Чи можна плавати в басейні при вагітності

2192

Зміст:

  • У чому користь басейну для вагітної жінки
  • Може плавання завдати шкоди вагітної
  • В яких випадках заборонено плавати в басейні
  • Особливості відвідування басейну на різних термінах виношування дитини
  • Обмеження під час занять
  • Басейн під час вагітності дозволяє майбутній мамі розслабитися і отримати задоволення від почуття невагомості у воді. Щоб зрозуміти, наскільки безпечно таке плавання і не зашкодить воно плоду, об’єктивно оцінити всі плюси і мінуси відвідування басейну для різних строків виношування дитини.

    У чому користь басейну для вагітної жінки

    Не так давно медики категорично забороняли вагітним пацієнткам відвідувати громадський плавальний басейн. Головною причиною такого обмеження був високий ризик проникнення в організм інфекції недостатньо чистої води. Однак на сьогоднішній день ситуація кардинально змінилася: басейн при вагітності більше не представляє небезпеки. Це пояснюється появою якісних інноваційних систем очищення води, які мінімізують ризик інфікування. У багатьох установах вагітні займаються спеціально обгородженій окремій зоні і не можуть зіткнутися з іншими відвідувачами.

    Басейн під час вагітності покращує самопочуття майбутньої мами

    Користь плавання значно переважує можливий ризик. Такі заняття сприятливо впливають на самопочуття плоду в утробі матері і протягом вагітності. Головні переваги відвідування басейну:

    • Коли жінка занурюється у воду, напруга м’язів зникає. Хребет, суглоби, тазові кістки можуть трохи відпочити. Це дуже важливо, адже протягом майже всієї вагітності саме ці органи відчувають велике навантаження. Після нетривалого плавання жінка на деякий час забуває про біль і дискомфорт, які заподіює процес виношування дитини.
    • Регулярні заняття в басейні дозволять зміцнити м’язи грудної клітки, навчитися правильно дихати при навантаженнях. Це стане в нагоді майбутньої матері під час пологів.
    • Плавання підвищує витривалість організму, зміцнює імунну захист. Вагітність не привід постійно лежати на дивані. Жінки, які ведуть активний спосіб життя, дуже рідко заражаються простудними захворюваннями.
    • Тепла вода в басейні надає сприятливу дію на нервову систему і психологічний стан. Під час плавання жінка розслаблюється, заспокоюється, позбавляється від стресів. На час тренування можна забути про всі проблеми, які хвилюють у повсякденному житті.

    Незважаючи на масу переваг, перед відвідуванням басейну обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Медик точно скаже, чи можна вам плавати, порекомендує оптимальний час тренування.

    Може плавання завдати шкоди вагітної

    Вивчивши всі застереження лікарів, можна зробити висновок, що купання в басейні – це не завжди безпечно. Іноді плавання в громадському місці може нашкодити здоров’ю жінки і ще не народженої дитини. Найнебезпечніші ситуації:

    • Застосування неправильної техніки під час запливу на великі відстані. У цьому випадку відразу після завершення сеансу жінка відчує погіршення самопочуття, може виникнути різкий біль або судоми.
    • Алергічна реакція на хлорвмісні препарати у воді. Щоб цього уникнути, віддавайте перевагу басейнів, в яких вода дезінфікується ультразвуком, ультрафіолетом або озоном.
    • Зараження інфекцією або грибком. Ця небезпека підстерігає жінок, які відвідують дешеві заклади, де недостатньо уваги приділяють гігієни.
    • Переохолодження організму з-за дуже холодної води в басейні. Таке «освіжаючий» купання нерідко провокує судоми, стає причиною розвитку запалень, застуди.

    Не варто занадто навантажувати організм фізичними вправами у воді. Це може призвести до підвищення тонусу матки і, як слідство, викидня або передчасних пологів. Медики не рекомендують захоплюватися пірнання, так як затримка дихання під водою провокує кисневе голодування плоду.

    В яких випадках заборонено плавати в басейні

    Медики виділяють ряд протипоказань для відвідування басейну під час виношування дитини. До таких обмежень можна віднести:

    • загрозу самовільного переривання вагітності або пологів раніше покладеного терміну;
    • ризик розвитку кровотечі за передлежання плаценти;
    • наявність інфекційних захворювань статевих органів;
    • виділення з домішкою крові з піхви;
    • дискомфорт у нижній частині живота;
    • сильний токсикоз, погане самопочуття;
    • гестоз і епілепсію.

    Жінка повинна відповідально ставитися до власного здоров’я. Ні в якому разі не починайте заняття в басейні без консультації з лікарем. Це правило особливо строго повинні дотримуватися пацієнтки, у яких були випадки викидня. На пізніх термінах теж потрібно поставитися до фізичних навантажень з обережністю.

    Особливості відвідування басейну на різних термінах виношування дитини

    Якщо вагітність протікає без патологій і ускладнень, а жінка відчуває себе добре, можна відвідувати басейн на будь-якому етапі виношування. Бажано починати тренування ще під час планування зачаття. Тоді ваше тіло буде підготовлено до навантажень, і нові навички дозволять з легкістю перенести будь-які неприємні відчуття.

    на поздних сроках

    На пізніх термінах вагітності заняття в басейні допомагають зняти болі в спині

    На ранніх термінах плавання сприяє зміцненню мускулатури, тренує органи дихання, зміцнює імунітет. Якщо заняття будуть регулярними, з допустимим навантаженням, пацієнтка легше перенесе токсикоз, зможе легко звикнути до свого нового положення.

    Третій триместр – час, коли плавання стає не тільки корисним, але і дуже приємним заняттям. Воно знімає навантаження з хребта, дозволяє м’язам розслабитися, позбавляє від болю в попереку.

    Обмеження під час занять

    Займатися плаванням або аквааеробікою для вагітних потрібно під суворим контролем професійного тренера з медичною освітою. Якщо під час тренування ви відчуєте біль або нездужання, негайно припиніть виконання вправ.

    Уважно вивчіть рекомендації лікарів, що стосуються занять в басейні:

    • Організм ні в якому разі не повинен переохолоджуватися. Для цього поринайте у воду, температура якої не нижче 28 °C.
    • Заняття повинно тривати не більше 40 хвилин.
    • Стрибати з тумби і пірнати в басейн з розбігу суворо заборонено. Сильний удар об воду може завдати шкоди здоров’ю майбутньої матері і плода.
    • За правилами безпеки висіти на поплавцях розмежувачі не можна.
    • Якщо у вас немає відповідних навичок, не запливайте на велику глибину. Пам’ятайте про те, що в будь-який момент може початися судома.
    • Уникайте різких рухів у воді, також заборонено виконувати інтенсивне тренування з нарощуванням темпу.
    • Приймати їжу рекомендується за 1-2 години до відвідування басейну. Заняття на голодний шлунок або відразу після їжі можуть негативно вплинути на ваше самопочуття.
    • Беріть з собою взуття на неслизькій підошві, щоб уникнути випадкового травмування.

    Точне дотримання всіх перерахованих вище правил дозволить насолоджуватися плаванням у басейні, не хвилюючись про своє здоров’я і самопочуття плоду в утробі.

    Навіть якщо ви ніколи раніше не відвідували басейн, під час вагітності потрібно задуматися про необхідність таких корисних і приємних тренувань. Дослідження довели, що при відсутності протипоказань плавання благотворно позначається не тільки на здоров’ї матері, але й на самопочутті дитини. Активна циркуляція крові і лімфи дозволяє насичувати організм малюка киснем, він легко займає правильне положення, відчуває приємні емоції, які переживає мати.

    Також по темі: фітнес для вагітних