У дорослої жінки підвищені еритроцити – чи небезпечно це?

1441

Зміст:

  • Що показує загальний аналіз крові
  • Що впливає на рівень еритроцитів
  • Патологічне підвищення еритроцитів
  • Діагностика
  • Методи лікування
  • Еритроцитоз і вагітність
  • Коливання рівня клітин крові відбуваються під впливом безлічі різних факторів. Тому даний показник не може бути стабільним, його норму вказують в заданих межах, а не в строго певних цифрах. Про підвищення або зниження кількості кров’яних клітин можна говорити, коли результат аналізу вийшов за межі норми більше одного разу підряд при дотриманні правил підготовки до дослідження.Причин підвищення еритроцитів чимало

    Що показує загальний аналіз крові

    Загальний аналіз крові – найбільш часте дослідження, яке доводиться здавати пацієнту. Він показує основні параметри крові – співвідношення різних кров’яних клітин між собою і їх абсолютна кількість, життєво важливі показники. Він не дає повної картини, але вказує напрямок подальших обстежень.

    Вміст еритроцитів і гемоглобіну – показник ефективності переносу кисню. Нормальні показники для жінок– 3,5-4,7*10*12/л – еритроцити, 120-150г/л, гемоглобін. У чоловіків ці показники вище.

    Лейкоцити і лейкоцитарна формула – показник роботи імунної системи. Ці клітини відповідають за різні аспекти імунітету, їх нормальне зміст– 4,0-9,0*10*9/л, воно не залежить від статі. При розшифровці даних враховується не тільки кількість білих кров’яних тілець, але і їх співвідношення між собою.

    Важливо!

    Співвідношення плазми і формених елементів називається гематокрит. Цей параметр теж враховується при ОАК. Нормальне значення у жінок 38-47% клітин крові. Зниження гематокриту нижче 35% може нести загрозу для здоров’я.

    Основна маса білих кров’яних клітин – нейтрофіли. Вони першими реагують на запалення. При гострих реакціях їх число зростає, створюючи лейкоцитоз. При хронічних реакціях імунні клітини можуть бути в нормі, але спостерігається зміна їх співвідношення на користь нейтрофільних.

    Моноцити і макрофаги – клітини, які знищують великі бактеріальні та вірусні тіла. Їх число зростає при довгостроково поточних інфекціях. При гострих процесах вони підвищуються на 3-4 день, при хронічних – підвищені постійно.

    Важливо!

    Поява клітин крові в сечі пов’язано не з їх надлишком в крові, а з патологіями нирок. При цьому в крові буде відзначатися нормальне або недостатня кількість і вкрай рідко – підвищений.

    Лімфоцити відповідають за гуморальний імунітет, тобто вироблення біологічно активних речовин. Їх зазвичай небагато, коливання їх чисельності мінімальні. Значне збільшення лімфатичних клітин – небезпечний ознака.

    Тромбоцити – клітини крові, які відповідають за підтримання цілісності судин. Вони є частиною складної системи згортання крові. Тромбоцити – основний показник здатності крові до згортання.

    повышены эритроциты в крови у женщинВисокий вміст еритроцитів – це симптом

    Що впливає на рівень еритроцитів

    Велика кількість еритроцитів – причина червоного кольору крові. По суті, еритроцити – це «упаковки» для гемоглобіну. Цей транспортний білок утворює нестійкі зв’язки з киснем і вуглекислим газом. Стійкість отриманих сполук залежить від концентрації газів навколо еритроцита. В легких, де висока концентрація кисню, він витісняє вуглекислий газ з гемоглобіну.

    У жінок рівень еритроцитів і гемоглобіну нижче, ніж у чоловіків. На це впливають кілька основних факторів:

    • пригнічення гемопоезу у другій половині циклу з-за впливу прогестерону;
    • відсутність стимулюючого впливу тестостерону;
    • щомісячні кровотечі.

    Ці відмінності стають помітними після статевого дозрівання, а у дітей норми абсолютно однакові. Те ж стосується жінок після менопаузи – у них показники аналогічні чоловічим для того ж віку.

    У дорослої жінки може спостерігатися висока, але в межах норми число еритроцитів, якщо вона займається спортом або живе у високогірному районі. Появою додаткових червоних кров’яних тілець організм реагує на недолік кисню або підвищення потреби в ньому. Під час вагітності еритроцити знижені, іноді дуже значно, за рахунок збільшення об’єму плазми.

    Патологічне підвищення еритроцитів

    Про патології кажуть, якщо підвищені еритроцити в крові у жінок більше одного разу підряд. Інформативно, якщо результат перевищує норму на 0,2-0,3/л. Якщо таке перевищення реєструється одноразово, потрібно повторне обстеження. Лікар ще раз пояснює пацієнтці, як правильно проходити процедуру. Якщо при дотриманні всіх правил повторний результат вище норми, потрібне обстеження.

    Еритроцитоз виникає під впливом наступних факторів:

  • Спадкові хвороби системи кровотворення.
  • Гормональні порушення.
  • Серцева та дихальна недостатність.
  • Важкі патології печінки і нирок, що порушують процес утилізації старих еритроцитів.
  • Злоякісні пухлини, що вимагають підвищеного кровопостачання.
  • Пухлини кісткового мозку.
  • У кожному випадку необхідна діагностика і додаткові аналізи, які допоможуть з’ясувати, що викликало патологію.

    Симптоми підвищеної кількості еритроцитів – слабкість, запаморочення і втомлюваність. Незважаючи на те, що червоних кров’яних клітин стає більше, ефективність транспорту кисню і вуглекислого газу не тільки не збільшується, але і падає. Із зовнішніх ознак про це говорять помітний червоний відтінок шкіри, задишка.

    повышены эритроциты в крови у женщинЕритроцитоз у жінки

    Діагностика

    Визначити, що еритроцити підвищені, недостатньо – важливо зрозуміти, що це означає. Відрізнити фізіологічне підвищення від патологічного допомагає збір анамнезу та опитування. При фізіологічному підвищення пацієнтка добре себе почуває, в анамнезі – тривала поїздка або постійне проживання у високогірних місцевостях або активні заняття спортом.

    Але якщо мова не йде про норму, пацієнтці необхідні додаткові аналізи, які допоможуть встановити, від яких захворювань її треба лікувати:

    • тест на гормони – статевих, щитовидної залози, наднирників;
    • ЕКГ, Ехокг та інші дослідження роботи серця;
    • дихальні проби;
    • бронхоскопія;
    • УЗД, МРТ, КТ черевної порожнини;
    • сцинтиграфія печінки і нирок;
    • біопсія кісткового мозку;
    • онкомаркери.

    Це не повний перелік обстежень, які дозволяють з’ясувати етіологію підвищених еритроцитів в крові у жінок. При необхідності лікар призначає додаткові маніпуляції, щоб зрозуміти, що викликало патологію і як змінилося загальний стан організму.

    Методи лікування

    Методи лікування цілком залежать від причини хвороби. Вони можуть бути медикаментозними, оперативними або заснованими на загальних рекомендаціях. Заходи, спрямовані на поліпшення способу життя, зниження стресів і впливу несприятливих факторів малоефективні. Медикаментозне лікування дозволяє знизити кількість вироблюваних еритроцитів. Вид та дозування препаратів повністю залежить від основного захворювання. Це можуть бути гормональні засоби або препарати, що блокують вироблення гормонів, цитостатики (кошти, що порушують поділ пухлинних клітин), ліки, що покращують функцію серця і судин.

    У тих випадках, коли причиною патології стала злоякісна пухлина, застосовуються методи променевої та хіміотерапії, хірургічне видалення пухлини. В особливо важких випадках доводиться видаляти значний обсяг органів і виникає необхідність пересадки донорського матеріалу. Після проведеного лікування потрібно спостерігатися у онколога з-за можливих рецидивів.

    Еритроцитоз і вагітність

    При підвищеному вмісті еритроцитів бажано спочатку пройти лікувальні процедури, і лише після цього планувати зачаття. Час, протягом якого слід уникати вагітності, залежить від причин недуги. Із способів контрацепції краще всього підійде презерватив. Не можна використовувати гормональні засоби – це може погіршити ситуацію. При злоякісних пухлинах вагітність вкрай небажана.

    Якщо еритроцитоз відзначається під час вагітності, потрібно також пройти всі дослідження і з’ясувати, наскільки це стан небезпечно для малюка.

    Небезпечною може бути не тільки сама патологія, але і її лікування, тому у важких випадках рекомендується перервати вагітність, вилікувати захворювання і тільки після цього вагітніти повторно.

    Підвищений вміст еритроцитів – це не хвороба, а один із симптомів, і для ефективного її усунення потрібно знайти етіологічний фактор і усунути саме його. Подібне явище у жінок дітородного віку вимагає лікування до того, як пацієнтка запланує вагітність.

    Читайте далі: плоский епітелій в сечі у жінок