Що робити, якщо у новонародженого лущиться шкіра на тілі, руках і ногах

987

Зміст:

  • Як проявляється лущення
  • Чому лущиться шкіра у дитини
  • Що допомагає поліпшити стан шкіри дитини
  • Профілактика лущення
  • Під час внутрішньоутробного розвитку дитина оточений амніотичною рідиною, а його тіло покриває сировидне мастило. Після народження і первинної обробки мастило видаляється, а ніжна шкіра піддається зовнішнім впливам. Може почати лущитися шкіра у новонародженого, але це не завжди ознака патології. У більшості випадків так проходить адаптація дитини до нових умов.

    Як проявляється лущення

    У перші 2-3 дні шкіра у новонародженого дитини захищена тонким шаром залишків сировидним змащення. Але пізніше можна помітити появу тонких плівочок на обличчі. Вони білого кольору, що легко відшаровуються від підлягаючих тканин. Якщо провести по них подушечкою пальця, вони легко скочуються. Епідерміс дитини насичений судинами і дуже чутливий. Тому після видалення плівки залишаються почервоніння. Найчастіше таке лущення з’являється між бровами, на крилах носа, підборідді.

    У новонародженого лущиться шкіра в результаті адаптації

    Лущення на голові набуває іншого вигляду. Воно нагадує великі скоринки білого або жовтого відтінку. Вони щільно прикріплені до шкіри, але деякі мами намагаються видалити їх вручну. Під скоринкою ніжно-рожева шкіра, яка швидко червоніє з-за фізичного впливу.

    Лущення на тілі і кінцівках може проявлятися у вигляді дрібних пластівців. Воно відносно легко видаляється після миття або гігієнічних процедур, але викликає роздратування на шкірі.

    Увага! Епідерміс новонародженого дуже ніжний і вразливий, містить велику кількість судин. У ньому відсутні захисні фактори. Тому будь-яке поранення може призвести до інфікування і запалення. Скоринки і лущення видаляти не можна.

    Лущенням проявляються і деякі шкірні інфекції новонароджених, але при цьому присутні додаткові симптоми:

    • під корочками є серозне відокремлюване;
    • дитина стає неспокійним, багато плаче;
    • підвищується температура;
    • місцями помітні гнійники;
    • навколо вогнища – запалена шкіра.

    Якщо лущиться шкіра у новонародженого в поєднанні з одним або декількома симптомами, його потрібно показати лікарю.

    Чому лущиться шкіра у дитини

    Процес адаптації у кожної дитини індивідуально виражений. Вони реагують на зовнішні впливи і зміни усередині організму. Причини шкірної реакції можуть бути наступні:

    • порушення правил догляду за новонародженим;
    • занадто сухе повітря в приміщенні, невідповідні кліматичні умови;
    • алергічна реакція;
    • зневоднення організму;
    • шкірні хвороби.

    Дитяча шкіра більш чутлива до зовнішніх впливів. Деякі молоді мами починають практикувати купання в трав’яних відварах, розчині марганцівки з перших тижнів після виписки щодня без показань, в цілях профілактики. У цьому випадку шкіра пересушується водою для купання. Ороговілий шар епітелію втрачає свої властивості і легко відділяється від інших клітин.

    Причини появи дрібних пластівців на шкірних покривах можуть бути в дуже сухому повітрі в кімнаті. Часто такий процес спостерігається в опалювальний сезон або в жарку суху пору року. Оптимальна вологість повітря в приміщенні – 55-70%.

    Недолік зволоження виявляється і іншими симптомами. У новонародженого пересихає слизова носа, всередині з’являються сухі кірки, він відчуває спрагу, тому погано спить, більше плаче, менше мочиться.

    У холодну пору року дрібні лусочки на щоках у дитини, а також на руках, можуть з’явитися після перебування на вулиці. Це результат обвітрювання або легкого обмороження. Сильно ризикують мами, які наносять зволожуючі засоби малюкові на шкіру перед виходом на вулицю. Правильно наносити крем за 30 хвилин до прогулянки.

    В лущенні може бути винна алергічна реакція. У новонароджених вона виникає на косметичні засоби, креми чи шампуні для купання. Іноді так проявляється реакція на похибки в дієті годуючої мами. Вживання в їжу великої кількості продуктів, які збільшують ризик алергії у дитини проявляється лущенням і висипом.

    на телеЛущення на тілі можна пом’якшити кремом

    Що допомагає поліпшити стан шкіри дитини

    Що робити при появі лущення повинен рекомендувати педіатр, враховуючи ймовірні ризики відхилень від фізіологічної адаптації. Спочатку необхідно виключити фактори, які здатні посилювати поява лусочок на шкірі:

    • годуючій мамі дотримуватися гіпоалергенної дієти;
    • не купати з відваром череди, марганцівкою, не мити шкіру милом;
    • перевірити ступінь зволоженості повітря в приміщенні.

    Якщо підозрюється алергія, необхідно відмовитися від алергенних косметичних засобів. Для обробки шкіри можна використовувати спеціальні дитячі масла, якщо в них немає одушек і барвників.

    Увага! Самостійно призначати немовляті ліки від алергії не можна. Це може робити тільки лікар, який враховує вік дитини, масу тіла та протипоказання до препарату.

    Дрібне лущення на ногах легко усувається після миття за допомогою дитячого крему. Якщо вогнища виражені, педіатри рекомендують застосовувати крем з декспантенолом. Це одна з форм вітамінів групи В, які необхідні для поліпшення стану шкірних покривів.

    Профілактика лущення

    Молодим мамам необхідно стежити за харчуванням і способом життя, щоб запобігти появі наслідків на шкірі немовляти. Купання в марганцівці або трав’яних відварах проводять за показаннями. Якщо на шкірі дитини немає попрілостей, пітниці, немає необхідності щодня пересушувати епідерміс. Використовувати мило або гель для миття рекомендується не частіше 1-2 разів на тиждень.

    Для зволоження повітря у приміщенні можна використовувати спеціальний прилад. Але під час опалювального сезону деякі обмежуються розвішеними мокрими рушниками або пелюшками. Дитячі косметичні засоби наносяться заздалегідь, щоб вони встигли вбратися і не стали фактором додаткового охолодження. За станом шкіри новонародженого необхідно ретельно стежити, щоб вчасно помітити патологічні зміни і почати лікування.

    Читайте далі: рефлекс моро у новонароджених