Ектропіон шийки матки: як визначити і вилікувати

1881

Зміст:

  • Ектропіон: що це таке?
  • Причини
  • Симптоми
  • Діагностичний мінімум
  • Лікування
  • Реабілітація
  • Прогноз
  • Висновок
  • Ектропіон шийки матки – це поширене стан, що характеризується виходом межі плоского і циліндричного епітелію у піхвову зону з цервікального каналу. Патологія буває вродженою і набутою. Методика лікування визначається характером перебігу хвороби, вираженістю клінічної картини і результатами диференціальної діагностики.

    Ектропіон: що це таке?

    Природою передбачено особливу анатомічну будову жіночого організму. У порожнині малого таза матка розташована. Вона з’єднується з піхвою за допомогою каналу, який представлений м’язовою тканиною. Внутрішня частина шийки вистелена циліндричним епітелієм. Він виконує секреторну функцію, захищає матку від проникнення інфекції, допомагає просуванню менструальних виділень.

    Межа між циліндричним і плоским епітелієм у здорових жінок точно позначена. Вона називається зоною трансформації, яка в нормі розташовується на виході з цервікального каналу і не контактує з вагінальної мікрофлорою. Про эктропионе шийки матки говорять тоді, коли межа між циліндричним і плоским епітелієм зміщується. Цервікальний канал «вивертається» назовні, утворюючи на поверхні шийки характерне червоне пляма.

    Эрозированный ділянку також називають псевдоэрозией, эндоцервикозом, ектопією. Основна небезпека цього стану в тому, що воно може зберігатися тривало і не мати характерної клінічної картини. Постійний контакт з кислою піхвової середовищем призводить до порушення функції циліндричного епітелію. В результаті патологічні зміни можуть призвести до того, що клітини переродятся в ракові.

    Ектропіон шийки матки

    Причини

    Для встановлення причин змін до епітеліальної тканини необхідно визначити їх характер:

    • вроджена ерозія – процес, що виникає у дівчат в пубертатному періоді і у молодих родили жінок. Причиною порушень стають зміни гормонального фону і супутні патології ендокринного апарату;
    • придбана ерозія – стан, який виникає в результаті пошкодження тканин шийки. Найчастіше спровоковано механічним впливом, наприклад, під час пологів.

    Эрозированный ділянку на шийці матки може з’явитися при наступних обставинах:

    • аборт;
    • діагностичний кюретаж – вишкрібання порожнини матки;
    • розширення цервікального каналу для проведення діагностичних процедур, наприклад, гістеросальпінгографії;
    • неправильна техніка поведінки після пологів – накладення швів при двосторонньому пошкодженні м’язової тканини;
    • використання травматичних методик розродження – накладення щипців, вакуумне витяг плода;
    • гормональні перебудови – перехідний вік, період вагітності, менопауза;
    • інфекційні та запальні ураження органів малого таза.

    Часто зміна слизової шийки матки супроводжується такими патологіями: ендометріоз, цервіцит, ендоцервіцит, ендометрит.

    Симптоми

    На початкових етапах зміна будови слизової може ніяк не виявляти себе. Ерозія у жінок зазвичай виявляється випадково під час гінекологічного огляду. Важкі форми порушень, ускладнені додатковими патологічними процесами, можуть супроводжуватися:

    • безрезультатними тривалими намаганнями завагітніти;
    • болючими відчуттями в області малого тазу і промежини;
    • дискомфортом при статевому контакті;
    • збільшенням обсягу слизових виділень;
    • зміною властивостей піхвового секрету;
    • тривалими лохиями після пологів;
    • порушенням менструального циклу;
    • появою проривних кровотеч, які не мають циклічної залежності;
    • виділенням крові при механічному впливі – після інтимної близькості, використання піхвових тампонів і коштів.

    Кровотеча – це не єдине, чим небезпечний патологічний процес на шийці матки. Зміщення прикордонної зони епітеліальної тканини загрожує тим, що у жінки в майбутньому з’явиться лейкоплакія – стан, при якому відбувається потовщення і ороговіння слизового шару.

    Так выглядит эктропион шейки матки

    Так виглядає ектропіон шийки матки

    Діагностичний мінімум

    Щоб поставити пацієнтці правильний діагноз, необхідно виконати комплексне обстеження, що включає в себе апаратні, інструментальні та лабораторні методи діагностики.

    Коли жінка звертається до гінеколога, лікар проводить опитування та бімануальне дослідження. На підставі наявних скарг поставити вірний діагноз неможливо. Під час огляду на кріслі за допомогою дзеркал спеціаліст може побачити, що піхвова частина цервікального каналу має вигляд червоного плями і ніби вивернута назовні. Сказати відразу, еритроплакія це або інша форма передракового стану, не вийде. Для уточнення призначається інструментальна діагностика.

    Кольпоскопія є високоточним методом визначення захворювань шийки матки. Процедура безболісна і не займає багато часу. Під час маніпуляції спеціаліст розглядає тканини шийки під багаторазовим збільшенням. Вроджений ектропіон характеризується рівними контурами прикордонної зони. При набутій формі патології вони розташовуються хаотично.

    Під час процедури гінеколог використовує різні хімічні розчини, наприклад оцтову кислоту, йод. Вони наносяться на шийку і викликають особливу реакцію, за якою можна визначити зони, що потребують особливої уваги. З ділянок, що викликають сумнів, береться біопсія для подальшого дослідження. Після вивчення тканин можна точно встановити походження клітин і зробити прогноз.

    ПАП-тест рекомендується робити жінкам будь-якого віку для виключення такого небезпечного стану, як формування атипових клітин. Цитологічне дослідження передбачає взяття мазка з шийки матки для подальшого вивчення під мікроскопом кількісного складу епітелію. Виявлення атипових клітин є приводом для занепокоєння.

    Мазок на цитологію з шийки матки рекомендується робити жінкам не пізніше, ніж через три роки після початку статевого життя. В репродуктивному віці аналіз виконується через кожні два-три роки, а після настання менопаузи – не рідше одного разу в п’ять років.

    Орієнтуючись на загальну клінічну картину, гінеколог може рекомендувати пацієнтці здати аналізи: бактеріологічний посів, кров для визначення гормонального статусу, мазок на приховані інфекції, а також пройти функціональні обстеження.

    Лечение эрозированной шейки

    Лікування шийки ерозований

    Лікування

    Корекція патологічного зміни поверхні шийки матки виконується кількома способами. При виявленні інфекційно-запальних захворювань призначаються антибактеріальні, противопротозойные, противірусні та імуномодулюючі засоби. Зміна піхвової мікрофлори вимагає використання препаратів, спрямованих на її відновлення. Медикаментозне лікування вважається попереднім і дозволяє підготувати статеві органи до хірургічного втручання.

    Кожній пацієнтці гінеколог пояснює, чим небезпечний ектропіон, і що його не можна ігнорувати.

    Вроджена форма зміни епітелію шийки матки найчастіше не вимагає корекції. Лікування призначається, якщо є гормональні порушення. Після відновлення гормонального статусу стан шийки матки зазвичай самостійно приходить в норму.

    Операція при эктропионе пацієнтці призначається індивідуально. При виборі радикального методу лікар враховує вік жінки, стан слизової оболонки, наявність супутніх патологій, бажання завагітніти в майбутньому. Операція виконується такими способами:

    • припікання азотом;
    • обробка лазерним променем;
    • вплив струмом;
    • випарювання ультразвуком;
    • радіохвильова конізація;
    • ексцизія.

    Якщо в процесі втручання отримані тканини, вони направляються на гістологічне дослідження. Вивчення клітин під мікроскопом дозволяє підтвердити поставлений діагноз.

    Реабілітація

    В залежності від вихідного стану шийки матки та обраної методики корекції пацієнтці даються індивідуальні рекомендації для відновлення:

    • операція вимагає відмовитися від інтимних відносин на строк до чотирьох тижнів;
    • необхідно виключити купання в громадських водоймах і не приймати ванну;
    • не можна відвідувати сауни, лазні або загоряти на сонці;
    • слід виключити фізичні навантаження і заняття спортом на термін до місяця;
    • через 2 тижні після лікування необхідно відвідати гінеколога для оцінки результатів.

    Після завершення реабілітаційного періоду жінці слід не рідше двох разів на рік відвідувати лікаря. Регулярні огляди дозволять виключити або своєчасно виявити різні патології шийки: поліп, кісту, атипові клітини.

    Чем опасен эктропион – дисплазия шейки

    Чим небезпечний ектропіон – дисплазія слизової шийки матки

    Прогноз

    Якщо захворювання виявлено вчасно, а методи корекції виявилися ефективними, прогноз сприятливий. Жінка може в майбутньому завагітніти і народити природним шляхом. Якщо є такі плани, про них необхідно обов’язково повідомити лікаря, так як у цьому випадку будуть вибиратися найбільш щадні методики хірургічного лікування.

    При відсутності корекції і стрімкому прогресуванні ектропіон призводить до деформації тканин, в результаті чого у жінок з’являється дисплазія шийки. Збільшення ступеня уражень викликає малігнізацію клітин.

    Висновок

    Ектропіон при своєчасному лікуванні ефективно усувається, не залишаючи сліду. Щоб уникнути ускладнень жінкам слід регулярно проводити профілактику захворювань шийки матки – оберігатися від небажаної вагітності, щоб уникнути абортів, народжувати в спеціалізованих медичних установах, регулярно обстежуватися у гінеколога і не приймати самостійно гормональних препаратів.

    Читайте також: причини і лікування ектопії шийки матки