Порушення менструального циклу: що потрібно знати

1808

Зміст:

  • Причини порушення менструального циклу
  • Види порушень та симптоматика
  • Лікування порушення місячних
  • Консервативне лікування
  • Хірургічне втручання
  • Лікування народними методами
  • Вітаміни при порушенні
  • Порушення менструального циклу – це будь-яке відхилення від нормального перебігу. Нормою вважається менструація тривалістю 1-7 днів через 21-35 доби. За один цикл жінка не повинна втрачати більше 250 мл крові (40-60 мл на добу).

    Причини порушення менструального циклу

    Факторів, що впливають на нормальний перебіг місячних, багато. Одним з найпопулярніших вважають гормональний дисбаланс. Стрибок гормонів викликає порушення роботи щитовидної залози, надниркових залоз і гіпофіза. У 70% випадків причиною є гіперпролактинемія – високий рівень пролактину в крові. Виробляється гормон під час стресу, нехай навіть самого незначного. Чим частіше і серйозніше стрес, тим вище ймовірність розвитку збоїв місячних. Однак існують й інші фактори, що провокують порушення:

    • хвороби нервової системи;
    • інфекційно-запальний процес в органах малого тазу;
    • надлишкова маса тіла або дистрофія;
    • клімакс у жінок, що настає після 40-45 років;
    • незбалансоване харчування: нестача амінокислот, вітамінів і мінералів, які сприяють нормальному перебігу овуляції;
    • медикаменти: заспокійливі, антидепресанти, препарати замісної гормонотерапії.

    Порушення циклу – це сигнал того, що в організмі відбуваються зміни.

    Збої менструального циклу можуть виникнути у будь-якої жінки

    Збої можуть бути пов’язані не тільки з захворюваннями органів малого тазу, але і з порушеннями ендокринної, нервової, імунної системи. Також слід пам’ятати, що іноді вони сигналізують про розвиток деяких інфекційних захворювань або патологічних станів:

    • позаматкова вагітність;
    • новоутворення у внутрішніх органах;
    • злоякісне або доброякісне новоутворення в матці або на її поверхні;
    • ЗПСШ;
    • туберкульоз.

    Деякі дівчата вважають, що тампони також провокують стрибки в циклічності менструації, однак це думка невірно. Вони являють собою таке ж засіб гігієни під час місячних, як і прокладки, менструальні чаші.

    Порушення менструації виникають у 20-35% представниць прекрасної статі. Ще 70% страждає від періодичної затримки з-за стресу, переїзду, переохолодження.

    Якщо помилка повторюється, рекомендується звернутися до гінеколога, пройти огляд і обстеження, здати аналізи, виявити причину і починати терапію.

    Види порушень та симптоматика

    Виділяють 9 різновидів порушень менструації.

  • Аменорея – повне припинення менструації, що триває більше трьох місяців.
  • Гіперменорея – рясні виділення. Однак вони наступають в один і той же час і тривають однаковий термін.
  • Гіпоменорея – мізерні, але постійні виділення.
  • Менорагія – регулярна, але досить сильна менструація, що триває більше семи днів.
  • Поліменорея – тривалий цикл, тривалість якого складає більше семи днів. Рясних виділень не спостерігається.
  • Олігоменорея триває не більше трьох днів, регулярність і рясність не порушується.
  • Опсоменорея – рідкісний цикл, тривалість якого складає 3-7 днів, але циклічність від 36 до 90 днів.
  • Пройоменорея – циклічні виділення, перерва між якими становить менше трьох тижнів.
  • Метрорагія – кровотеча з порожнини матки, ніяк не пов’язане з передбачуваної менструацією. По тривалості і інтенсивності може бути різним.
  • Порушення місячних мають різні симптоми в залежності від типу. При затримці спостерігається нудота, запаморочення, невелика хворобливість внизу живота, часте сечовипускання. При занадто рясної менструації жінки відзначають запаморочення, втрату свідомості, сильні спазми внизу живота, що супроводжуються коліками. Багато помічають згустки крові, ніяк не пов’язані з застоєм при тривалому сидінні або лежання.

    Лечение нарушения менструального цикла возвращает его в норму

    Лікування порушення менструального циклу повертає його в норму

    Лікування порушення місячних

    Часто нерегулярність циклу носить нетривалий характер, проте звертатися до лікаря потрібно обов’язково. Він проведе огляд, призначить перелік аналізів та допоможе визначити фактор, що сприяє розвитку подібного стану. Збій, викликаний переохолодженням, стресом, переїздом або перенапруженням, не потребує серйозного лікування та вживанні медикаментів.

    При сильних навантаженнях і заняттях спортом важливо забезпечити організму відпочинок, менше ходити, але і не лежати кілька днів поспіль. При зміні клімату можна пити вітаміни, з часом організм звикне до змін і не буде різко реагувати на зміну температури і вологості.

    Якщо порушення викликані дієтою, необхідно негайно припинити її, почавши харчуватися збалансовано. Недолік поживних речовин провокує авітаміноз, лікування якого починається з вживання вітамінних і мінеральних комплексів.

    Консервативне лікування

    Терапія за допомогою медикаментів призначається в декількох випадках:

    • помітний яскраво виражений дисбаланс гормонів;
    • є гінекологічні, вірусні і бактеріальні хвороби;
    • існують патології статевої сфери – набуті та вроджені.

    Гормонотерапію призначають при підтвердженні недостачі або надлишку гормонів, а також з-за інфекцій. Відновити цикл допомагають оральні контрацептиви. Під дією додаткової гормонотерапії ендокринні залози починають працювати нормально, і менструація стає звичайною. Використовують препарати 3-6 місяців. Однак іноді виникають збої відразу після скасування прийому ОК.

    Гормональні препарати також використовують, але вони мають у своєму складі тільки один гормон або речовину, що блокує його вироблення в разі надлишку. Ці засоби призначають тільки після проведення аналізу крові і визначення концентрації того чи іншого гормону в її складі.

    При рясній кровотечі в якості кровоспинних компонентів часто призначають гемостатичні речовини внутрішньом’язово або у вигляді таблеток, амінокапронову кислоту та інфузії плазми і крові.

    Любое нарушение менструального цикла требует диагностики и лечения

    Будь-яке порушення менструального циклу вимагає діагностики та лікування

    Хірургічне втручання

    При непостійних менструаціях, викликаних гормональними стрибками, нерідко в порожнині матки скупчуються згустки, що не виходять у піхву повністю. Скупчення можуть викликати запальний процес, відвернути який можна лише шляхом хірургічного вискоблювання. Операцію проводять стаціонарно під наркозом.

    Згустки відправляють на ретельне обстеження, а менструацію відновлюють гормонами. Відмовлятися від терапії не можна, оскільки згустки можуть з’явитися знову, після чого потрібно буде проводити повторне вискоблювання.

    Лікування народними методами

    При сильних виділеннях часто призначають відвар кропиви. Близько 10 грамів насіння заливають 250 мл окропу і варять на маленькому вогні 10 хвилин. Отриману рідину пропускають через марлю і п’ють протягом доби невеликими порціями по 20-30 мл.

    Не можна використовувати настої трав, чаї і Бади з аптеки без рекомендації лікаря.

    Квітки календули допомагають нормалізувати менструационный цикл. Їх заварюють окропом у співвідношенні 10 г сировини на 200 мл окропу. Використовувати за 2-3 столові ложки на протязі доби, пити 2-5 днів.

    Для зняття больових відчуттів в області матки використовують настоянку з декількох трав:

    • коричневий шипшина;
    • петрушка;
    • рута запашна.

    Близько 5-10 грамів суміші заливають окропом і варять 15 хвилин, пропускають через марлю і п’ють по 100 мл два рази на добу.

    Вітаміни при порушенні

    Часто гінекологи призначають вітамінно-мінеральні комплекси, але жінки нехтують їх прийомом, звинувачуючи доктора неправильно поставлений діагноз і невірно підібраної терапії. Насправді ці компоненти відіграють важливу роль у відновленні гормонального фону. Вітаміни регулюють процес обміну речовин, беруть участь у синтезі гормонів і врівноважують чутливість органів-мішеней.

    Вітаміни В6, В2, Е, фолієва кислота мають гонадотропну дію, беруть участь в обміні естрогенів. Часто саме комплекси вітамінів і мінералів використовуються в якості лікування без використання гормонів для відновлення менструації у пацієнток. Нерідко призначають вітаміни і тим, хто переніс оперативне втручання в області яєчників, труб, матки та інших органів, що беруть участь в менструальному циклі.

    Порушення менструації виникає як з-за хвороб, так і з фізіологічних причин. Щоб визначити, чому місячні затримуються або настали раніше, варто звернутися до гінеколога, пройти огляд, УЗД, здати аналізи крові і мазки на флору. Після обстеження лікар визначить, чому виник збій, дасть рекомендації по запобіганню подальших проблем з місячними або призначить терапію, якщо стане зрозуміло, що нерегулярність менструальних кровотеч викликана хворобою або інфекцією.

    Читайте далі: фази менструального циклу