Чим небезпечне крововилив у мозок у новонародженого

2763

Зміст:

  • Чому виникає гематома головного мозку
  • Чим небезпечне крововилив
  • Класифікація патології
  • За якими симптомами можна визначити крововилив
  • У новонароджених дітей ураження нервової системи в перші години життя може призвести до порушення адаптації, розвитку інвалідності і ранньої смерті. Найчастіше страждають недоношені немовлята. Крововилив у мозок у новонародженого призводить до психоневрологічним розладів, які погано піддаються лікуванню. У дітей, народжених раніше строку, таке ускладнення зустрічається у 60-90% випадків.

    Чому виникає гематома головного мозку

    Для розвитку патології необхідно, щоб були зміни в структурі мозку або його судин.

    Крововилив у мозок у новонародженого небезпечно для нервової системи

    Крововилив виникає під дією кількох груп чинників, які умовно поділяють на:

    • антенатальные – вплив виявляється внутрішньоутробно (тобто, під час вагітності);
    • интранатальные – ті, що діють у момент пологів;
    • постнатальные – діють після народження дитини.

    Передумовою для виникнення крововиливу може бути внутрішньоутробна інфекція, найчастіше винні віруси. Вони можуть порушувати формування мозкових структур, викликати вади розвитку головного мозку. Интранатальными факторами виступають передчасні пологи, які могли статися через відшарування нормально розташованої плаценти або на тлі загрози переривання та гіпертонусу матки. Небезпечні для дитини стрімкі пологи, сильна кровотеча у матері.

    Постнатальные фактори найчастіше є реакцією на медичне втручання. Організм кожного недоношеної дитини індивідуальний і має різну ступінь пристосувальних можливостей. Тому він може відреагувати на реанімаційні заходи і маніпуляції по-різному. Крововилив у постнатальному періоді може відбутися в наступних випадках:

    • штучна вентиляція легенів з високим позитивним тиском на вдих;
    • надмірна кількість внутрішньовенних крапельниць;
    • багаторазові інструментальні дослідження, що вимагають наркозу;

    Найчастіше крововилив виникає на фоні вже наявних порушень мозкового кровотоку, порушення проникності стінок судин і/або порушення системи згортання крові.

    Частіше спостерігається крововилив у недоношених дітей, народжених до 35 тижнів. Для них небезпечна не лише родова травма, але і підвищення артеріального тиску (артеріальна гіпертензія), яка збільшує проникність судинної стінки – під тиском кров може просочуватися крізь стінки судин.

    внутрижелудочковоеВнутрішньошлуночкові крововиливи виникає у недоношених дітей

    Чим небезпечне крововилив

    У дітей, народжених передчасно, прорив крові найчастіше відбувається в шлуночки мозку. Це фізіологічні порожнини в головному мозку, які в нормі заповнені спинномозковою рідиною (ліквором). Наслідки крововиливи можуть бути наступними:

    • кров формує згустки, які заважають нормальному відтоку ліквору. Накопичення ліквору призводить до розвитку гідроцефалії (збільшення розмірів голови і сильним головним болем дитини)
    • збільшується ризик інфекційних ускладнень, так як кров – хороша живильне середовище для бактерій, що найчастіше запалюються оболонки мозку (менінгіт). В результаті запалення оболонки можуть спаюватися , що теж може призвести до гідроцефалії;
    • порушується згортання крові, що веде до кровотеч в інших органах;
    • руйнуються нервові клітини, у дитини виникають неврологічні симптоми, аж до інвалідності.

    Гідроцефалія виникає у 50% дітей, які перенесли внутрішньошлуночкові крововиливи. При важких формах гідроцефалії або при відсутності лікування більшість дітей гине через здавлення мозку. Вижили, стають глибокими інвалідами з порушенням психічного і фізичного розвитку.

    Класифікація патології

    Тип крововиливу в мозок визначається на підставі детального розпитування про початок захворювання, клінічних проявах і обстеженні новонародженого. Виділяють наступні різновиди внутрішньочерепних гематом (обмежене скупчення крові) і крововиливів (скупчення крові без чіткої межі), всі вони небезпечні для життя дитини і вимагають термінового лікування:

    • субдуральна гематома – скупчення крові під твердою мозковою оболонкою, виникає при стрімких пологах з-за неправильної форми черепа, що супроводжується невираженою неврологічною симптоматикою, може супроводжуватися крововиливи у мозочок;
    • субтенториальная гематома – крововилив у потиличну частину черепа, протікає особливо важко і часто вимагає термінового хірургічного лікування;
    • епідуральний кровотеча – джерело – судини окістя, які пошкоджуються при переломі або тріщини кісток черепа, потребують нейрохірургічного лікування в найближчі години;
    • субарахноїдальний крововилив – найбільш часто зустрічається, виникають при асфіксії в пологах (зупинка дихання) і народження недоношених дітей, може прогресувати поступово з наростанням симптомів протягом декількох тижнів;
    • субэпиндимальное крововилив – наслідок розриву дрібних вен;
    • внутрижелудочковые крововиливи – прорив крові в порожнину мозку, можуть розвиватись гостро, підгостро і.

    Внутрижелудочковые крововиливи класифікують за ступенем тяжкості залежно від обсягу ураження, ступеня розширення шлуночка, наявності прориву крові в інші відділи і пошкодження головного мозку.

    Кефалогематома також належить до родових травм. Це скупчення крові під окістям кістки черепа. Найчастіше вона не представляє небезпеки, але іноді поєднується з внутрішньочерепним крововиливом.

    в мозжечокКрововилив у мозочок веде до важких ускладнень

    За якими симптомами можна визначити крововилив

    Вираженість симптомів крововиливу в мозок різна, деякі можуть з’являтися в перші години після народження, для інших потрібен час. При субдуральної гематоми стан новонародженого погіршується поступово. Дитина млява, шкіра стає блідою. Новонароджений перестає смоктати і ковтати, вибухає джерельце і можуть початися судоми.

    При субарахноїдальних крововиливах дитина після годування відригує, іноді виникає блювота фонтаном. З’являються ознаки підвищення внутрішньочерепного тиску: розходження швів черепа, напружений або вибухаючої джерельце. Спостерігаються наступні симптоми:

    • закидання голови, тривожність і плач дитини при спробі зігнути голову;
    • тремтіння кінцівок;
    • косоокість;
    • судоми м’язів обличчя і кінцівок;

    Симптоми можуть зберігатися декілька тижнів, батькам необхідно якомога раніше звернутися до лікаря, щоб уникнути важких ускладнень. Такі діти в майбутньому можуть страждати від затримки розумового розвитку судомних нападів.

    Крововилив у шлуночки мозку виявляються з різним ступенем. При гострому перебігу у дитини протягом декількох хвилин/діб зникає смоктальний і ковтальний рефлекс, дитина втрачає свідомість, може перестати дихати. У дитини підвищується температура, можуть розвинутися судоми.

    Підгострий перебіг внутрішньошлуночкового крововиливу переноситься легше.

    Для нього не характерні судоми, але може бути косоокість, слабке смоктання, млявість дитини.

    У недоношених дітей можуть спостерігатися поєднання декількох типів крововиливів. Зазвичай їх діагностують вже в пологовому будинку. Але батькам необхідно уважно спостерігати за станом дитини, щоб не пропустити небезпечні симптоми.

    Також рекомендуємо почитати: хвороба нотта у дітей