Протипоказання Манту: кому не можна робити реакцію?

1362

Зміст:

  • Про пробі Манту
  • Зміни при пробі
  • Відносні протипоказання
  • Абсолютні протипоказання
  • Побічні ефекти
  • Проба Манту — поширений метод виявлення інфікування дітей збудником туберкульозу. Під час дослідження під шкіру вводиться бактеріальний білок. Оцінка вираженості імунної відповіді на введення дозволяє запідозрити наявність туберкульозу. Лікарі виділяють протипоказання до Манту, які завжди повинні враховуватися. Їх недотримання може призвести до негативних наслідків для дитячого здоров’я.

    Про пробі Манту

    Протипоказання Манту: захворювання і ускладнення

    Кожен рік в Росії виявляється кілька десятків тисяч нових хворих на туберкульоз. У зв’язку з цим кожна дитина, яка перебуває в організованих колективах, гуляє на вулиці і користується громадським транспортом, перебуває в зоні ризику. Для ранньої діагностики хвороби проводиться реакція Манту. Вона дозволяє виявити збудника туберкульозу в організмі.

    Показання до обстеження на туберкульоз відсутні. Воно проводиться для всіх дітей у віці від 1 до 15 років. Проба не вимагає госпіталізації дітей і проводиться в дитячих садах, школі або навіть при відвідуванні дитини медичним фахівцем будинку.

    На сьогоднішній день існують альтернативні методи виявлення туберкульозної інфекції — діаскінтест, імунограма та интерфероновый тест. Пов’язано це з тим, що метод має ряд протипоказань, які обмежують його застосування.

    Зміни при пробі

    Оцінюється проба Манту на третій день після внутрішньошкірного введення бактеріального білка — туберкуліну. В області ін’єкції виявляється вогнище почервоніння і специфічна папула, що піднімається над шкірою і має щільну консистенцію. Її діаметр оцінюється з допомогою лінійки. Отримана цифра і є результатом дослідження.

    Відсутність папули — негативний результат, який свідчить про відсутність інфекції чи зниження специфічного імунітету. Друга причина спостерігається у дітей старшого віку, вакцинировавшихся 10 років тому і більше. Якщо папула виражена, то результат позитивний. В залежності від її розміру лікарі призначають додаткові методи виявлення туберкульозу.

    Відносні протипоказання

    Проба Манту характеризуется различными изменениямиПроба Манту: результати та інтерпретація

    Протипоказання Манту діляться на дві групи: відносні і абсолютні. При відносних обмеження проведення проби можливо після їх усунення. Дітям з абсолютними протипоказаннями проводити реакцію з бактеріальним білком заборонено в будь-якому випадку.

    До відносних протипоказань відносять наступні стани:

    • шкірні висипання будь-якого походження;
    • гострі інфекційні хвороби або загострення хронічних варіантів їх перебігу;
    • підвищення температури тіла;
    • у дітей з алергією проба відкладається до усунення її симптомів.

    До протипоказань відносять недавню вакцинацію. Пробу Манту не поєднують з щепленнями, так як це може привести до хибнопозитивних результатів дослідження.

    Абсолютні протипоказання

    Дослідження при деяких захворюваннях може викликати важкі ускладнення. До хвороб, при яких проведення методу повністю протипоказано, відносяться:

    • дерматити інфекційного та алергічного характеру з постійним плином;
    • ревматизм та інші аутоімунні патології;
    • бронхіальна астма;
    • епілепсія;
    • шизофренія;
    • прогресуючі неврологічні захворювання.

    Проведення проби в цих випадках може стати причиною важкої алергічної реакції або призвести до помилкових результатів. Якщо процедура протипоказана, то лікар-фтизіатр підбирає відповідний метод обстеження на інфекцію. Найбільш часто виконується оглядова рентгенографія органів грудної клітки або альтернативні дослідження — интерфероновый тест, діаскінтест або імунограма.

    Якщо є гострі інфекційні або алергічні захворювання, або температура тіла підвищена, проведення дослідження відкладають до одужання.

    Перед пробою з туберкуліном дитину оглядає медичний спеціаліст і вимірює їй температуру.

    Побічні ефекти

    Іноді проба або щеплення Манту може викликати ускладнення. Ризик виникнення небажаних наслідків мінімальний. Це пов’язано з низькою дозою, що вводиться бактеріального білка і доброю переносимістю. Зрідка можуть спостерігатися наступні побічні ефекти:

    • диспепсичні розлади у вигляді нудоти, блювання, здуття живота і порушень стільця;
    • занепокоєння або апатія дитини, супроводжуються загальною слабкістю та швидкою стомлюваністю;
    • алергічні реакції різного ступеня вираженості;
    • підвищення температури тіла до 38 градусів і більше;
    • виникнення сухого кашлю через 5-7 днів після постановки проби.

    Якщо у дитини ослаблений імунітет на тлі інфекції або інших причин, введення бактеріального білка може призвести до розвитку інтоксикаційних явищ. Вони пов’язані з тим, що імунна система неадекватно реагує на чужорідний матеріал. Зазначені симптоми проходять самостійно протягом 1-2 днів. Якщо протягом цього часу побічні ефекти зберігаються, то батькам необхідно звернутися за медичною допомогою.

    Проба Манту — класичний метод виявлення туберкульозу у дитячому віці. Процедура широко поширена на території Росії і виконується всім дітям у віці від року до 15 років. Перед проведенням дослідження лікар оглядає дитину і дізнається наявні у нього протипоказання. При їх недотриманні можливий розвиток алергічних та інших ускладнень.

    Дивіться далі: чи можна дитині робити манту при нежиті