Як почистити носик новонародженому

2439

Зміст:

  • Причини порушення носового дихання у немовлят
  • Фізіологічні причини утрудненого дихання
  • Патологічні причини закладеності носа
  • Пристосування для очищення носових ходів немовляти
  • Як почистити носик новонародженому за допомогою джгутиків
  • Використання аспираторов для виведення слизу
  • Що не можна робити під час очищення носових шляхів
  • Коли потрібно показати дитину лікарю
  • Носове дихання у дитини повинно завжди бути вільним. При закладеності носа він не може смоктати груди матері або пляшечку і нормально спати. Щоб уникнути цих проблем, необхідно знати, як почистити носик новонародженому. Цю процедуру можна здійснити кількома способами.

    Причини порушення носового дихання у немовлят

    Причини закладеності носа можуть бути фізіологічні і патологічні. Фізіологічні – не викликані хворобою і, як правило, не небезпечні для організму.

    Важливо знати, як почистити носик новонародженому, щоб він міг легко дихати у сні і під час годування

    До них відносяться утворення кірочок в результаті підсихання слизу в носових ходах, особливо при підвищеній сухості повітря.

    Патологічні причини – це респіраторне захворювання або алергія. Вони зазвичай вимагають негайного лікування.

    Фізіологічні причини утрудненого дихання

    Після народження у дитини виділяється навколоплідна рідина з легких, яка перебувала там весь період виношування. Вона може потрапляти в ніс під час сну або неспання. Таке явище моэет спостерігатися протягом першого місяця жизем.

    Дихання може порушуватися при попаданні в порожнину носа грудного молока. Це часто відбувається в результаті зригувань. Зригування виникають із-за проблем з шлунково-кишковим трактом або нервовою системою. Дитина після годування повинен випустити повітря з шлунку, щоб не відбулося виходу молока разом з повітрям. Для цього малюка тримають вертикально.

    Закладеність носа сильно заважає дитині дихати під час годування груддю, а також спокійно спати.

    У малюка слизова оболонка носових шляхів виділяє невелику кількість слизу, яка допомагає прибрати частинки пилу і алергенів, це захисна реакція організму.

    Патологічні причини закладеності носа

    Ніс також може бути закладений через респіраторного захворювання. Зазвичай нежить провокує вірусна інфекція, викликаючи набряк і утворення слизу, який заважає малюкові дихати.

    Також закладеність іноді провокується алергічною реакцією. При цьому спостерігаються рясне прозоре виділення і чхання.

    Якщо у малюка є закладеність носа, дитина відмовляється від грудей, вередує і неспокійно спить.

    Якщо дитина не дихає носом, він не може смоктати груди. Під час годування він періодично відпускає груди для того, щоб набрати повітря, віддихатися. Іноді він зовсім відмовляється від їжі. Малюк протягом дня хлюпає, сопіт, “хрюкає”.

    Пристосування для очищення носових ходів немовляти

    Пристосування для очищення носика у новонароджених повинні бути максимально безпечні. Вони не повинні пошкоджувати внутрішню оболонку ходів. Прилади допомагають м’яко виводити слиз з порожнини носа.

    чистить нос от козявок

    Не можна чистити ніс від козявок за допомогою ватної палички, вона може травмувати дитини

    Види пристосувань:

    • джгутики, виготовлені з вати;
    • аспіратори

    Ці пристосування досить зручні. Турунди м’яко видаляють забруднення. Аспіратор висмоктує слизові виділення.

    Не можна застосовувати для очищення носових ходів ватяні палички або сірники. Вони можуть пошкодити слизові, що призведе до болю та кровотечі.

    Як почистити носик новонародженому за допомогою джгутиків

    Жгутиком або турундою можна видаляти тверді утворення в носику. Для проведення очисної процедури потрібно взяти стерильну вату, стерильний масло. Масло можна придбати в аптеці або прокип’ятити рослинна олія самостійно. Після кип’ятіння масло обов’язково потрібно остудити, щоб не було опіку слизових. Масло допомагає позбутися від кірочок.

    Турунди готують заздалегідь. Беруть невеликий шматочок вати, крутящими рухами роблять джгутик. Один кінець його має бути загостреним, а інший більш тупим. Довжина джгутика повинна бути приблизно 2-2,5 см. Приготувати для процедури потрібно 4-6-8 турунд, залежно від забруднень і досвіду батьків.

    Найзручніше очищати носик малюка в положенні лежачи на спині. Так його легше зафіксувати. Малюка слід покласти на ліжко, пеленальний стіл або диван, після чого проводити процедуру.

    Для очищення носа готовий джгутик змочують у прокип’яченій рослинному або стерильному аптечному олії. Вводять Турунду в ніс гострим її кінцем вкручивающими рухами. Після введення ватяну турундочку витягують. При необхідності очищення повторюють до повного виведення слизу та забруднень.

    Джгутиками можуть користуватися не всі мами. Також ватні джгути не здатні вивести слиз, яка знаходиться глибоко в порожнині носа – в таких випадках частіше застосовують аспіратори.

    Використання аспираторов для виведення слизу

    Аспіратори є різноманітні. До найпростішим відносять пристосування з грушею, на вістрі якої є спеціальний закруглений ковпачок. Він має отвір для засмоктування слизу, камеру для збору виділень.

    Також існують пластикові пристосування з трубкою, ємністю для збору слизу і наконечником. У цьому випадку мама сама повинна всмоктувати повітря ротом через насадку на трубочці. Наконечник дуже зручний, широкий.

    Не потрібно застосовувати просту спринцівку для очищення носових ходів від козявок. Так як наконечник, особливо пластиковий, може пошкодити слизову носа новонародженого.

    от соплей

    Найзручніше чистити ніс від соплів спеціальним аспіратором

    Для більшої зручності можна придбати електронні аспіратори. Вони дуже швидко висмоктують слиз. Діти добре реагують на ці прилади, не встигають сильно розплакатися під час процедури.

    Щоб почати очищення, необхідно простерилізувати аспіратор, повністю розібравши його перед цим. Якщо використовується електронний очищаючий пристрій, то потрібно стерилізувати тільки насадки і ємності для збору.

    Після стерилізації слід остудити деталі, висушити, зібрати аспіратор. Обов’язково необхідно взяти пелюшку, щоб протирати наконечник приладу і ніс малюка. Якщо у дитини виділення в носику вже підсохли і зраділи скоринки, то краще спочатку закапати стерильний фізіологічний розчин в носовий хід. Досить ввести тільки 1 краплю розчину в 1 носовий хід і 1 – в іншій.

    Фізіологічний розчин і морську воду використовують для промивання носових ходів щодня з гігієнічною метою, а також під час сильного нежитю.

    Після закапування крапель потрібно докласти закруглений наконечник і висмоктати слиз з носика. Якщо використовується прилад-груша, достатньо лише натиснути на неї. Коли застосовується аспіратор з трубочкою, необхідно самостійно всмоктати повітря, через наконечник на трубці.

    Що не можна робити під час очищення носових шляхів

    У процедурі очищення носових ходів є свої заборони. Якщо дотримуватися їх, маніпуляція буде достатньо безпечною і корисною.

    Заборони і заходи:

    • Не можна застосовувати для очищення носових ходів ватні палички.
    • Не слід відсмоктувати слиз ротом. Це може спричинити передачу бактерій і вірусів від дорослого до дитини.
    • Не можна закопувати в ніс грудне молоко. Воно еявляется живильним середовищем для розвитку вірусів і бактерій.
    • Всі прилади для очищення носових ходів повинні бути стерильні і висушені.
    • Наконечник аспіратора не можна вводити глибоко, щоб не поранити слизову носа.
    • Перед застосуванням приладу слід обов’язково вивчити інструкцію.
    • Засохлі виділення слід змочити, щоб вони не подряпали внутрішню оболонку носових ходів.

    Ці правила обов’язково потрібно дотримуватися. Вони допоможуть попередити пошкодження слизової носових ходів, так як при неправильному проведенні маніпуляції очищення можлива кровотеча.

    Коли потрібно показати дитину лікарю

    Якщо протягом 7 діб носик добре очищався, а поліпшень у стані малюка немає, слід терміново прийти на прийом до педіатра. Лікар проведе огляд, направить до отоларинголога.

    Носове дихання у дитини має бути вільним. Закладеність може спровокувати погіршення сну і відмова від їжі. Тому дуже важливо вчасно очищати носик.

    Читайте також по темі: аденоїди у дітей