Свинячий грип у дітей: основні прояви та наслідки

1270

Зміст:

  • Причини виникнення
  • Клінічні прояви
  • Негативні наслідки
  • Діагностика
  • Підходи до лікування
  • Свинячий грип у дітей викликає симптоми, схожі з клінічними проявами хвороби у дорослих людей. До них відносять інтоксикаційні явища у вигляді лихоманки, головного болю, загальної слабкості та ін. У дитячому віці захворювання протікає важко і може призвести до тяжких наслідків для здоров’я дитини.

    Причини виникнення

    Симптоми свинячого грипу у дітей

    Основна причина розвитку інфекційної патології — вірус свинячого грипу H1N1. Потрапляючи в організм дитини, він розмножується в епітелії дихальних шляхів і викликає клінічні ознаки захворювання.

    Зараження дитини відбувається наступними шляхами:

    • повітряно-крапельний — від хворої людини або вірусоносія при розмові, кашлі або чханні;
    • контактно-побутовий шлях при користуванні спільними іграшками, посуду та засобами особистої гігієни.

    Діти у віці 3-4 років часто хворіють при відвідуванні дитячого садка та інших організованих колективів, наприклад, творчих гуртків тощо

    Клінічні прояви

    Симптоми свинячого грипу у дітей виникають гостро, як правило, протягом 10-12 годин після потрапляння вірусу в організм. У хворої дитини відзначається виражений інтоксикаційний синдром: підвищення температури тіла до 39 С і більше, загальна слабкість, головні болі, нежить, біль у суглобах і м’язах, а також відсутність апетиту. Прогресуюча інтоксикація призводить до нудоти, блювоти і діареї.

    Ознаки ураження дихальних шляхів у таких випадках нехарактерні. Однак у деяких дітей можливі почервоніння зева, сухий кашель без мокротиння. У відсутності терапії ураження легень посилюється. Виникає задишка, відчуття нестачі повітря, дитина стає неспокійним, що свідчить про розвиток дихальної недостатності.

    У дітей до 4-6 років хвороба протікає важко, що пов’язано з незрілістю імунної системи. Явища інтоксикації і зневоднення на фоні блювання та діареї являють загрозу для здоров’я і життя дитини.

    Негативні наслідки

    лечение гриппа

    Лікування включає противірусні та симптоматичні засоби

    Перші ознаки грипу — показання для звернення до лікувального закладу. У відсутності ефективної терапії захворювання швидко прогресує, призводячи до розвитку ускладнень з боку внутрішніх органів. Свинячий грип, так само, як і пташиний, характеризується їх появою вже на 2-3 день захворювання. Можуть виникнути такі патологічні стани:

    • пневмонія вірусної або бактеріальної природи. Вірус грипу викликає сильне зниження активності імунної системи, що створює сприятливі умови для інших збудників;
    • геморагічні прояви з виникненням крововиливів в шкіру, внутрішні органи та ін;
    • пізні інфекційно-алергічні процеси, що виникають через 3-4 тижні після гострої інфекції. До них відносять ураження міокарда, клапанів серця, суглобових поверхонь та ін.

    Грізне ускладнення свинячого грипу — дихальна недостатність. Вона розвивається на тлі вірусної пневмонії. Летальність досягає 20-25% хворих.

    Діагностика

    Симптоми свинячого грипу схожі з проявами звичайної грипозної інфекції. Це ускладнює своєчасну постановку діагнозу і призначення терапії. Діагностичні заходи проводяться за наступним алгоритмом:

  • Збір наявних у дитини скарг. Лікар розмовляє з дитиною та її батьками.
  • При зовнішньому огляді оцінюється функція легень і серцево-судинної системи.
  • Для підтвердження інфекційного агента проводиться ПЛР на мазках зі слизової оболонки дитини. Метод має високу чутливість.
  • При постановці діагнозу «свинячий грип» враховується епідеміологічна обстановка в регіоні. Якщо в ньому раніше були випадки виявлення інфекції, то ймовірність виявлення даної форми грипу збільшується.

    Підходи до лікування

    Терапія свинячого грипу проводиться в лікувальному закладі. Діти госпіталізуються, оскільки захворювання може протягом 2-3 днів призвести до важкої дихальної недостатності та інших ускладнень. Лікування включає в себе противірусні та симптоматичні засоби.

    Ефективно використання противірусних засобів, схвалених до використання в дитячому віці і блокують розмноження вірусу в клітинах епітелію. Лікарські засіб не призначають дітям віком до 1 року. З симптоматичних медикаментів використовують жарознижувальні та знеболювальні препарати нестероїдної природи.

    Призначати медикаментозне лікування повинен тільки лікар. Препарати мають певні показання і протипоказання, що впливають на ефективність та безпечність терапії.

    Свинячий грип в дитячому віці протікає важко і часто призводить до ускладнень. Це пов’язано з незрілістю імунної системи. Своєчасне звернення за медичною допомогою до лікаря дозволяє підтвердити діагноз і підібрати ефективну терапію. Самостійний прийом медикаментів або народна медицина неприпустимі. Захворювання може привести до швидкої загибелі дитини на тлі дихальної недостатності.

    Також цікаво почитати: що таке патронаж новонародженої дитини