Тест: токсична ви мати?

1323

Психологи використовують термін «токсична мати», коли мова йде не про одноразових помилки, а про цілу систему відносин, в якій дитина «отруюється» батьком. Токсична мати — це жінка з деструктивною поведінкою, регулярно повторюється в часі.

Читайте також:Порада дня: позбавтеся від «синдром відмінниці»

Психолог Катерина Ємельянова перерахувала основні ознаки такої матері, які можуть стати своєму подібним тестом на токсичність. Якщо хтось зараз захвилювався, що знайде в собі ці якості, видихніть. Розуміння проблеми та її усвідомлення допоможе почати з нею боротьбу.

Відкидання

Жінка звинувачує дитини в неспроможності свого життя і проблеми, які прийшли разом з його народженням. Вона дресирує через ігнорування, регулярно ображається і не розмовляє з чадом тижнями, щоб “добитися” правильної поведінки.

Приниження й знецінення

Мати ображає дитину. Прямо або побічно вселяє йому нікчемність, недостойність, бездарність. Від неї нерідко можна почути вислови:

– Ти ні на що не здатна.

– У тебе не вийде.

– З таким характером тобі не побудувати відносини

Читайте також:Тетяна Лазарєва дізналася думку психолога про батьківського тривожності

Емоційний шантаж і нав’язування почуття провини

Тут актуальні такі посили:

– Іди, гуляй зі своїм хлопцем, допоможи матері заробити інсульт в 50 років.

– Ти мене в могилу заженеш своєю поведінкою.

Порушення меж

На особисту територію і в особисте життя дитини входять без стуку і в брудному взутті. Чаду відмовлено у повазі до приватного життя. В його речах, листуванні постійно влаштовують перевірку, до нього лізуть з непроханими рекомендаціями, йому забороняють мати секретів від батьків. ⠀

Контроль і поглинання

Від дитини вимагають щогодинного звіту про діяльність, думках і почуттях. Його доля – повне підпорядкування волі батьків і втрата зв’язку з власними бажаннями.

Читайте також:Обґрунтоване примус: Олеся Судзиловська поділилася цікавим методом виховання дітей

Пряме насильство

Дитину б’ють і дитини не захищають від чужих шкідливих впливів.

Виявили в собі ознаки токсичності? Знайте, що нічого, крім отрути і болю від таких відносин дитина не отримає. І це обернеться важкими душевними травмами, які потім подолати йому вже в дорослому стані буде дуже складно. А значить потрібно негайно починати працювати над собою, щоб змінити ситуацію. Як це зробити, ми розповімо в наступних статтях.

Побачили дзеркальне відображення своєї власної матері/батька/близьких? У вас є в оточенні такі люди?

Психолог Наталія Кафідова рекомендує кілька дієвих тактик при спілкуванні з такими людьми.

1. Обмежте спілкування з токсичними людьми, щоб припинити отруєння. Не завжди можливо перестати спілкуватися, але можна спілкуватися рідше, не так близько.

2. Захищайтеся: дистанцируйтесь, менше вовлекайтесь емоційно, прислухайтеся до себе, а не до співрозмовника, спостерігайте за своїми почуттями і думками. Якщо необхідно зберегти контакт з людиною, який (тимчасово) токсичний, намагайтеся зберігати з ним інтелектуальний контакт, не емоційний: розумійте, але емоційно не вовлекайтесь.

3. Детоксикація, виведення отруйних речовин з організму: діліться своїми переживаннями з близькими людьми, які готові вас вислухати і підтримати. Спілкуйтеся з психологом, який допоможе вам зрозуміти і пережити важкі почуття.

4. Навчіться помічати спроби вас «отруїти», протидійте отруєння вже на початкових етапах. Розвивайте чутливість до ознаками токсичного спілкування: говоріть «ні», дистанцируйтесь, якщо людина заражає вас відчуттям тривоги, нападає на вас, порівнює вас з іншими людьми, оцінює і знецінює ваші зусилля, нав’язує свою точку зору і пр.

Токсичные люди© Instagram @nakafidova

Психолог Ст. Франк радить на різні звинувачення на вашу адресу задавати питання по суті: «Ти щось хочеш мені сказати?». У монологах, де вас порівнюють з «більш успішними/правильними/дбайливими (потрібне доповнити) людьми, відповідайте в дусі «Як я рада за…!»

Не терпіть образ і порушень ваших кордонів. Відразу повідомляйте, що вам неприємні такі слова і просите вибачитися. Або попереджайте після, що якщо подібна “критика” продовжитися, ви змушені будете піти/завершити розмову.

Продовжуйте спілкування, якщо вам цього хочеться. А якщо не хочеться, відкиньте почуття провини! Ви маєте право

Всі фото: Depositphotos