Поява кетонових тіл у сечі при вагітності

1957

Зміст:

  • Поява кетонових тіл у сечі при вагітності
  • Норми і відхилення вмісту кетонових тіл при вагітності
  • Основні причини підвищення кетонових тіл в організмі вагітної
  • Діагностика кетонурія та методи усунення
  • Кетони – специфічні ацетоновий тіла, що виникають у процесі обмінних реакцій. Освіта кетонів обумовлена метаболізмом білків, ліпідів і вуглеводів. Формування кетонових тіл відбувається у печінці, а утилізація проводиться периферичними тканинами. У нормі урина здорової людини містить незначну кількість кетонових тіл, ця кількість не визначається при проведенні аналізу. Кетонові тіла в сечі при вагітності виявляються часто. Необхідно знати, з чим це пов’язано і як запобігти появі кетонурії.

    Збір аналізу сечі для проведення досліджень

    Поява кетонових тіл у сечі при вагітності

    Діагностовані у жінки в період виношування дитини кетонові тіла в сечі не завжди є ознакою серйозної патології. Основними причинами розвитку кетонурія вважаються гестози, синдром гіперфункції щитовидної залози, процеси інфекційного характеру або гестаційний цукровий діабет. Виявлення кетонових тіл в сечі при вагітності вимагає ретельного обстеження для виключення небезпечних станів організму жінки і плоду.

    Кетонові тіла важливі для підтримки енергетичного балансу організму. Вони є джерелом енергії для м’язової тканини, нирок, відіграють важливу роль у метаболізмі жирів. Печінка, синтезуючи кетони, не може їх перетворювати, оскільки в ній немає відповідних ферментів.

    В деяких випадках наявність кетонових тіл в урині вагітної жінки вважається фізіологічною нормою і не є сигналом про можливі порушення. Організм вагітної жінки відчуває величезні навантаження. Утилізація продуктів обміну відбувається за допомогою гепаторенальний системи. Кетонові тіла, що утворюються при переробці білків, не встигають виводиться печінкою і нирками.

    Поява кетонів у перші три місяці виношування дитини – фізіологічна норма.

    У нормальних умовах до другого триместру обмін речовин нормалізується.

    Виявлення кетонових тіл в сечі вагітної починаючи з 4 місяця вказує на наявність пізнього токсикозу. Нелікований пізній токсикоз провокує серйозні порушення в організмі матері, а також шкодить нормальному розвитку плоду.

    При несвоєчасному зверненні до фахівця на початкових етапах гестозу можливий розвиток серйозних ускладнень, що тягнуть за собою трагічні наслідки – загибель плода або матері.

    норма

    Інтерпретація результатів аналізу: норма і патологія

    Норми і відхилення вмісту кетонових тіл при вагітності

    Виявляються кетонові тіла в організмі вагітної жінки аж до 17 тижня. У нормі ацетоновий тіла є в організмі, але в такій малій концентрації, що при аналізі сечі вони зазвичай не виявляються. Незначне підвищення концентрації тіл, що утворилися в процесі розпаду білків у першому триместрі, не вказує на наявність патологічного процесу.

    Норма ацетонових тіл не повинна перевищувати 30мг/л. Незначне підвищення кетонів у крові називають кетонемией. Якщо ацетоновий тіла в урині присутні в дуже великій кількості, стан називається кетонурией. Норма виділення ацетонових тіл становить від 1 до 20 мг/добу.

    Різке підвищення рівня кетонів в кров’яному руслі і урині вкрай негативно позначається на стані вагітної жінки. Виникає відчуття занепаду сил, слабкості і млявості. Стан також супроводжується нападами нудоти і виверження шлункового вмісту. По суті, це внутрішнє отруєння.

    кетоновые тела в моче при беременности

    Проведення діагностики наявності кетонових тіл у сечі при вагітності

    Основні причини підвищення кетонових тіл в організмі вагітної

    Основна причина підвищення ацетонових тіл в процесі виношування жінкою дитини – порушення раціону. Присутність великої кількості жирної і білкової їжі при нестачі складних вуглеводів призводить до серйозних змін в організмі. Причиною кетонемії стає і зневоднення, що виникає на тлі регулярного блювоти. Іншими причинами розвитку кетонурія є:

    • вживання вагітною жінкою їжі, багатої кетогенными речовинами;
    • інтоксикація алкоголем;
    • велика кількість слаболужних продуктів в раціоні жінки;
    • інтоксикація організму небезпечними речовинами – свинцем або ртуттю;
    • гарячкові стану;
    • цукровий діабет;
    • захворювання інфекційного характеру – туберкульоз, скарлатина;
    • підвищені емоційні навантаження, перенапруження.

    Існує ряд причин, що провокують розвиток кетонурія у жінки в період виношування дитини на пізніх термінах. Серед них виділяють:

    • злоякісні новоутворення;
    • патологічні процеси в печінкових структурах;
    • гормональний дисбаланс, провокуючий завмирання вагітності і підвищує ризики невиношування плоду.

    У період виношування дитини необхідно уважно стежити за станом здоров’я. Будь-які з’являються симптоми потрібно обговорювати зі своїм лікуючим фахівцем. Це дозволить своєчасно провести діагностику та виявити можливу причину розвитку кетонурії.

    кетоновые тела в моче при беременности

    Кетонові тіла в сечі при вагітності на пізніх термінах

    Діагностика кетонурія та методи усунення

    Лікуючий лікар, що виявив в аналізі сечі жінки підозріло високу концентрацію кетонових тіл, призначає ряд необхідних досліджень. Вони дозволяють визначити першопричину розвитку патологічного процесу. Проводяться наступні діагностичні заходи:

    • загальний клінічний аналіз крові;
    • аналіз крові на біохімію – дає можливість не тільки оцінити роботу внутрішніх органів, але і визначити місце патологічного процесу;
    • ультразвукова діагностика органів черевної порожнини та щитовидної залози.

    Жінці обов’язково пройти консультацію у лікаря-ендокринолога, який допоможе призначити адекватне лікування. Виявлені кетонові тіла на останніх термінах виношування плоду, як правило, вказують на розвиток гестозу. Це стан небезпечно для життя дитини в утробі матері і самої жінки.

    Наслідками не вчасно наданої допомоги при розвиненому гестозу можуть бути:

    • початок передчасних пологів, отруєння плоду,
    • серйозне зневоднення організму матері,
    • викидень,
    • завмирання розвитку плода,
    • коматозні стани,
    • летальний результат матері.

    Кетонурия у вагітної жінки рідко вимагає серйозного лікування. У важких випадках, при існуванні ризиків для жінки і її майбутньої дитини, застосовують медикаменти. Інфекційні захворювання, одним із симптомів яких є підвищення рівня кетонових тіл в організмі, лікуються виходячи з першопричини. Діагностована кетонурия на тлі інтоксикації організму лікарськими препаратами, хімічними речовинами або алкоголем, вимагає негайної госпіталізації.

    При цукровому діабеті пацієнтці прописують спеціальну лікувальну дієту. Рекомендується також стежити за рівнем цукру в кров’яному руслі. Гестаційний діабет лікують з допомогою специфічних лікарських засобів. Сильно виражений токсикоз вагітної потребує регулярних внутрішньовенних вливань поживних речовин, щоб не дозволяти плоду голодувати.

    кетоновые тела в моче при беременности

    Зміни показників кетонових тіл у сечі при вагітності на пізніх термінах

    Читайте також: підвищений білок у сечі при вагітності