Чим лікувати риніт при вагітності?

620

Зміст:

  • Вірусний риніт
  • Грип
  • Алергічний риніт
  • Вазомоторний риніт
  • Частота випадків риніту при вагітності зазвичай тільки зростає. Це пов’язано з рядом причин, головна з яких – погіршення імунітету через гормональної перебудови. Основні три види нежиті – вірусний, алергічний та судинний.

    Вірусний риніт

    Вірусний риніт при вагітності (застуда) – найбільш поширений з усіх. Його основна причина – віруси, які знаходяться в навколишньому середовищі постійно. Хворі люди виділяють їх у великих кількостях при чханні і кашлі.

    Найчастіше зустрічається вірусний риніт при вагітності

    Здорова людина захворює, якщо поєднується відразу кілька факторів:

  • Велика доза вірусу – тривалий контакт з хворим або інтенсивне поширення вірусу від кількох хворих.
  • Ослаблення імунітету, викликане переохолодженням, неправильним харчуванням, загостреннями інших захворювань.
  • При вагітності грає роль гормональний фактор – підвищений рівень прогестерону знижує імунітет. Це не дозволяє організму матері відторгати майбутнього малюка, але загрожує серйозними проблемами зі здоров’ям.

    Основа лікування нежиті при застуді – регулярне промивання носа спеціальними розчинами. Використовуються препарати на основі морської води (Аквалор, Аква Маріс і їм подібні). Рідина розм’якшує скоринки в носі, механічно видаляє слиз, віруси і продукти життєдіяльності збудника. Сіль знімає набряк, а також створює несприятливе середовище для вірусів і бактерій, не дозволяючи розвинутися ускладнень.

    При застуді не призначають противірусне лікування, оскільки його ефективність не висока, а можлива шкода від нього перевищує користь.

    Судинозвужувальні краплі застосовуються строго за призначенням лікаря з дотриманням інструкції по застосуванню. Їх можна використовувати не частіше двох разів на добу протягом 3 днів. На ранніх термінах від них краще взагалі утриматися.

    Грип

    На відміну від звичайної застуди, грип – це більш небезпечне захворювання. Його симптоми близькі до простудних проявів, але відрізняються більшою стійкістю. Достовірно відрізнити грип від застуди може тільки вірусологічний аналіз, але його проведення вимагає часу, і результати приходять після того, як лікування вже призначено і проведено.

    аллергическийАлергічний риніт

    При грипі потрібні противірусні препарати, оскільки збудник негативно впливає на імунітет матері і малюка, а також загрожує серйозними бактеріальними ускладненнями. У період епідемії грипу майбутньої матері потрібно проявляти підвищену обережність при контакті з хворими.

    Алергічний риніт

    Алергічний нежить з’являється при контакті з алергеном. У більшості випадків провокуючий фактор легко обчислюється методом спостереження. Пацієнт може самостійно встановити, при контакті з якими речовинами йому стає погано. Вагітність може як послабити, так і ускладнити перебіг алергії, її вплив непередбачувано.

    Серед симптомів захворювання виділяють активні виділення з носа, свербіж, чхання, закладеність. Набряк слизової порушує відтік слізної рідини в порожнину носа, що призводить до сльозотечі, почервоніння та свербіж очей. Така реакція виникає в основному на вдихувані подразники (пилок, домашній пил, шерсть).

    Вагітним жінкам корисний гіпоалергенний побут, тобто обмеження контакту з більшістю поширених алергенів.

    Труднощі лікування алергії при вагітності пов’язані з тим, що препарати, які жінка приймала до вагітності, втрачають свою ефективність або протипоказані, тому схему терапії доводиться підбирати заново. Якщо ж пацієнтка ніколи не страждала алергією і не лікувалася від неї, підбирати ліки стає ще складніше.

    Вазомоторний риніт

    Вазомоторний риніт – більш рідкісна різновид нежитю. Це захворювання, яке викликане порушенням тонусу судин слизової носа. Воно призводить до витончення слизової, постійної закладеності носа, частих кровотеч. Його прояви схожі на застуду, з-за чого виникає поширена помилка в спробах лікувати порушення тонусу судин судинозвужувальними краплями, які тільки погіршують перебіг хвороби.

    Нежить судинної природи завжди хронічний. У вагітних його загострення можуть стати частіше й інтенсивніше, пацієнтка буде почувати себе гірше. Це пов’язано з впливом гормонів, які призводять до зміни тонусу судин і погіршення кровопостачання слизової носа.

    Вазомоторний риніт може бути викликаний неправильним застосуванням судинозвужувальних крапель.

    Чим лікувати хворобу, залежить від вираженості проявів. Найбільш ефективні промивання носа і змазування слизової масляними розчинами. Для вагітних не рекомендуються ефірні олії, тому жінці доводиться користуватися ліками без ароматичних компонентів. При частих кровотечах з носа промивання не проводяться, практикуються тільки змазування маслами.

    Риніт при вагітності вимагає обов’язкової консультації у лікаря. Те, що в іншій ситуації – невинне захворювання, здатне пройти самостійно, для майбутньої матері являє загрозу. Але ще більшу шкоду несе неправильна терапія, тому пацієнтці потрібно завжди звертатися за медичною допомогою, навіть якщо вона відчуває себе досить добре.

    Також рекомендуємо почитати: закладеність носа при вагітності