Симптоми та методи лікування краснухи у дітей

1130

Зміст:

  • Краснуха у дітей: способи зараження
  • Симптоми дитячої краснухи на ранній стадії
  • Висип при краснусі
  • Діагностика та лікування захворювання
  • Можливі ускладнення від краснухи
  • Щеплення від краснухи
  • Профілактика краснухи
  • Серед вірусних захворювань особливе місце займають так звані «дитячі недуги». У цю групу входять коклюш, свинка, поліомієліт, мононуклеоз, аденовірусна інфекція, скарлатина, але самої розповсюдженою є краснуха. Молоді батьки повинні знати, як виявляється хвороба, яке лікування необхідно малюкові. Своєчасне виявлення недуги і правильний догляд за хворою дитиною дозволять запобігти розвитку серйозних наслідків.

    Краснуха у дітей: способи зараження

    Збудником є вірус краснухи. Захворювання частіше вражає дітей у віці 2-9 років. Якщо швидко вжити необхідні заходи і застосовувати правильне лікування, дитина перенесе недуга дуже легко. Небезпечна хвороба для дорослих людей, особливо для вагітних жінок.

    Основні симптоми краснухи у дітей – характерна висип, кашель, температура та інші

    Вірус краснухи може проникнути в організм кількома способами:

    • Повітряно-крапельний. Це найпоширеніший варіант зараження. Дитині достатньо протягом деякого часу знаходитися поруч з носієм вірусу. Захворювання передається при тісному спілкуванні, чханні, плачі, кашлі. Збудник хвороби зі слиною зараженого потрапляє в повітря, а потім переміщається в організм здорової дитини.
    • Контактно-побутовий. У багатьох дітей є звичка знайомитися з світом через тактильні відчуття. Заразитися краснухою можна при контакті з одягом, посудом, іграшками носія вірусу. Найчастіше це відбувається в дитячому садку або початковій школі. Дуже важливо дотримуватися правил особистої гігієни, так як джерелом інфекції можуть стати навіть брудні руки.
    • Зараження краснухою на етапі внутрішньоутробного розвитку відбувається через плаценту. Якщо вагітна жінка страждає від недуги на ранньому терміні, це небезпечно викиднем, мертворождением, вадами розвитку плода. Прогресування хвороби на пізніх термінах призводить до того, що малюк з’являється на світ вже з вірусною інфекцією.

    Важливо знати, як виявляється краснуха у дітей, щоб своєчасно провести курс терапії. В першу чергу дитини рекомендується повністю ізолювати від контактів з іншими дітьми, припинити відвідування дитячого садка, школи. Інкубаційний період вірусу може тривати кілька тижнів. Після повного одужання у хворого виробляється імунітет, і повторне зараження краснухою малоймовірно.

    Симптоми дитячої краснухи на ранній стадії

    Відповідь на питання, як виглядає хворий цією недугою малюк, багато в чому залежить від стадії розвитку захворювання. У період інкубації вірусу ніяких тривожних ознак не з’являється. Особливо чутливі діти можуть скаржитися на легку слабкість, стають більш примхливими, багато сплять. Щоб виявити краснуху в інкубаційному періоді, уважно вивчіть лімфатичні вузли малюка. Вони трохи збільшуються в розмірах, з’являється невелике ущільнення. Особливо помітний цей ознаку на лімфовузлах за вухами, в потиличній області.

    Симптоми краснухи в продромальний період:

    • слабкість і головний біль;
    • відсутність апетиту;
    • ломота в суглобах і м’язах;
    • закладеність носа, неприємні відчуття в горлі.

    Продромальний період буває не у всіх інфікованих, триває зовсім недовго – від кількох годин до кількох днів. На цьому етапі краснуху можна легко сплутати зі звичайною застудою.

    Однак через деякий час виявляється основна симптоматика хвороби:

    • короткочасні напади сухого кашлю;
    • виділення слізної рідини, кон’юнктивіт;
    • набряк слизової носа;
    • температура 38 °С, яка не спадає протягом декількох днів.

    Також можна помітити, що у дитини ущільнюються лімфовузли на потилиці, стають нерухомими і болючими.

    Висип при краснусі

    Після прояви всіх перерахованих вище симптомів починається період висипань. Ця ознака дуже наочний, і найчастіше саме за нього діагностується краснуха у дітей. Спочатку дрібна червона висипка локалізується на обличчі, голові та шиї. Цятки невеликі, близько 2-5 мм в діаметрі, розташовані окремо один від одного. Висипання сигналізують про те, що вірус чинить токсичний вплив на підшкірні капіляри.

    Протягом декількох годин висип поширюється по всьому тілу хворого, не зачіпаючи тільки ступні і долоні. Через 2-3 дні плями перетворюються у вузлики, починають бліднути, поки повністю не зникнуть. Краснуха не залишає будь-яких рубців або пігментованих ділянок на шкірному покриві.

    Період висипань триває не більше тижня. Після цього недуга відступає, зникає неприємна симптоматика, лімфовузли повертаються до нормальних розмірів і щільності.

    Діагностика та лікування захворювання

    При виявленні перших ознак краснухи у дитини потрібно звернутися до лікаря. Фахівець проведе первинну діагностику і при необхідності призначить лабораторне дослідження сечі і крові. Чим яскравіше виражена симптоматика, тим простіше виявити недугу. Висипання на шкірі можуть з’являтися при кору, мононуклеозі, аденовірусної інфекції та ін. Для ефективної терапії дуже важливо правильно диференціювати хвороба.

    Навіть якщо у дитини немає щеплення від краснухи, побоюватися ускладнень від прогресування захворювання не потрібно. Воно зазвичай протікає в легкій формі, і пацієнт не потребує госпіталізації.

    Щоб полегшити стан малюка, обов’язково дотримуйтеся простих рекомендацій медиків:

    • Регулярно провітрюйте дитячу кімнату, робіть вологе прибирання кілька разів в день.
    • Хворий повинен більше пити, їсти часто, але маленькими порціями. У щоденний раціон харчування повинні входити корисні продукти, багаті вітамінами і мікроелементами.
    • У гострій фазі захворювання малюкові рекомендується дотримуватися постільного режиму.

    Додатково лікар призначає прийом медикаментів для швидкого усунення неприємної симптоматики. Це можуть бути жарознижуючі та антигістамінні засоби, вітаміни, краплі в ніс або спреї від болю в горлі.

    Можливі ускладнення від краснухи

    Захворювання, перенесене у важкій формі, може викликати ускладнення у дітей з ослабленим імунітетом. Розвиваються вони при додаванні вторинної бактеріальної інфекції.

    Найбільш поширеними негативними наслідками краснухи можна вважати:

    • ангіну;
    • бронхіт;
    • пневмонію;
    • енцефаліт чи менінгіт;
    • лімфаденіт.

    Всі ці захворювання небезпечні для здоров’я і навіть життя малюка. Однак ускладнення розвиваються вкрай рідко, тому заздалегідь панікувати не варто. Головне, вчасно звертатися до лікаря і дотримуватися його рекомендацій.

    Щеплення від краснухи

    Вакцинація від краснухи є обов’язковою і проводиться за бажанням батьків. Щеплення містить клітини живих, але ослаблених мікроорганізмів, тому робити її можна тільки дітям старше 1 року. Найчастіше використовується трикомпонентна вакцина, яка захистить одночасно від епідемічного паротиту, кору та краснухи. Процедура проводиться двічі – перший раз в 1 рік, другий – в 6 років. Одноразове введення вакцини не гарантує повноцінний захист дитини та вироблення імунітету на вірус краснухи, тому ревакцинацію потрібно робити обов’язково.

    Прививка от краснухи

    Самою надійною мірою профілактики хвороби є щеплення від краснухи

    Щеплення в об’ємі 0,5 мл ставлять у верхню третину плеча з зовнішньої сторони. Медики стверджують, що маленькі діти легше переносять вакцинацію, ніж школярі. Після процедури протягом декількох днів може виявлятися негативна реакція на препарат:

    • Місцева. В області введення вакцини з’являється невелике почервоніння. Може трохи збільшитися лімфовузли.
    • Загальна. Малюк кілька днів після процедури відчуває невелику слабкість. Рідко на один градус піднімається температура.
    • У пацієнтів молодшого шкільного віку іноді виникають хворобливі відчуття в м’язах або суглобах.
    • Появи алергічної реакції, нечисленні червоні або фіолетові висипання.

    Всі ці прояви зникнуть самостійно, без будь-якого додаткового лікування. Якщо реакція дуже сильна і доставляє дискомфорт, медик рекомендує прийом симптоматичних препаратів.

    Вакцинація від краснухи має певні протипоказання. Таку процедуру не рекомендується проводити при індивідуальній непереносимості одного з компонентів препарату, імунодефіцитному стані, в гострій фазі інфекційного захворювання. Якщо у однорічного малюка проявилася сильна негативна реакція на щеплення, від ревакцинації краще відмовитися.

    Профілактика краснухи

    Основним методом профілактики є вакцинація. Вона захистить від зараження вірусом, сприятиме виробленню стійкого імунітету. Якщо дитина вже захворів, потрібно зробити все можливе, щоб захворювання не поширилося на оточуючих.

    Для цього дотримуйтесь рекомендацій медиків:

    • Пацієнт повинен бути ізольований від решти членів сім’ї в окремій кімнаті.
    • Ретельно стежте за дотриманням гігієни. Дитину треба регулярно купати. Це не тільки дозволено, але і дозволить значно полегшити стан хворого.
    • Під час хвороби малюк повинен користуватися тільки своєю посудом.

    Коли симптоми краснухи почнуть зникати, малюк зможе повернутися до звичного життя. Щоб переконатися у відсутності ускладнень, відвідайте лікаря для проведення контрольного обстеження.

    Турботливі батьки повинні уважно стежити за самопочуттям дитини, щоб своєчасно виявити прояви небезпечних захворювань. Кожен вирішує самостійно, чи потрібна вакцинація. Якщо дитина не переносить краснуху в ранньому віці, у нещепленої пацієнта збережеться ризик зараження у дорослому житті. У цьому випадку хвороба буде протікати важче і може призвести до розвитку ускладнень. Особливо небезпечна ця інфекція під час вагітності.

    Також цікаво: симптоми і лікування свинки у дітей