проблем в роботі статевих залоз, коли відбувається збій їх репродуктивної і секреторної функції. У жінок дітородного віку полікістоз яєчників діагностується практично в 15% випадків звернень до гінекологів.

    Зліва – норма, праворуч – полікістоз яєчників

    Жіночі статеві залози мають свої особливості функціонування. Кожен місяць в яєчнику відбувається одночасне дозрівання 5-7 фолікулів з яйцеклітинами, однак овуляція викликає розрив лише одного з них. У цей момент поверхню фолікула лопається і готова до запліднення яйцеклітина виходить назовні, потрапляючи в порожнину маткових труб. При цьому в клітинах починається зворотний процес, чому сприяє зміна концентрації основних жіночих гормонів.

    Якщо гормональний фон порушено чи відрізняється нестабільністю, відбувається порушення цього процесу. Нерідко концентрація андрогенів та естрогенів може збільшуватися, коли у жінки спостерігається фіброзно-кістозна мастопатія або інші захворювання жіночої сфери, серед яких можна відзначити і ендометріоз.

    У цьому випадку фолікули, з яких не вийшла яйцеклітина, починають заповнюватися рідиною, утворюючи при цьому кісти. Так як подібна ситуація при порушенні рівня гормонів повторюється кожен місяць, то поступово обидва яєчника практично повністю покриваються кістозними утвореннями, в результаті чого їх природні функції порушуються і овуляція перестає регулярно відбуватися.

    Протягом багатьох років лікарі й учені намагаються досконально вивчити точну природу виникнення цієї недуги, щоб знайти можливі шляхи запобігання його розвитку, однак донині далеко не завжди вдається встановити конкретні причини його появи.

    Найчастіше серед факторів, що призводять до розвитку захворювання, лікарі зазначають:

    • порушення в роботі гіпофіза і гіпоталамуса, що викликають збої у функціонуванні репродуктивної системи;
    • порушення функції надниркових залоз і нирок;
    • порушення інсулінового обміну, в результаті чого багато тканини втрачають сприйнятливість до нього. Як наслідок такого порушення підшлункова залоза починає посилено виробляти інсулін. У відповідь на це жіночі гонади різко збільшують вироблення естрогенів, і в результаті починає придушувати природна овуляція;
    • приховані запальні процеси в яєчниках;
    • аутоімунні процеси в організмі;
    • часті або постійні стреси, емоційні зриви, сильне нервове перенапруження, моральні потрясіння;
    • серйозні захворювання інфекційного характеру.

    симптомы

    Симптоми захворювання досить різноманітні

    Симптоми

    У більшості випадків захворювання протікає в прихованій формі, не проявляючи ніяких особливих ознак до певного моменту. Тому найчастіше жінки потрапляють на прийом до лікаря лише тоді, коли прояви стають вираженими, а сама хвороба – запущеною. Зазвичай симптоми захворювання полягають у наступному:

    • першою ознакою можна вважати те, що у жінки порушуються місячні. При цьому захворюванні збої циклу спостерігаються дуже часто, а затримка може мати різну тривалість, складаючи від 10-14 днів до 2-4 місяців, а іноді і довше, що залежить від ступеня розвитку хвороби. Багато жінок при подібних затримки вважають, що у них настала вагітність;
    • больові відчуття, що локалізуються в нижній частині живота, в тазової області і в районі попереку. Вони можуть бути непостійними і не мати сильної вираженості, але часто набувають хронічного характеру;
    • зміна стану шкіри голови, обличчя, тіла, волосся, що виражається в збільшенні рівня жирності, так як при такому захворюванні зазвичай порушується і робота сальних залоз, які починають активно виробляти сальний секрет;
    • поява великої кількості вугрових висипань, відкритих і закритих комедонов, запалених прищів;
    • поява волосся на підборідді, в зоні носогубного трикутника, на руках, на грудях, що зазвичай пов’язано з тим, що в крові жінки збільшується концентрація андрогенів і інших чоловічих гормонів;
    • швидкий набір ваги. При цьому кількість зайвих кілограмів, прибавившихся за короткий період часу, може бути досить значним. Найчастіше жир у такій ситуації відкладається в зоні талії і на стегнах. Це пояснюється високим рівнем в організмі інсуліну і порушенням чутливості тканин до глюкози.

    Звичайно, симптоми недуги досить різноманітні, і серед них можна відзначити і проблеми з зачаттям дитини, а також стабільність базальної температури. При полікістозі значення базальної температури залишається незмінним протягом усього циклу, так як дозрівання яйцеклітини не відбувається, тому і вагітність не настає.

    лечение

    Лікування захворювання призначається тільки лікарем

    Особливі моменти

    Багатьох жінок цікавить, а повинні боліти уражені яєчники і як саме це проявляється, а також чи можна завагітніти при цьому захворюванні. В даному випадку все залежить від розмірів утворень і їх кількості. Якщо фолікулярна кіста і знаходиться в початковій стадії розвитку, то болі зазвичай відсутні повністю, проявляючись лише тоді, коли кісти набувають серйозні розміри, збільшується їх кількість або з’являються особливі види кіст. Наприклад, дискомфорт нерідко створює дермоїдна кіста. У цьому випадку внизу живота і з боку попереку можуть з’явитися біль тягнучого і ниючого характеру, викликані тиском на органи області малого тазу.

    Місячні при цьому можуть затримуватися на кілька тижнів або повністю відсутнім протягом декількох місяців, так як дозрівання яйцеклітин не відбувається. Саме в цьому випадку найчастіше жінки і звертаються на прийом до лікаря, і при цьому часто діагностується параовариальная форма кісти. При цьому нерідко тягнуть і ниючі болю може викликати саме параовариальная кіста.

    Діагностика недуги

    З метою постановки точного діагнозу можуть проводитися різні діагностичні заходи. Першим ділом доктор оглядає пацієнтку і оцінює її загальний стан, після чого проводить повний гінекологічний огляд. Якщо є підозри на полікістоз або інше захворювання жіночої сфери, пацієнтку направляють на здачу аналізів з метою виявлення особливостей гормонального фону і можливих відхилень, а також рівня інших компонентів крові, наприклад, глюкози і ліпідів.

    Також жінку направляють на проведення УЗД органів малого тазу та репродуктивної системи. У деяких випадках може бути рекомендовано і проведення інвазивних методів діагностики, таких як лапароскопія, при якій лікар отримує можливість повністю оцінити стан яєчників та інших органів.

    причины

    Причини захворювання можна встановити тільки за допомогою повного обстеження

    Лікування

    Як правило, терапія у такій ситуації буде спрямована на усунення провокуючих факторів. Нерідко жінки, дізнавшись про діагноз, починають проводити самостійне лікування, використовуючи для цього різні методи і рекомендації знайомих, застосовуючи всілякі народні засоби. Але подібний підхід дуже рідко дає необхідний результат.

    Терапія при цьому недугу повинна бути комплексною і охоплювати різні сфери. Жінкам рекомендується особлива дієта, що виключає споживання шкідливої їжі, а також повний перегляд і коригування звичного способу життя. Крім цього, обов’язково проводиться гормональна терапія, що призначається індивідуально.

    Однак медикаментозна терапія, терапія народними засобами і застосування методик нетрадиційної медицини, а також дієта здатні допомогти лише на ранній стадії захворювання. У цьому випадку таке лікування може призвести до повного зцілення і відновлення нормальних функцій репродуктивної системи. Пізні стадії хвороби не піддаються лікуванню. У такій ситуації може знадобитися проведення операції, після чого для запобігання рецидиву та ускладнень жінці рекомендується спеціальна дієта, яку потрібно дотримуватися протягом тривалого часу.

    Основу живлення в цьому випадку становить здорова рослинна їжа і вживання натуральних корисних продуктів з обов’язковим виключенням з меню шкідливих страв.

    Можна жінці завагітніти?

    Звичайно, звичайне зачаття в подібній ситуації є серйозною проблемою, а іноді стає зовсім неможливим. Тому відповідь на питання про те, чи можна завагітніти при цьому недугу, безпосередньо залежить від форми захворювання і ступеня його розвитку.

    Як правило, для відновлення нормальної репродуктивної функції необхідно пройти повний курс терапії, строго дотримуючи всі приписи лікарів, протягом 6-7 місяців. Тільки після цього стане зрозуміло, чи можна жінці завагітніти природним чином.

    Якщо лікування протягом зазначеного строку не принесло очікуваного результату, доктор рекомендує проведення операції лапароскопічним способом, після чого відновлення функцій яєчників зазвичай відбувається за 2-3 місяці. У цьому випадку можливість зачаття стає реальною, і жінка може народити бажаного малюка. Якщо ж і після операції зачаття природним чином не відбувається протягом тривалого часу, зневірятися не варто, адже сучасна медицина володіє безліччю різних ефективних методик вирішення подібної проблеми, однією з яких є проведення ЕКЗ.

    Читайте далі: карцинома яєчників