Показаний чи звіробій при вагітності?

2091

Зміст:

  • Опис рослини і його властивості
  • В яких випадках корисно пити відвари звіробою
  • Чи можна вживати звіробій на ранніх термінах вагітності
  • Звіробій на пізніх термінах вагітності
  • В яких випадках вагітним можна пити звіробій
  • Дозволено зовнішнє застосування звіробою при вагітності
  • Звіробій – одне з найпопулярніших рослин у прихильників народної медицини. Він володіє цілим спектром корисних властивостей і використовується для лікування великої кількості хвороб. Однак перш ніж приймати звіробій при вагітності, необхідно дізнатися, як саме він впливає на організм жінки і майбутньої дитини і до яких наслідків це може призвести.

    Опис рослини і його властивості

    Наукова назва звіробою – звіробій продірявлений. Він широко поширений в Середземномор’ї, а також у країнах з помірним типом клімату. Росте на полях, луках, на лісових галявинах. Трава виростає приблизно на 70 см у висоту. Її головна прикраса – невеликі суцвіття яскраво-жовтого відтінку, які з’являються приблизно у другій половині літа. Зазначений період ідеально підходить для збору квіток з метою отримання сухого сировини.

    Перш ніж приймати звіробій при вагітності, порадьтеся з лікарем

    Подібно таких рослин, як ромашка, женьшень, алое, звіробій містить величезну кількість корисних компонентів:

    • дубильні речовини;
    • гіперицин;
    • флавоноїди;
    • каротин;
    • смоли;
    • ефірне масло;
    • вітаміни Р і Е;
    • аскорбінова і нікотинова кислоти та ін алкалоїд та ін.

    Такий багатий склад робить звіробій по-справжньому унікальним рослиною. Ця трава є основою для багатьох офіційних ліків.

    В яких випадках корисно пити відвари звіробою

    Звіробій має досить широку сферу застосування. Його використовують у дерматології, неврології, при лікуванні шлунково-кишкових і серцево-судинних патологій. Властивості звіробою:

    • нормалізує сон, усуває тривожні стани, лікує депресію;
    • має яскраво виражену протимікробну дію, знищує грибки, віруси, бактерії;
    • діє як ранозагоювальний засіб;
    • покращує роботу шлунку і кишечника;
    • благотворно впливає на роботу дихальної системи;
    • підвищує імунітет.

    Приймати звіробій можна як в профілактичних, так і в лікувальних цілях. У народній медицині з нього готують відвари, настої, чаї. Їх рекомендують при нервовому виснаженні, гастриті і виразці шлунка, вірусних захворюваннях, порушеннях в роботі печінки і нирок.

    Звіробій широко застосовується в стоматології. Його використовують для полоскань, санації ротової порожнини. Завдяки потужним антибактеріальним та ранозагоювальним властивостям ця трава буде корисною і при хворобах шкіри. Вона особливо добре допомагає при акне, зайвої жирності шкірних покривів, гнійничкових висипаннях.

    Чи можна вживати звіробій на ранніх термінах вагітності

    Звіробій заборонений в першому триместрі вагітності. Медичні дослідження показують, що він здатний підвищувати тонус матки і тим самим може спровокувати викидень. Не випадково в народі його раніше застосовували як абортивного кошти.

    Вживання великої кількості звіробою або відвару на його основі може призвести до появи незворотних дефектів у ембріона. На ранніх термінах вагітності відбувається активний ембріогенез, коли формуються всі внутрішні органи плода. З цієї причини вживання будь-яких ліків, у тому числі і цілющих рослин, у цей період суворо заборонено.

    Звіробій на пізніх термінах вагітності

    В останньому триместрі звіробій теж знаходиться під забороною. Він містить речовини, які підвищують скоротливу активність матки, що може спровокувати передчасні пологи. Це особливо небезпечно для жінок, у яких є проблеми з виношуванням. Подібним властивістю володіє не тільки звіробій, але і шавлія, багно, лист лавра, сенна і багато інші рослини.

    На пізніх термінах звіробій також небезпечний тим, що може спричинити появу набряків. У багатьох вагітних у цей період зростає ризик гестозу, для якого характерна затримка рідини в організмі і підвищений тиск. Звіробій підсилює описані симптоми, тому в останньому триместрі він небажаний.

    В яких випадках вагітним можна пити звіробій

    У деяких випадках рослина може принести користь майбутній мамі, наприклад при важкій депресії. Подібний стан треба лікувати антидепресантами, але їх синтетичний склад небезпечний для здоров’я плоду. У цьому випадку ліки можна замінити звіробоєм, але під суворим наглядом лікаря.

    Пить

    Вагітним можна іноді пити чай із звіробою

    При цьому при лікуванні потрібно дотримуватись правил:

    • приймати рослина тільки після консультації з лікарем;
    • обмежитися невеликими дозами;
    • вибирати короткий курс терапії;
    • не поєднувати звіробій з іншими рослинами з аналогічним списком властивостей: сюди відносяться м’ята, пижмо, кора барбарису та ін.

    Звіробій може бути представлений в різних лікарських формах. Вагітним краще пити чаї та відвари. Настойку не слід приймати, тому що вона виготовляється на спирту, який небезпечний для розвитку плода.

    Звіробій протипоказаний в будь-якому вигляді впродовж всього терміну, якщо у вагітної алергія на цю рослину.

    Дозволено зовнішнє застосування звіробою при вагітності

    В якості зовнішнього кошти звіробій діє виключно місцево й не потрапляє в загальний кровотік. Тому лікарі дозволяють протирати відваром шкіру, використовувати примочки і полоскання. Подібні процедури будуть корисними при дерматологічні проблеми, ангіні, гінгівіті.

    Гормональний дисбаланс під час вагітності часто призводить до того, що шкіра стає жирною. В цьому випадку добре допомагають такі рослини, як звіробій, календула .

    Звіробій можна застосовувати і для волосся. Він запобігає їх випадання, робить більш пружними і блискучими. Для такого ефекту досить обполіскувати відваром голову кожного разу після миття. У відвар можна додати іван-чай або інші рослини. Це посилить корисні властивості і допоможе досягти кращого результату.

    При найменших сумнівах, чи можна приймати звіробій на будь-якому терміні виношування дитини, порадьтеся з вашим гінекологом. Особливо це стосується першого триместру. При внутрішньому вживанні нешкідливі, на перший погляд, квіти можуть завдати непоправної шкоди майбутній дитині. З цієї причини варто обмежитися зовнішніми примочками, приготовленими із звіробою, материнки або інших рослин, а смачним і запашним чаєм можна буде насолодитися в післяпологовий період.

    Читайте також: які трави можна при вагітності