Вірусна екзантема у дітей: ознаки і терапія

1628

Зміст:

  • Класифікація проявів
  • Ознаки і причини захворювання
  • Діагностика захворювань
  • Підходи до терапії
  • Вірусна екзантема у дітей — клінічний прояв захворювань, викликаних різними вірусами. Може зустрічатися в будь-якому віці. Викликається вірусами кору, вітряної віспи, краснухи, аденовірусами та іншими мікроорганізмами. Діагностика інфекцій ґрунтується на вивченні наявних скарг, порядку і часу появи висипань і даних про контакт з хворими дітьми. Лікування проводиться застосуванням противірусних та симптоматичних засобів.

    Класифікація проявів

    Вірусна екзантема у дітей: симптоми і лікування

    В залежності від тяжкості перебігу вірусну екзантему у дітей поділяють на три ступеня тяжкості:

    • легкий варіант характеризується одиничними висипаннями на шкірі. Дитина відчуває себе добре і не пред’являє скарг. При термометрії відзначають підвищення температури до 37-37,5 градусів;
    • середня ступінь важкості проявляється великою кількістю елементів висипу, яка може свербіти і проявлятися іншими неприємними відчуттями. Температура тіла досягає 38 градусів. Жарознижуючі засоби ефективні;
    • важкий перебіг вимагає госпіталізації дитини в лікувальний заклад. Висипання рясно покривають шкіру і можуть зустрічатися на слизових оболонках ротової порожнини та статевих органів. Загальний стан дитини важкий. Лихоманка, темапература досягає 40 градусів, супроводжується ознаками інтоксикації.

    Ознаки і причини захворювання

    Вірусна екзантема у дітей супроводжується різними симптомами. Їх характер залежить від збудника захворювання. У дитячому віці частіше спостерігається інфікування вірусом Епштейна – Барр, краснухи, ротавирусом і аденовірус. Вірус Епштейна – Барр проявляється рожевими папулами невеликого розміру. Вони трохи виступають над шкірою. Висипання з’являються на долонях і стопах. При інфекції, пов’язаної з даним вірусом, відзначаються світлобоязнь і збільшення різних груп лімфатичних вузлів.

    Краснуха — поширена дитяча інфекція. Спочатку на шкірі виникають гіперемовані плями невеликого діаметру. Поступово вони перетворюються в папули. Крім висипу, розвивається інтоксикаційний синдром з підвищенням температури тіла, головним болем і загальною слабкістю.

    Признаки вирусной экзантемы и терапия

    Ознаки вірусної екзантеми

    Ротавірусна інфекція частіше зустрічається у дітей до трирічного віку. Вона передається контактно-побутовим шляхом при недотриманні правил особистої гігієни. Висип мелкопятністая, здатна покривати все тіло. Висипання супроводжуються диспепсичними явищами: масивної діареєю і блюванням. Лихоманка досягає 38-38,5 градусів. Основна загроза для дитини — розвиток зневоднення з порушенням функції внутрішніх органів.

    Аденовірус призводить до яскраво-червоним висипань, які не піднімаються над шкірою. Висип супроводжується свербінням. Для аденовірусної поразки характерно збільшення лімфатичних вузлів і катаральне запалення на мигдалинах. Гнійний наліт при цьому відсутня. Гостра аденовірусна інфекція супроводжується кон’юнктивітом.

    Диференціальну діагностику між причинами вірусної екзантеми проводить лікар. Батькам не слід займатися самолікуванням. Це загрожує прогресуванням патології і розвитком ускладненням.

    Герпетичні віруси зустрічаються у дітей різного віку. Збудник, що викликає вітряну віспу, призводить до появи специфічного вірусного екзантеми. Вона характеризується стадійністю змін на шкірі. Спочатку на шкірному покриві з’являються ділянки почервоніння невеликого розміру. Дитина стає неспокійним у зв’язку з сильним свербінням. Плями перетворюються в підносяться папули. На місці останніх розвиваються везикули з прозорим вмістом. Після того як бульбашки лопаються, утворюються кірочки. Весь цикл висипань займає 2-3 дні.

    Діагностика захворювань

    Постановка діагнозу при кору та інших інфекційних патології проводиться за наступним алгоритмом:

  • Лікар дізнається у дитини його скарги, а також розмовляє з батьками. При вірусних ураженнях слід виявити передує висипань контакт з хворими дітьми. Це виявляється у дітей, які відвідують організовані колективи: дитячий садок, поліклініку та ін.
  • Зовнішній огляд з вивченням характеру висипань.
  • В клінічному та біохімічному аналізі крові виявляють запальні зміни: підвищення кількості лімфоцитів, а також збільшення концентрації С-реактивного білка і фібриногену.
  • Для ідентифікації конкретного збудника використовуються молекулярні методи: полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР) або імуноферментний аналіз (ІФА). ПЛР дозволяє виявити в крові нуклеїнові кислоти збудника. При ІФА аналізують рівень імуноглобулінів М і G, що свідчать про попаданні вірусу в організм.
  • Інтерпретує результати досліджень тільки лікуючий лікар. Він проводить їх розшифровку, враховуючи епідеміологічний анамнез і клінічні прояви.

    Підходи до терапії

    Якщо екзантема протікає без температури і не супроводжується симптомами інтоксикації, то дитина не потребує госпіталізації. При тяжкому перебігу амбулаторне лікування не проводиться. Основний метод терапії — використання лікарських засобів. При температурі вище 38 градусів використовують жарознижуючі препарати. Їх можна застосовувати у вигляді таблеток або свічок. Виражений свербіж та набряк шкіри в області висипань є показанням до використання антигістамінних засобів. Існуючі противірусні препарати володіють обмеженою ефективністю.

    Заразна чи вірусна екзантема? Велика частина збудників, що викликають висипання на шкірі, можуть передаватися іншим людям. Тому дітей з вірусною екзантемою ізолюють від оточуючих.

    Вірусна екзантема в дитячому віці супроводжує велика кількість захворювань. Прогноз сприятливий, так як більшість інфекцій при своєчасному призначенні лікування не прогресує. У дитини настає повне одужання. Якщо патологія супроводжується лихоманкою, масивної діареєю та блюванням, то вона може призвести до тяжких ускладнень у вигляді зневоднення, фебрильних судом та ін.

    Також цікаво почитати: компресійний перелом хребта у дітей