Спайки в матці: причини, симптоми і методи лікування

2309

Зміст:

  • Спайки в матці – що це таке
  • Причини
  • Симптоми
  • Чи можна завагітніти
  • Діагностичні заходи
  • Медикаментозне лікування
  • Показання для хірургічного лікування
  • Спайки в матці є справжньою проблемою сучасної гінекології. У кожної другої пацієнтки, яка звертається до лікаря з приводу болючих відчуттів у малому тазі, виявляється злукова хвороба. Патологія знижує якість життя жінки, порушує роботу сусідніх органів і призводить до безпліддя.

    Спайки в матці – що це таке

    Спайки являють собою невеликі тонкі плівки, що складаються із сполучної тканини. Вони формуються в порожнині малого тазу, зачіпають яєчники, фаллопієві труби, можуть з’являтися з порожнини матки. Локалізація патологічного процесу зазвичай залежить від причин виникнення.

    Спайки в матці викликають біль

    Терміни «спайки» і «спайкова хвороба» активно використовуються лікарями-гінекологами. Даний стан є досить поширеною і частіше всього виникає в репродуктивному віці на тлі супутніх захворювань. Жодна жінка не застрахована від виникнення спайкового процесу. Патологія не з’являється самостійно, а розвивається зазвичай в результаті яких-небудь захворювань. При цьому плівки між придатками і всередині матки призводять до виникнення ряду гінекологічних і фізіологічних проблем.

    У перший час після формування плівки мають тендітну структуру і досить добре піддаються лікуванню. З часом фібринові волокна накопичують у собі колаген, в результаті чого стають щільними.

    Причини

    Не буває такого, що у жінки утворилися спайки просто так. На сьогоднішній день відомо, що плівки в порожнині малого тазу формуються з трьох причин: запалення, хірургічне втручання і ендометріоз.

    • Запалення придатків і матки у 70% випадків ускладнюється спайковою хворобою. Найчастіше патологія приймає хронічну форму, а захисна система організму намагається зупинити її поширення. При запаленні з ураженого органу виділяється слизовий ексудат. Це призводить до склеювання органів малого тазу. Якщо не лікувати запалення в гострій формі, то вже через 1-2 тижні воно набуває хронічного перебігу. У жінки відбувається згасання симптомів і помилкове уявлення про одужання. Перші ознаки спайкової хвороби можуть з’явитися через кілька тижнів і навіть місяців.
    • Після операції з видалення кісти яєчника, апендициту або іншого хірургічного втручання спайки з’являються у 90% жінок. Чим травматичнее операція, тим вище ймовірність ускладнень. Порушення цілісності внутрішніх органів і кровотечі майже завжди призводять до захворювання. В порожнині матки спайки формуються після абортів, діагностичних вискоблювання, гістерорезектоскопії.
    • Ендометріоз є причиною спайкової хвороби у жінок у віці від 18 до 45 років. Патологія супроводжується поширенням функціонального шару матки на яєчники, фаллопієві труби, черевну порожнину і сусідні органи. Локальні вогнища ендометріозу піддаються циклічним змінам, в результаті чого виділяють кров в черевну порожнину. В’язка слизова субстанція викликає злипання органів і поступове формування спайок.

    У групу ризику входять дівчата, які часто змінюють статевих партнерів, мають шкідливі звички і ігнорують планові візити до гінеколога.

    Симптоми

    Головним симптомом спайкової хвороби в малому тазу є болі. В залежності від важкості патології та ступеня залучення сусідніх органів інтенсивність ознак може бути різною.

    после операции по удалениюПісля операції з видалення кісти з’являються спайки

    Пацієнтки, які мають спайки, пред’являють наступні скарги:

    • тягнуть відчуття в області малого тазу – праворуч, ліворуч або розлиті по всьому нижнього сегмента черевної порожнини;
    • дискомфорт під час інтимної близькості – може посилюватися в одних позиціях і зникати в інших;
    • порушення роботи кишечника – при залученні в процес видільної системи виникають запори, метеоризм, нудота;
    • порушення менструального циклу – при ураженні яєчників порушується їх робота, що викликає зміна гормонального фону і різні проблеми з менструаціями;
    • труднощі при плануванні вагітності – спайки можуть призвести до непрохідності маткових труб, зміни функції матки і стати причиною безпліддя.

    На тлі млявого перебігу запального процесу у жінки можуть відзначатися періодичні загострення. Вони супроводжуються збільшенням об’єму виділень з піхви, появою неприємного запаху, незначним підвищенням температури тіла.

    Чи можна завагітніти

    Спайкова хвороба малого тазу може стати причиною проблем із зачаттям. При склеюванні внутрішніх органів порушується їх функція. Найчастіше тонкі плівки перекривають просвіт яйцепроводів і порушують транспортуючу функцію фимбрий. Навіть при збереженні овуляції і хороших показниках спермограми у чоловіка статеві клітини партнерів просто не можуть зустрітися з-за механічної перешкоди в матковій трубі.

    При спайки в малому тазу зростає ризик позаматкової вагітності. Плівки не завжди викликають абсолютну непрохідність фаллопієвих труб. Іноді перекриття просвіту відбувається частково. У цьому випадку сперматозоїд може досягти своєї мети і запліднити яйцеклітину. Однак отриманий набір генетичного матеріалу не в силах пробитися крізь спайки. У цьому випадку імплантація ембріона відбувається в порожнині фаллопієвій труби, яєчнику або на стінці очеревини. Ознаки позаматкової вагітності з’являються через 1-2 тижні після затримки.

    Не можна стверджувати однозначно, що спайки заважають зачаття. Сформовані плівки знижують ймовірність природної вагітності і підвищують ризик імплантації плодового яйця поза порожниною матки. Однак є чимало прикладів, коли жінки успішно вагітніли зі спайками, виношували і народжували природним шляхом. Для самостійного розродження важливо, щоб не було рубців на шийці, а плівки в малому тазу не можуть перешкодити цьому процесу.

    Діагностичні заходи

    Тонкі плівки в порожнині матки або малому тазу не можна промацати рукою або побачити неозброєним оком. Навіть ультразвукове дослідження не може з точністю визначити спайки. Єдиним показником патології є зміщення органів малого тазу. Непрямим ознакою стають хронічні тазові болі і тривала відсутність вагітності.

    лечениеЛікування спайкового процесу виконується хірургічним і медикаментозним методом

    Запідозрити спаечную хвороба гінеколог може за наступними показниками:

    • в анамнезі у пацієнтки були запалення органів малого таза;
    • раніше проводилися операції на черевній порожнині;
    • жінка після кесаревого;
    • присутній постійний больовий синдром;
    • яєчники по відношенню до матки мають неприродне розташування.

    Достовірно підтвердити наявність спайок може діагностична лапароскопія. В порожнині матки плівки визначаються за допомогою гістероскопії.

    Медикаментозне лікування

    Основний щаблем у боротьбі зі спайковою хворобою є усунення провокуючого фактора. Якщо причиною став хронічний запальний процес, необхідно визначити його збудників і їх чутливість по відношенню до використовуваних препаратів. Етіотропна терапія займає від 1 до 3 тижнів. На додаток пацієнтці призначаються протизапальні, знеболюючі засоби і спазмолітики.

    Обов’язковим доповненням стає застосування протеолітичних препаратів. Вони сприяють розм’якшенню щільних плівок і значно покращують стан пацієнтки. Використання подібних засобів після перенесених запалень і оперативних втручань є профілактикою спайкового процесу в малому тазі.

    При відсутності ефективності медикаментозної терапії або тяжкому перебігу патології рекомендується хірургічне втручання з подальшим прийомом лікарських засобів.

    Показання для хірургічного лікування

    Розсічення спайок виконується під час лікувальної лапароскопії. Процедура показана в наступних випадках:

    • спайки викликані ендометріозом;
    • маткові труби непрохідні;
    • безрезультатне планування вагітності протягом 1 року;
    • плівки порушують функцію яєчників;
    • у жінки є яскрава симптоматика, що не дозволяє вести звичайний спосіб життя.

    Незважаючи на те, що оперативне втручання виступає самостійною причиною спайок, нерідко воно приносить позитивний результат. Лапароскопія є щадним методом боротьби зі спайковою хворобою і одним з варіантів лікування безпліддя. Для профілактики рецидиву патології після операції важливо дотримуватися призначення лікаря.

    Також рекомендуємо почитати: солітарна кіста молочної залози