Болить живіт після пологів: причини і лікування

759

Зміст:

  • Чому так відбувається?
  • Що робити, якщо тягне живіт?
  • Яким би щастям для кожної жінки не було народження малюка, організм при цьому відчуває серйозний стрес, а значить, йому потрібно відновлювальний період. У багатьох жінок болить живіт після пологів, і причини цього стану можуть бути різними. Період реабілітації у кожної молодої матері може тривати різний час, проте необхідно спостерігати за своїм організмом. Нормальними вважаються толерантні болю нетривалого характеру.

    Чому так відбувається?

    Організм після народження дитини відчуває дуже серйозний стрес, адже всі органи усередині черевної порожнини, а також м’язи і зв’язки, піддавалися практично граничної навантаженні, що не може пройти без наслідків. Цим і пояснюється те, чому болить живіт в період відновлення. Звичайно, такий стан доставляє дискомфорт, переживання, затьмарює радість спілкування з малюком, але є природним. Однак необхідно спостерігати за собою, і якщо болі стають нестерпними або продовжуються тривалий час, потрібно звернутися до лікаря.

    Що робити, якщо болить живіт після пологів? Обов’язково піти до лікаря!

    Те, як довго болить живіт після появи дитини на світ, залежить від багатьох факторів. У більшості випадків причини цього стану абсолютно фізіологічні, однак можлива й патологія, тому дуже важливо точно визначити свої відчуття і при необхідності вжити адекватних заходів.

    Причини такого стану можуть бути різними:

  • Тягнуть спазми, як сутички, що виникають відразу ж після завершення родового процесу, є природними і вказують на скорочення матки. У цей період В жіночому організмі відбувається дуже активна вироблення гормону окситоцину, який і відповідає за стимуляцію скоротливого процесу. Якщо пологи відбувалися шляхом кесаревого розтину, то цей гормон вводиться в організм внутрішньом’язово, щоб штучно стимулювати процес скорочення стінок матки. Як правило, найбільш сильні болі спостерігаються в перші три доби, але залишкові слабкі скорочення можуть з’являтися і через два тижні.
  • Живіт може нити і тягнути і при грудному вигодовуванні, що також пов’язано із синтезом окситоцину. Коли дитина витягає молоко з грудей, відбувається подразнення молочних залоз, що додатково стимулює вироблення гормону.
  • Якщо пройшов один місяць, а внизу живота відчуваються досить сильні спазми, це може вказувати на наявність патології. У подібній ситуації необхідно терміново звертатися до лікаря. Стан може виявитися небезпечним не тільки для здоров’я жінки, але і для її життя. Найбільш частою причиною такого порушення є неповне очищення порожнини матки та наявність у ній згустків крові або залишків плаценти, які не змогли вийти самостійно. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, то всередині матки можуть початися процеси гниття, що вимагає не лише проведення чистки, але і тривалого складного лікування.
  • Ще однією причиною можна назвати ендометрит – запалення слизової матки. Такий процес здатний досить швидко прогресувати, але, як правило, у жінок, що народжували природним шляхом, він спостерігається дуже рідко. Частіше йому схильні молоді матері, які перенесли кесарів розтин, так як в процесі хірургічного втручання в порожнину матки можуть потрапити патогенні мікроорганізми. Тому якщо минуло два місяці після появи на світ малюка, а дискомфорт внизу живота зберігається або посилюється, при цьому підвищується температура і з’являється сильне кровотеча зі згустками і гноєм, необхідно негайно звертатися до лікаря. Як правило, подібні симптоми з’являються саме до закінчення другого місяця після пологів, так як патогенних мікроорганізмів потрібен час для розмноження.
  • как при месячныхБолить живіт, як при місячних

    Больові відчуття внизу живота, як при місячних можуть вказувати на запалення придатків – сальпінгоофорит. У цьому випадку болі мають тягне характер і різну інтенсивність, можуть бути цілком терпимими, але не проходять самостійно.

    Дуже сильні болі при високій температурі можуть вказувати на розвиток перитоніту – дуже небезпечного захворювання запального характеру. Такий стан вимагає термінової госпіталізації.

    Якщо болі в нижній частині живота переходять на поперек, сковуючи руху і віддаючи в хребет, можлива післяпологова травма. Найчастіше виникає зміщення хребців поперекового відділу. Турбувати це може навіть коли минуло три місяці після народження дитини, а іноді проблема зберігається протягом декількох років, завдаючи дискомфорт при будь-яких навантаженнях на спину.

    Досить часто причиною дискомфорту і больових відчуттів в животі в період реабілітації є і неправильне харчування, а також недотримання певної дієти, рекомендованої годуючим матерям. У цьому випадку може спостерігатися підвищене газоутворення, викликане процесами бродіння в різних сегментах кишечника, що і заподіює дискомфорт.

    Ще однією причиною такого стану може бути і сильне розбіжність тазових кісток в родовому процесі, що вимагає правильного і дуже тривалого відновлення. В середньому цей період може займати від 5-6 місяців до року.

    что делатьЩо робити, якщо після пологів болить живіт? Терміново звертатися до лікаря.

    Що робити, якщо тягне живіт?

    При будь-яких порушеннях потрібно проконсультуватися з лікарем, щоб точно встановити їх причину. Якщо порушення пов’язане з фізіологічними чинниками, то всі неприємні симптоми зникнуть після закінчення відновного періоду. Але патологічні стани вимагає обов’язкового лікування, методика якого повністю залежить від діагнозу, зокрема:

    • якщо спазми виникають із-за неповного відходження плаценти з матки, не слід чекати, що залишки вийдуть самі і з часом все пройде без лікарської допомоги. У такій ситуації потрібне проведення вискоблювання і подальшого антибактеріального, а також симптоматичного лікування;
    • при ендометриті лікар повинен призначити комплексне і різнопланове лікування. У нього входить не тільки медикаментозна терапія, але і дієта;
    • при зміщенні хребців або сильному розходженні тазу необхідна кваліфікована мануальна терапія, для чого потрібно звернутися до фахівця;
    • якщо болі викликані розвитком перитоніту, то необхідна термінова операція;
    • якщо спостерігаються проблеми в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту, потрібно коригування дієти, для чого теж потрібна консультація спеціаліста.

    Лікування будь-яких порушень, що з’явилися після пологів, повинно проводитися кваліфікованими фахівцями, а вибір певної методики терапії завжди залежить від конкретних причин порушення. Щоб точно визначити фактори і правильно поставити діагноз, необхідно не відкладаючи звертатися в лікувальний заклад.

    Дуже важливо перед зверненням до лікаря не приймати ніяких лікарських засобів, особливо знеболюючих. Подібні дії призводять до згладжування симптомів та зміни загальної картини аналізів, що дуже ускладнює проведення діагностики і постановку точного діагнозу. Крім цього, при грудному вигодовуванні прийом ліків без призначення лікаря строго заборонений.

    Читайте також: як швидко прибрати живіт після пологів