Гречана каша для першого прикорму: готувати нескладно, користь велика

1057

Зміст:

  • Чому саме гречка
  • Чому безмолочный варіант переважніше
  • Чи існують особливі правила приготування
  • Народившись на світ, малюк починає поступово пристосовуватися до зовнішнього світу. Грудне молоко з часом перестає бути єдиним постачальником необхідних поживних речовин в організм, і перед мамою постає питання: з чого починати? Гречана каша для першого прикорму – варіант, який відмінно переноситься ще недосконалими внутрішніми системами малюка, і тому рекомендується педіатрами.

    Чому саме гречка

    З 6-місячного віку організм здорового малюка готовий знайомитися з твердою їжею, яка є джерелом вітамінів, мінералів та інших корисних компонентів. Знайомство починається з круп. І мами задаються питанням: яка краща? Гречка – найбільш підходящий варіант. Основним критерієм вибору є відсутність в ній білка, потенційно викликає алергію. Глютен на перших порах не повинен дратувати кишечник і провокувати вироблення непотрібних антитіл.

    Щоб не було алергії, краще почати прикорм з гречаної каші

    Гречка містить:

    • калій,
    • цинк,
    • йод,
    • бор,
    • кобальт,
    • залізо,
    • фосфор.

    Вона характеризується безліччю цінних властивостей. Її білок повноцінно конкурує з м’ясним і відмінно засвоюється. Повільні вуглеводи з гречаної каші – надійний постачальник енергії, а вітаміни групи B піднімають тонус судин і зміцнюють їх стінки. Важливо високий вміст заліза і кальцію. Вони входять в склад еритроцитів крові і сприяють якісній доставці в тканини кисню.

    Чому безмолочный варіант переважніше

    Перший прикорм, представлений безмолочної гречаною кашею, є ідеальним варіантом знайомства малюка з кашами. Виняток становлять випадки, коли дитина вже звикла до коров’ячого молока. Якщо ж до цього в раціоні були присутні тільки грудне вигодовування, нехтувати перевагами безмолочного продукту не варто. Адже чужорідний молочний білок здатний викликати сильні алергічні реакції. Біль у животі і блювання також не виключені. Згідно зі статистикою, несприйнятливість молочного білка є у 2-3% дітей до трьох років. Пояснюється це наявністю особливого білка – казеїну, який важко перетравлюється в несформованому до кінця кишечнику, особливо при нестачі необхідних ферментів.

    Безмолочный варіант гречаної каші захищає немовля від такого стану.

    Чи існують особливі правила приготування

    Перед тим, як приготувати гречану кашу, необхідно гречку світлого кольору перемолоти за допомогою кавомолки або блендера. Починати вводити гречаний прикорм слід з 5% концентрації. Для цього 1 ч. ложку гречаного борошна додають 100 мл води і варять на повільному вогні при постійному помішуванні протягом 15-20 хвилин. Каша може бути 10% концентрації, але трохи пізніше, коли малюк звикне до 5-процентної. Цукор і сіль не використовуються.

    Важливо! Варити не обов’язково на воді. Можна це робити на грудному молоці або будь знайомої суміші. Ще один варіант: у вже готову страву додати трохи грудного молока , тоді його корисні речовини не зруйнуються при високій температурі.

    Гречана каша без молока має тільки позитивні відгуки від тих, хто вводить її в раціон малят. Вона живильна, відповідає фізіологічним потребам дитячого організму, доступна і легка в приготуванні.

    Дивіться далі: грудне вигодовування після кесаревого розтину