Резекція яєчника: особливості хірургічного лікування кісти

987

Зміст:

  • Що таке резекція яєчника?
  • Клиноподібна резекція
  • Особливості операції
  • Післяопераційний період
  • Можливі ускладнення та наслідки
  • Коли можна вагітніти після резекції яєчника
  • Резекція яєчника – це оперативне втручання, під час якого з статевої залози вирізають ділянку тканини. Залежно від показань жінці призначається клиновидне або часткове видалення. Техніка операції вибирається у відповідності з діагнозом, віком пацієнтки, а також бажаним результатом.

    Що таке резекція яєчника?

    Резекція – це операція, що передбачає повне або часткове видалення якогось органу. У гінекології процедура активно проводиться на статевих залозах при різних показаннях. Декілька десятиліть тому для виконання резекції призначали лапаротомію. З часом з’явився більш щадний і малотравматичний метод – лапароскопія.

    Резекція яєчника показана при кісті нефункциональной

    Показання для резекції:

    • позаматкова яєчникова вагітність;
    • нефункціональне новоутворення статевої залози;
    • апоплексия кісти;
    • порушення цілісності тканин яєчника;
    • травма, що супроводжується внутрішньою кровотечею.

    Протипоказання для резекції:

    • підтверджені злоякісного характеру новоутворення;
    • важкі судинні захворювання;
    • порушення згортання крові;
    • психоневрологічні відхилення;
    • недостатність серця, судин або нирок.

    Лапароскопію не виконують при великій прошарку підшкірно-жирової клітковини, оскільки надлишковий жир в області живота ускладнює запровадження інструментарію. В даному випадку переважним методом залишається лапаротомія.

    Клиноподібна резекція

    Дана техніка оперативного втручання виконується при полікістозі. Захворювання розвивається у жінок репродуктивного віку і супроводжується порушенням овуляції. Причиною безпліддя стає занадто щільна капсула на статевій залозі, яка не дозволяє яйцеклітині вийти з фолікула. В результаті у жінки в яєчниках формуються множинні кістозні утворення, а сама статева залоза значно збільшується в розмірі.

    При клиноподібної резекції під час операції виконується видалення ділянки тканин у формі трикутника. Щадні техніки обробки не потребують подальшого накладання швів, оскільки одночасно коагулюють дрібні судини. Клиноподібна резекція широко поширена при жіночому безплідді і дає хороші результати, коли медикаментозні способи лікування залишаються неефективними.

    Особливості операції

    Резекція кісти може бути планової чи екстреної. При запланованому хірургічному втручанні пацієнтці призначається попередня підготовка. Необхідно здати аналізи крові, сечі, мазки з піхви і отримати консультацію вузьких спеціалістів. Операція призначається на 5-10 день менструального циклу.

    клиновидная резекцияКлиноподібна резекція передбачає видалення ділянки статевої залози у вигляді трикутника

    При екстреної резекції часу на підготовку немає. В цьому випадку головним завданням хірурга є порятунок життя пацієнтки. Екстрена операція потрібна при порушенні цілісності оболонки яєчника, апоплексії кісти, серйозної травми внутрішніх органів і позаматкової вагітності.

    Планова та екстрена операція виконується під загальним наркозом. Для гарного огляду стінку черевної порожнини піднімають за допомогою газу. Доступ до яєчників забезпечують три проколи в животі.

    Післяопераційний період

    Лапароскопія є щадною ендоскопічної операцією, яка має короткий відновлювальний період. Після завершення процедури пацієнтці потрібен спостереження медичного персоналу. Протягом 2-8 годин жінка перебуває в палаті інтенсивної терапії і отримує знеболюючі засоби. При відсутності ускладнень пацієнтку переводять у звичайну палату в день операції.

    Перебувати в медичному закладі після резекції яєчників необхідно 3-7 днів. При виписці лікар дає індивідуальні рекомендації, які необхідно строго виконувати:

    • виключити теплові процедури;
    • не купатися у ванні і громадських водоймах;
    • відмовитися від інтимної близькості;
    • стежити за роботою кишечника.

    Повне відновлення організму відбувається протягом 1-2 місяців. У цей період у жінки можуть з’являтися періодичні болі в животі. У перший місяць після операції можливий збій циклу, оскільки втручання зачіпає роботу статевих залоз. Кровотеча після лапароскопії триває не більше 10 діб.

    резекция кистыРезекція кісти виконується під наркозом

    Медикаментозне лікування в період після операції призначається індивідуально. Якщо під час операції була видалена эндометриома правого яєчника, потрібно гормональна терапія. При СПКЯ медикаменти зазвичай не призначаються, особливо якщо найближчим часом планується вагітність. Пацієнтці можуть бути рекомендовані антибіотики широкого спектра для профілактики післяопераційних ускладнень. Найчастіше протимікробні засоби призначаються при хронічному запальному процесі в малому тазі, який супроводжується формуванням спайок.

    Можливі ускладнення та наслідки

    Серйозним ускладненням лапароскопії є внутрішня кровотеча, викликане перфорацією сусідніх органів. У цьому випадку буде потрібно екстрене виконання лапаротомії. Внутрішнє кровотеча може виникнути при невмілому використанні інструментарію або виконання операції в неспеціалізованому медичному закладі. Більш частим ускладненням хірургічного втручання є запальний процес. Тому для профілактики після резекції рекомендується прийом антибіотиків.

    Лапароскопія рідко призводить до формування спайок, однак будь-яке хірургічне втручання підвищує ймовірність спайкової хвороби. Для запобігання патології призначається фізіолікування та використання препаратів з ферментативною активністю.

    Якщо після операції в області лівого яєчника або правого виникають сильні болі, необхідно терміново звернутися до лікаря. Приводом для консультації також є підвищення температури тіла і поява рясних виділень із піхви.

    Коли можна вагітніти після резекції яєчника

    Відновлення репродуктивної функції після операції відбувається досить швидко. Вже після першої менструації в яєчниках дозрівають фолікули і відбувається овуляція. Гінекологи дають індивідуальні рекомендації пацієнткам з приводу планування вагітності після резекції.

    • При поликистозе яєчників зачаття можливо вже в наступному циклі. З кожним наступним місяцем ймовірність вагітності знижується. Вже через рік після виконання клиноподібної резекції шанси на зачаття стають такими ж, як до операції.
    • При видаленні ендометріозу яєчника необхідно швидше завагітніти. Планувати можна через 3-4 тижні після операції. Важкі форми захворювання вимагають гормонального лікування після резекції. У цьому разі планування відкладається.
    • Після апоплексії рекомендації щодо планування вагітності даються індивідуально. Якщо не було серйозних ускладнень, зачаття можливо через 3-4 місяці.

    При настанні вагітності після резекції високий ризик недостатності жовтого тіла. При низькому рівні прогестерону призначаються гормональні підтримуючі препарати.

    Резекція яєчника вважається малотравматичной операцією, яка не викликає ускладнень. Короткий відновний період дозволяє пацієнтці швидко повернутися до звичних справ. Обмеження фізичного навантаження рекомендується на 2-3 місяці.

    Також рекомендуємо почитати: лікування кісти яєчника