Як проявляється ентеробіоз у дітей і як його лікувати

2258

Зміст:

  • Ентеробіоз у дітей: загальна інформація
  • Причини недуги
  • Перебіг і наслідки паразитарної інфекції
  • Симптоми
  • Що робити при виявленні ознак захворювання
  • Як беруть зіскрібок
  • Лікування паразитарної інвазії
  • Прогноз і профілактика
  • Ентеробіоз у дітей – захворювання кишечника, провоковане глистової інвазією. Супроводжується больовими відчуттями в області кишечника, втратою апетиту і маси тіла, нудотою, діареєю. Переважно в нічний час доби пацієнта турбує виражений свербіж у ділянці ануса, що порушує сон, призводить до дратівливості, зниження імунітету.

    Ентеробіоз у дітей називають хворобою брудних рук.

    Ентеробіоз у дітей: загальна інформація

    Заселення нижнього відділу кишечника гостриками – не рідкість в дитячому віці. Основний відсоток інвазій припадає на шкільний вік – до 90%. У дошкільнят гельминтозное захворювання зустрічається рідше – 20%.

    Паразитарна інфекція широко поширена. Дрібні круглы черв’яки – гострики – провокують різке зниження імунних сил дитячого організму, виникнення соматичних захворювань і загострення хронічних.

    Діагностика захворювання здійснюється шляхом взяття зіскрібка або відбитка з періанальна складок і його мікроскопічного дослідження на наявність яєць паразитів.

    Поряд з энтеробиозом, широке поширення має аскаридоз. Саме ці два діагнозу становлять 99% усіх глистових інвазій в дитячому віці. На третьому місці за поширеністю варто лямбліоз.

    Терапія ентеробіозу у дітей проводиться шляхом дегельмінтизації спеціалізованими препаратами, прогноз на одужання сприятливий.

    Причини недуги

    Збудники інфекційного захворювання здатні паразитувати виключно в людському організмі. Поза його їх життєздатність зберігається не більше 25 днів.

    Самки гельмінтів досягають 0,5-1 см в довжину, самці до 0,3 див. Паразити мають веретенообразную форму із загостреними кінцевими відділами і молочно-біле забарвлення.

    При ентеробіозі в кишечнику дитини може налічуватися до декількох тисяч особин паразитів.

    Потрапивши в кишечник, дорослі особини гостриків прикріплюються до його стінок. Життєвий цикл паразита становить 30-60 днів. Самки відкладають яйця гельмінтів в області ануса, для чого виповзають з кишечника назовні, і потім гинуть. Не більше ніж через 6 годин яйця гостриків стають зрілими і здатними викликати зараження. Дитина легко може перенести їх на свій одяг, навколишні предмети, посуд, засоби особистої гігієни, постіль, звідки дозрілі яйця знову потрапляють в рот, а потім у кишечник і провокують повторне зараження.

    Поширення інфекції відбувається побутовим і харчовим шляхом. Джерело зараження – людина, хворий энтеробиозом. Інкубаційний період захворювання становить 2 тижні.

    Найбільш часте і швидке поширення інфекції відбувається в дитячих колективах, садах, школах, де відсутня дотримання санітарно-гігієнічних норм.

    Під час і після відвідування громадських місць, до їди, після маніпуляцій з чужими іграшками і предметами, після прогулянок і туалету необхідно ретельно мити руки з милом під проточною водою. При відсутності такої можливості слід обробити їх вологими серветками.

    Дитині слід якомога менше чіпати своє обличчя руками, не брати в рот сторонні предмети, не смоктати пальці і не гризти нігті.

    Перебіг і наслідки паразитарної інфекції

    лечение

    Лікування ентеробіозу передбачає тотальне позбавлення від паразитів не тільки всередині організму, але і на речах, одязі, навколишніх предметах

    Для людського організму небезпеку представляють як личинки, так і дорослі паразити. Потрапляючи в кишечник і закріплюючись на його стінках, вони викликають цілий ряд біологічних і локальних запальних процесів. Виділяються гостриками ферменти провокують активацію захисних функцій, вироблення протеолітичних ферментів, ліпідних фізіологічно активних речовин.

    Дорослі особини в процесі своєї життєдіяльності справляють механічну дію на слизову оболонку кишечника, порушуючи його перистальтику, знижуючи моторну і секреторну активність органів шлунково-кишкового тракту, що, в свою чергу, призводить до розладу стільця і травлення, гастриту, ентериту, гастродуодениту.

    В особливо запущених випадках збудники ентеробіозу можуть призводити до точковим внутрішньокишковим крововиливів, ерозійним ураженням, микронекрозам тканин, запалення.

    Патогенез ентеробіозу також включає в себе порушення мікрофлори кишечника – дисбактеріоз. Внаслідок цього дитячого організму стає важче протистояти кишковим інфекціям.

    Виробляються в процесі життєдіяльності глистів речовини підвищують чутливість організму до алергенів, нерідко на тлі паразитарної інфекції діти починають страждати алергічними реакціями.

    Діагноз ентеробіоз може стати підставою для тимчасового медичного відводу від профілактичних щеплень, так як глистні інвазії пригнічують формування поствакцинального імунітету.

    Симптоми

    Симптоматика захворювання має різну ступінь вираженості, яка залежить від тяжкості і тривалості гельмінтозу, індивідуальних і вікових особливостей пацієнта.

    До основних симптомів глистової інвазії відносять:

    • Періанальний свербіж. Найбільший ступінь вираженості має у вечірній і нічний час доби. Викликано просуванням паразита до анального виходу з метою відкладання яєць. Тривалість симптому до 3 діб. Потім самка гине, а через місяць настає наступний цикл інфекції, що супроводжується свербінням. Нерідкі випадки глобального заселення глистів, коли їх чисельність досягає декількох сотень або тисяч. При такій ситуації періанальний свербіж не вщухає, задній прохід набуває яскраво виражені ознаки подразнення, можуть приєднатися шкірні захворювання. В результаті у дітей порушується сон, з’являється нічний скрегіт зубами, енурез.
    • Больові відчуття в області живота. Проявляються переймоподібними, минущими болями, що локалізуються в центральній або правій частині черевної порожнини. У деяких випадках болючість досягає критичної інтенсивності, виникають підозри на патології, що вимагають хірургічного втручання. Нерідкі випадки проникнення глистів у чревообразный відросток і розвиток гострого апендициту.
    • Розлади органів травлення, шлунково-кишкового тракту. У дітей зникає апетит, з’являється метеоризм, нудота, блювання, запор чергується з діареєю. Пацієнт швидко втрачає вагу, сповільнюється ріст і фізичний розвиток.
    • Алергічні реакції. Найчастіше зустрічається атопічний дерматит, кон’юнктивіт.
    • Зниження імунітету, часті і довгі простудні захворювання з ризиком ускладнень.
    • Розлади нервової системи – надмірна втомлюваність, дратівливість, часта зміна настрою, погіршення пам’яті, ЗПР.

    Наслідками глистових інвазій нерідко стають інфекційні ураження органів сечостатевої системи.

    Що робити при виявленні ознак захворювання

    симптомы

    Симптоми ентеробіозу проявляються вже через кілька тижнів після інвазії

    . Доктор призначає обстеження і лікування. У разі виникнення ускладнень гельмінтозу дає напрямок для подальшого лікування до вузьких фахівців: гастроентеролога, інфекціоніста, хірурга, алерголога-імунолога.

    Діагностика захворювання проводиться шляхом візуального огляду і лабораторних досліджень. Аналіз крові при наявності глистових інвазій показує стійке підвищення кількості еозинофілів.

    Головний метод своєчасного виявлення паразитарної інфекції – зішкріб або відбиток з періанальна складок.

    Як беруть зіскрібок

    Ця процедура проводиться всім дітям перед вступом в дитячі дошкільні установи, басейни. Для найбільшої вірогідності отриманих результатів відбиток або зіскрібок беруть вранці, як тільки дитина прокинувся, до вчинення ранкових гігієнічних процедур. Тому до того, як здавати зішкріб, слід виключити відвідування дитиною душу, ванни, басейну.

    Проводиться процедура за допомогою липкої стрічки або палички з ватним кінчиком не менше 3 разів через кожні 2-3 дні. Це підвищує точність діагностичних даних.

    Лікування паразитарної інвазії

    Дитина з энтеробиозом повинен перебувати під пильною увагою дорослих. Під час лікування слід посилити особисту гігієну, частіше міняти, прати і прасувати натільну і постільну білизну, ретельно мити з милом область ануса і статевих органів. Навколишні предмети, іграшки, посуд, засоби особистої гігієни рекомендується піддавати дезінфекції, проводити обробку приміщення, стригти нігті.

    Медикаментозна терапія ентеробіозу передбачає використання препаратів ряду похідних тетрагидропиримидина і карбаматбензимидазола. Вони довели свою ефективність у відношенні як до дорослих особин, так і личинок, яєць.

    Для повного позбавлення від паразитів профілактичному лікуванню піддаються всі члени сім’ї хворої дитини.

    Механічне позбавлення кишечника гостриків передбачає проведення очисних клізм. У нічний час рекомендується закривати задній прохід ватним тампоном з вазеліном. Така міра попередить розповзання глистів.

    У дитячому колективі при виявленні глистової інвазії у однієї дитини обстеженню піддаються всі контактуєчі з них діти.

    Результати дегельмінтизації оцінюються через 14 днів. Діагностичні аналізи проводяться не менше 3 разів через кожні 2 дні.

    Прогноз і профілактика

    Своєчасна діагностика і терапія глистових інвазій дають позитивні результати в наступних випадках:

    • повне виключення контакту з джерелом інфікування;
    • дотримання особистої гігієни: ретельне миття рук перед їжею, після сну, туалету, відвідування громадських місць, прогулянок та ігор;
    • ретельний туалет зовнішніх статевих органів кожен день перед сном;
    • обробка, дезінфекція навколишніх предметів, постільних речей, одягу, речей, іграшок, засобів особистої гигиенты.

    В цілях профілактики дітям рекомендується прищеплювати навички особистої гігієни, обрізати нігті, забороняти торкатися брудними руками до обличчя, брати пальці або іграшки в рот. Систематична здача аналізів на глистів показана всім дітям, які відвідують дошкільні і шкільні заклади, дитячі стаціонари, басейни.

    В медичних організаціях введені клінічні рекомендації по наданню допомоги дітям з таким діагнозом. Документ розроблений ФГБУ НИИДИ ФМБА Росії і містить у собі повний протокол лікування.

    Позитивний прогноз можливий тільки при комплексному підході до лікування. Однією дегельмінтизації не достатньо для повного позбавлення від паразитів. Потрібно створення умов, при яких шансу на виживання у яєць гостриків не залишиться.

    Також цікаво почитати: муковісцидоз у дітей